Már két felfújható űrállomást Föld körüli pályára állított a Las Vegasban székelő Bigelow Aerospace, de a harmadik kísérleti űrhajó fellövését törli, és inkább egy beköltözhető űrállomás kifejlesztésére és feljuttatására koncentrál. A Genesis I és a Genesis II után következő Galaxy bizonyos részeit ennek ellenére elkészítik, de nem az űrben, hanem inkább csak a laborban kísérleteznek vele.
A cégalapító Robert Bigelow kedden azt mondta, hogy a kilövések drágulása miatt mondanak le a Galaxy 2008-as fellövéséről, és hozzák előre a Sundancert, amelyet eredetileg 2010-ben lőttek volna fel. Bigelow nem árulta el a kilövés új dátumát, csak annyit mondott, hogy az első utasok korábban megérkezhetnek a világűrbe, mint azt bárki gondolná. Az űrutazással egyetlen aprócska gond van: még azt sem lehet tudni, hogy a leendő lakókat miként viszik fel és hozzák le.
A Genesis I és II űrhajókat Dnyeper típusú ballisztikus rakéta repítette az űrbe a szibériai Dombarovszkij légibázisról. Az infláció és a dollárárfolyam esése miatt azonban a Galaxy kilövése kétszer vagy háromszor többe kerülne, mint a korábbi fellövések – magyarázkodott Bigelow. A milliárdos hotelmogul egyébként a változást alig néhány nappal az után jelentette be, hogy egy másik cég, a Galactic Suite 2012-re háromágyas űrhotel fellövését ígérte.
Így működik a felfújható hotel
A másfél tonnás, a kilövéskor csak 4,3 méter hosszú és 1,2 méter széles Genesis I felfújható űrhajót kevlárrétegek teszik ellenállóvá. A tervek az amerikai űrhivataltól származnak: a NASA a kilencvenes évek elején kísérletezett felfújható űrállomással, de végül túl költségesnek nyilvánította a TransHab-et. A Földtől 550 kilométeres távolságba érve a Genesis I eredeti méretének kétszeresére fúvódott fel, és öt évig úgy marad, hogy a mérnökök meggyőződhessenek tartósságáról. A Genesis I néhány tucat csótányt vitt magával, hogy megfigyeljék, a bogarak túlélik-e az űrutazást.