A Kaliforniában található Mount Palomar csillagvizsgálóban készített fotókat élesítették egy új, általuk adaptív optikának nevezett rendszerrel. Képeik kétszer olyan élesek, mint a Hubble űrteleszkóp felvételei. A Lucky-nak (vagyis Szerencsésnek) elnevezett új technológia a Cambridge Egyetem és a Calteh kutatói együttműködésével jött létre.
A Hubble teleszkóp képei rendszerint sokkal jobb minőségűek, mint azok a képek, amiket földi teleszkópokkal készítenek, azokat ugyanis zavarja bolygónk légköre. Ezt a problémát a Lucky kamera kétféleképpen oldja meg.
Egyfelől a ma ismert legérzékenyebb fényérzékelő rendszert használja, másrészt a szoftvere képes megkülönböztetni, hogy a légköri zavar létrejött-e, vagy sem. "A fotó tárgyát rendszerint a pára zavarja. Vannak azonban pillanatok, amelyekben a pára eltűnik és minden nagyon tiszta" - magyarázta Dr. Craig Mackay, a rendszer cambridge-i fejlesztője. Ezt használja ki a Lucky, amely Mackay szerint a Földről készített legtisztább felvételeket rögzíti. "Az űrteleszkópok magasabb minőségű képeket készítenek, de méretük a teleszkóp méretére limitált" - fogalmazott.
Most két képet publikált a kutatócsoport, az egyiken a Macskaszem Köd részletei, a másikon a 25 ezer fényévre található M13 csillagklaszter látható.