Több mint egy évtizeddel a kudarcba fulladt ABRIXAS projekt után német kutatók újabb röntgenteleszkópot bocsátanak Föld körüli pályára, hogy a sötét energiának nevezett titokzatos jelenséget tanulmányozzák, és mellékesen 50-100 ezer új galaxist rajzoljanak fel a világűr térképére. A dallamos nevű eROSITA teleszkóp a tervek szerint 2010-2011 táján áll orbitális pályára, 600 kilométerrel a fejünk felett egy orosz műhold "albérlőjeként", egy brit és egy orosz fejlesztésű teleszkóp társaságában, amelyek szintén a röntgensugarak tartományában végeznek méréseket.
A Sötét Oldal erősebb
A sötét energia létezéséről csak néhány éve tudnak a csillagászok, és ezt az erőt sejtik az univerzum tágulásának hátterében. Jelenlegi tudásunk alapján ugyanis a bolygóknak, gázfelhőknek, csillagközi pornak, és egyáltalán, minden anyagnak a világűrben, a gravitáció törvényének engedelmeskedve vonzania kellene egymást, és ezáltal közeledniük egymáshoz. A valóságban ennek pontosan az ellenkezője történik: az égitestek egyre távolodnak egymástól, az univerzum tágul - ez az univerzum 73 százalékát kitevő sötét energia hatása.
Iker-teleszkópok
Az eROSITA és ikerpárja, a 2011-ben az ISS űrállomáson munkába álló ROSITA 27 teleszkópból álló rendszere a világűr eddig felderítetlen részeiről érkező sugárzást képes érzékelni, és ötéves adatgyűjtésével értékes információkat szolgáltat majd a sötét energiáról. A kutatók azt remélik, az eROSITA kutatásai alapján pontosabb képet kaphatnak arról, hogyan működik az univerzum, miért és hogyan születnek és pusztulnak el galaxisok.