A Jules Verne a legnagyobb, legösszetettebb űrjármű, ami valaha Európában készült: 20 tonnát nyom és 7,5 tonna rakományt szállít majd az űrállomásra – írja a BBC. Ez háromszor akkora kapacitást jelent, mint a hasonló céllal készült orosz Progressz űrhajóé.
A járművet az elmúlt három évben az Európai Űrügynökség technológiai központjában, Noordwijkben tesztelték, ahonnan pénteken Rotterdamba szállították. Rotterdamból kedden egy francia szállítóhajó viszi majd tovább a dél-amerikai Kourouba, ahol kezdetét veszi egy 18 hetes előkészítő program, melyben összeszerelik a részeket és feltöltik a járművet a szilárd és cseppfolyós rakománnyal.
Alaposan tesztelték
Noordwijkben a Jules Verne egy sor igen alapos tesztelésen esett át. Egy akusztikus kamrában azt ellenőrizték, ki fogja-e bírni a fellövéskor jelentkező zajokat és vibrációt, egy hatalmas vákuumkamrában pedig azt vizsgálták meg, megfelelően fognak-e működni az alkatrészek az űrben tapasztalható extrém körülmények között.
Ellenőrizték azt is, nem interferál-e a jármű elektromos rendszere a hordozórakétáéval vagy az űrállomáséval. "Képzeljük el, hogy van egy régi autónk, amiben ha bekapcsoljuk az ablaktörlőt, zavarja a rádióadást" – magyarázta John Ellwood, az ESA projekt menedzsere. "Nem engedhetjük meg, hogy ez megtörténjen a szállítójárművel."
Jövőre indul
Amellett, hogy a jármű levegőt, vizet, üzemanyagot, ételt és tudományos felszereléseket szállít majd, ott-tartózkodása alatt a hajtóművei segíthetnek magasabb pályára állítani az űrállomást, ami lassan a Föld felé sodródik. Hat hónap után pedig, amikor visszaindul, magával hozza majd az űrállomáson keletkezett hulladékot, amit maradéktalanul eléget a légkör felső rétegében.
Ellwood szerint a Jules Verne már decemberben útra kész lehetne, de hátravan még néhány bonyolult feladat, és fel akarnak készülni a váratlan eseményekre is, ezért 2008 elejére teszik az indulást. Ezt egyébként eredetileg 2004-re időzítették, de mivel a Columbia űrsikló tragédiája után a NASA felfüggesztette valamennyi űrhajójának repülését, a dokkoláshoz szükséges berendezés nem készült el időben.