A Mars légkörében már évekkel ezelőtt kimutatta a metán jelenlétét az európai űrhivatal Mars Express szondája, a NASA azonban, a nemzetközi sajtóba kiszivárgott hírek szerint egy mai sajtótájékoztatón azt fogja közölni, hogy a metán óriási mennyiségben található meg a bolygón. Több van belőle, mint amennyinek a jelenlegi ismereteink alapján lennie kéne. A kutatók teleszkópokkal vizsgálták a Mars légkörét, és színképelemzéssel következtettek annak összetételére. A metán mellett vízgőzt is találtak.
A metángáz többféle módon keletkezhet; a Földön a két legfontosabb forrása az élővilág, és a vulkanikus tevékenység. Szinte minden élőlény, a baktériumoktól az emberig, termel metánt, az élővilág felelős a metán 90 százalékáért. A Marson a vulkanikus tevékenység sokkal gyengébb, mint hogy magyarázni tudná a légköri metán mennyiségét. Így adja magát a másik megoldás, a Marson egykor létezett (vagy akár ma is létező) élő szervezetek metánkibocsátása, ami akár baktérium szintű létformáktól is származhat, de bonyolultabb szervezetektől is.
A Földön több millió éve élnek a földfelszín alatt 2-3 kilométerre olyan baktériumok, amelyek hidrogént és szén-dioxidot alakítanak át metánná. Elképzelhető, hogy a Marson hasonló létformák termelték, vagy termelik a mai napig az atmoszférába kerülő metánt. Persze ez semmiképpen nem bizonyíték a marsi élet létezésére, még az vízjég jelenlétével együtt sem, de arra utaló jel lehet. Vagy egyszerűen a Mars sokkal aktívabb geológiailag, mint eddig gondolták a tudósok.