Egy kisbolygó vagy aszteroida kicsi (a bolygóknál jóval kisebb), szilárd anyagú égitest a Naprendszerben, mely a Nap körül kering. Néhánynak saját holdja van.
A 2006 SQ372 nevű kisbolygó 150 milliárd mérföldre található a Naptól és csupán kétmilliárd mérföldre a Földtől. A Neptunusznál hozzánk valamivel közelebb keringő égitest ellipszispályája négyszer hosszabb, mint a szélessége, állítja Andrew Becker, a University of Washington csillagásza.
Az Astrophysical Journalban publikált kutatási eredmény szerint csak a Szednának, vagyis egy távoli, a Pluto-szerű törpebolygónak van ehhez hasonló pályája, de még az sem ennyire nyújtott ellipszis. Az új égitest körülbelül hatvan mérföld, vagyis kilencvenhat kilométer átmérőjű. "Tulajdonképpen ez egy üstökös, csak soha nincs olyan közel a Naphoz, hogy az ezekre jellemző, gázból és ködből összeálló, hosszú, fényes csóvát húzhasson maga után", írta Becker.
Egyelőre azonban nem tudják, ez az égitest hogyan jött létre. "Elvileg a Neptunusz alatt lévő jeges törmelék övből jöhetett létre, ahogy a Pluto is, aztán egy ütközés messzire taszította. De az is lehet, hogy az Oort-felhőből érkezett, ami az üstökösök egyik fő forrása és a Naprendszer legkülső tartományában, a Kuiper-öv után található", fogalmazott.
A 2006 SQ372 felfedezése azért fontos, mert további tanulmányozásával az űrkutatás egyik legtitokzatosabb jelensége, az üstökösök keletkezése mellett, a bolygók fejlődésének megértésében is szerepet játszhat.