Hiába ismerünk több száz exobolygót, eddig egyik távoli bolygórendszer sem hasonlított eléggé a mi Naprendszerünkhöz. Egy amerikai kutatócsoport azonban talált egy Jupiterhez nagyon hasonló exobolygót, és elképzelhető, hogy később felfedeznek a közelében olyan kőzetbolygókat is, amelyeken akár élet is kialakulhatott.
J. T. Wright, és munkatársai 1997-ben kezdtek hozzá nagyszabású projektjükhöz, melynek célja a Naprendszerünkhöz hasonló bolygórendszerek megtalálása. Főleg a Nap típusú csillagok körül tíz év vagy még hosszabb periódussal keringő, Jupiter típusú bolygók nyomait kezdték keresni, az exobolygókutatásban elterjedt Doppler-eltolódás vizsgálatával, írja a Magyar Csillagászati Egyesület híroldala.
A csillagászok február 12-én bejelentették, hogy felfedeztek egy Jupiterhez hasonló paraméterekkel rendelkező planétát. A HD 154345b jelű exobolygó tömege nagyjából akkora, mint a Jupiteré, pályájának fél nagytengelye 4,19±0,26 csillagászati egység, keringési periódusa 9,15±0,26 év, ami a Jupiter esetében 5,2 csillagászati egység, illetve 11,86 év. A pályaellipszis becsült excentricitása 0,044±0,046, azaz közel kör alakú pályán kering. A központi égitest a Napnál valamivel kisebb, körülbelül 0,88 naptömegű és 0,94 napátmérőjű, hűvösebb, és fémszegényebb, sárga törpecsillag.
A Naprendszerben végzett vizsgálatok alapján egy csillagtól távolabb lévő óriásbolygó elősegíti a belsőbb tartományokban való kőzetbolygó-képződést. A földi élet kialakulása is nagy mértékben köszönhető a Jupiternek: az óriásplanéta erős gravitációs tere ugyanis eltéríti a külső tartományokból érkező üstökösök nagy részét, melyek – a Jupiter hiányában – jóval gyakrabban bombázhatnák bolygónk felszínét.
A HD 154345 körül egyelőre nem sikerült másik bolygót találni, mert ehhez több keringés kimérésére, illetve más, érzékenyebb megfigyelési módszerekre lenne szükség, de a következő évtized Föld típusú planéták után kutató űrmissziói számára ígéretes célpontnak tűnik.