Ezenkívül a világ legnagyobb távcsövével, a szintén hawaiion található Keck ikerteleszkóppal is keresték a gáz jeleit, de a csillagászok egyelőre még nem hozták nyilvánosságra az eredményeket.
Nem stabil
A metán nem stabil molekula a marsi légkörben, ha nem pótlódik, néhány száz év alatt teljesen eltűnik. A kutatók ezért úgy gondolják, hogy valamiképpen folyamatosan újratermelődik. Ennek két módja lehet: vagy aktív vulkánok vannak a Marson, de ilyet eddig még nem találtak, vagy mikrobák termelik a gázt.
Ha mégis vulkanikus aktivitás felelős a metán jelenlétéért, annak messzemenő következményei lehetnek: a hő megolvaszthatja a felszín alatt lévő hatalmas jégtömegeket, így akár életre alkalmas körülményeket is teremthet, vélik a kutatók.
A Földön a baktériumok hidrogénből és szén-dioxidból állítják elő a gázt. A metánt termelő földi mikrobáknak nincs szükségük oxigénre a túléléshez, a kutatók ezért lehetségesnek tartják, hogy ez a típus él a Marson is.
A januárban leszállt roverek ezt a kérdést nem tudják megválaszolni, ugyanis ezeket elsősorban geológiai munkára tervezték. Az elveszett Beagle 2 azonban hordozott olyan műszereket, melyekkel ki tudta volna mutatni a metánt a légkörben.