A csillagászokat felfedezése, 1930 óta megosztja a Plútó státuszának kérdése, Naprendszerünk legtávolabbi bolygója ugyanis jelentősen kisebb, mint nyolc szomszédja. A vita két évvel ezelőtt új erőre kapott, amikor amerikai csillagászok találtak egy bolygó-típusú égitestet, a Xéna becenevű 2003 UB313-at.
Bolygó-definíció
A Kaliforniai Technológiai Intézet kutatócsoportja, Mike Brown, és kollégái több új égitestet is felfedeztek Naprendszerünk szegélyén, és az 1992 óta figyelt, objektumokban gazdag területet Kuipert-övnek nevezték el.
A prágai konferencián a csillagász-közönség arra törekszik, első ízben definiálja mit is jelent pontosan a 'bolygó'. A tanácskozásnak két eredménye lehet: vagy lefokozzák a Plútót, vagy hivatalosan felminősítik a Xénát, és akkortól tíz bolygó lesz a Naprendszerben. Az 1930-ban felfedezett Plútó átmérője 2360 km, a Xéna ennél nagyobb. A Hubble teleszkóppal lemért bolygó átmérője 3000 km.
Nyolc, kilenc vagy tíz bolygó?
Az augusztus 14-én kezdődő kéthetes prágai konferencián háromezer csillagász és tudós dönt a Plútó sorsáról. Az egyezkedés kimenetele lehet az is, hogy az égitesteknek új osztályozási rendszert találnak ki a kutatók, és a jelenleg kilencedik bolygó más státuszt kap, mint nyolc társa.