További Űrkutatás cikkek
A HRSC több csatornán rögzít információkat, külön a színt és a domborzati információkat. A kamera 2005. március 14-én készült felvételeiből most a Mars északi féltekéjén található Arabia Terra egy részéről, a Deuteronilus Mensae nevű régióról közöltek nagyfelbontású és térhatású fotókat.
Gleccserek után
A kb. 29 méter/pixeles felbontású képek a régió egyik hatalmas medencéjéről és annak környékéről készültek, a medence mellette kisebb kanyonok és völgyek helyezkednek el. A nagyjából 2 kilométer mély és 110 kilométer átmérőjű medence alján a környezeténél sötétebb anyag található – a tudósok még vitatkoznak azon, pontosan mi lehet ez.
A terület kanyonjait a csillagászok szerint víz és jég vájta ki. A Mars korábban kisebb kataklizmák helyszíne volt: a felszínét borító jégrétegeket megolvadt (vagy a bolygó belsejéből feltörő magmától, vagy meteorbecsapódásoktól), majd a víz megint megfagyott, és sziklatörmelékeket magával szállítva, gleccserszerűen viselkedett. Szakemberek szerint a megolvadt víz és a gleccserek nyoma is látható a HRSC felvételein.
3D-ben is
A területről felülnézeti kép és a domborzatot jobban kiemelő tájképek is készültek, egy anaglafikus felvételen pedig 3D-szemüveggel is megcsodálhatók a Deuteronilus Mensae.
A legtöbb csillagász tényként kezeli, hogy most is rengeteg (széndioxidos és vízalapú) jég található a Marson. A legutóbbi kutatások szerint korábban valószínűleg sokkal nagyobb mennyiségű folyékony anyag volt az égitesten, arra egyelőre nincs magyarázat, hogy ez hova tűnt.
A képeket eredeti méretükben innen lehet letölteni.