Az amerikai nemzetbiztonsági hivatal szűkszavúan csak annyit közölt, hogy "a megfelelő kormányzati szervek figyelemmel kísérik a fejleményeket. "Az évek során számtalanszor fordult már elő, hogy műholdak letértek pályájukról, és lezuhantak, anélkül, hogy kárt okoztak volna. Vizsgáljuk a lehetséges megoldásokat, hogy minél kisebb legyen az esetleges kár" - tette hozzá a hivatal szóvivője.
A washingtoni szóvivő nem volt hajlandó válaszolni arra az újságírói kérdésre, hogy lelövik-e rakétával az elromlott kémműholdat. Hírek szerint a Fehér Ház folyamatosan tájékoztatja a helyzetről a washingtoni törvényhozást, és bizonyos országokat is értesít.
A műhold szakemberek feltételezése szerint minibusz méretű, 9 tonnás, és egy éve romolhatott el. Kormányzati forrásokból kiszivárgott, hogy a műhold egy bizonyos rakéta-hajtóanyagot tartalmaz, amely mérgező vegyszer. Ha az amerikai kémműhold irányíthatatlanul zuhan a Földre, annak más következménye is lehet: amerikai hírszerzési adatokra derülhet fény. A kémműholdakat éppen ezért ellenőrzött módon szokták megsemmisíteni.
Az amerikai űrkutatás történetében eddig a 78 tonnás Skylab űrállomás volt a legnagyobb objektum, amely irányíthatatlanul zuhant a Földre. Ez 1979-ben történt, az űrállomás a Föld sűrűbb légkörébe érve darabokra hullott, és a roncsok az Indiai-óceánba, illetve Nyugat-Ausztrália távoli, lakatlan területeire hullottak, károkat nem okozva.
2002-ben egy 3 tonnás tudományos műhold zuhant le a Perzsa/Arab-öböl vizébe. 2000-ben a NASA amerikai űrkutatási hivatal sikeresen semmisített meg egy kivénhedt műholdat. Amikor az űreszköz a légkörbe ért, akkor a fedélzetén ebből a célból rendszeresített rakétával a Csendes-óceán távoli térségébe irányították, és ott hagyták a vízbe zuhanni.