Rácz Zsuzsa írónő szerint a rák témája még mindig a tabuk közé tartozik. A rákellenes törekvések eddigi sikerei többek közt az ismert médiaszemélyek szerepvállalásának, a nyereményjátékoknak, és az érdeklődésre számot tartó kísérőprogramoknak is köszönhető, de a szűrővizsgálatokon még mindig alacsony a részvétel.

Újraindult a méhnyak szűrővizsgálatok részvételi arányának megnövelését célzó úgynevezett Liliom program. Az első, tavaly őszi program a tapasztalatok szerint sikeresen zárult, megduplázódott ugyanis azoknak a száma, akik részt vettek a szűrővizsgálatokon. Habár ezen nők aránya így is rendkívül alacsony, a teljes lakosság 8 százalékát jelenti, az átszűrtség messze elmarad az uniós átlagtól.

A szűrésért autót

Klikk a képre!

„Ismételten meg szeretnénk duplázni a szűréseken megjelentek számát”- vázolta röviden a célt Kökény Mihály népegészségügyi kormánymegbízott a programot ismertető sajtótájékoztatón. Kökény az eddigi tapasztalatokat összegezte, amelynek kapcsán felvetődött a kérdés, hogy a nagyobb aktivitás a program marketingfogásának, a nyereményjátéknak köszönhető-e, amelynek fődíja egy autó volt. Alapvetően ugyanis groteszk képet nyújt egy országról, ha az ott élőket ehhez hasonló akciókkal lehet csak sikeresen arra bíztatni, ügyeljenek jobban az egészségükre, és a szűrővizsgálatokra szóló behívólevélre reagáljanak.

„A tapasztalatok azt mutatják, önmagában egy nyereményjáték nem lenne elég ahhoz, hogy a nők számára természetessé váljon, hogy részt vesznek a vizsgálatokon. A marketingfogások sikeresek, de ezeknek része az is, hogy ismert, és elismert személyek hívják fel a figyelmet az egészség fontosságára, és a média felhívásainak is szerepe van” – mondta a Velvetnek Kökény Mihály.

Egészséghakni

Dr. Rácz Jenő egészségügyi miniszter szerint ennek a programnak a sikere a politikai, az üzleti és az egészségügyért tenni akaró civil szféra összefogásán múlik. Ugyanezt hangsúlyozta a hasonló koncepción alapuló, az emlőrákszűrés fontosságára koncentráló Egészség hídja program kapcsán is, amelynek a fővédnöke volt (az ott propagált szűréseken egyébként 2002. januárja és 2004. szeptembere között mintegy 60 százalékos volt a részvételi arány).

Amíg abban a kampányban többek közt Oroszlán Szonja és Dobó Kata arcával népszerűsítették a céljaikat, a Liliom programjának ismert arcai Zsuzsa nevű médiaszemélyek, a keresztnév jelentése ugyanis Liliom. Mint arról mindannyian beszámoltak, nem volt kérdéses, hogy felvállalják-e a rákellenes kampány célkitűzéseit, és ezt röviden azzal indokolták, hogy „egy jó ügy”.

Imádom az életet

„Imádom az életet, és rettentően félek a fájdalomtól” – indokolta személyes közreműködését Mary Zsuzsi énekesnő, de hogy pontosan milyen szerepet vállal majd a kampányban, egyelőre nem tudta részletezni. „Ha kapjuk a telefont, hogy lesz Liliommal kapcsolatos rendezvény, akkor megyünk. Szereplésekre, fellépésekre számíthatunk” – tette hozzá Nyertes Zsuzsa, aki három éve szerepel a Vaginamonológok című darabban, és már néhány fórumon elmondta, a darab nagy hatással volt rá abban a tekintetben, a nőiességről másképp gondolkozzon.

A harmadik arc Varga Zsuzsa énekesnő, aki szintén szívesen hívja fel az emberek figyelmét az egészséges életmódra, Rácz Zsuzsa írónővel azonban részletesebben is beszélgettünk a rákszűrésről, és az alacsony részvételről. Mint arról néhány orvosi konferencián említést tettek már, a nők egy része egyebek mellett a téves hiedelmeik miatt azért nem vesznek részt a szűrővizsgálatokon, és mert túlságosan félnek a kedvezőtlen eredménytől.

Tabuk

Nézze meg képeinket!

„Sok nőt az is visszatarthat a vizsgálatoktól, hogy azt férfi orvos végzi. Lehetséges, hogy egy orvosnő előtt kevésbé éreznék kellemetlenül magukat” – mondta az írónő. Rácz Zsuzsa személyesen is érintett, néhány évvel ezelőtt ugyanis kezdeti stádiumban lévő méhnyakrákot diagnosztizált az orvosa, amit egy beavatkozással eltávolított. „Ebben a stádiumban a túlélési esély magas, ezért is fontos, hogy a nők időben eljussanak az orvoshoz” – tette hozzá Rácz Zsuzsa, aki szerint a rák témája idehaza továbbra is a tabuk közé tartozik.

Mint arról a programban szerepet vállaló dr. Kásler Miklós, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója beszámolt, a több EU-tagállamban már bevett gyakorlat nyomán elindítanak egy védőnői mintaprogramot. Ennek során a citológiai mintavételt az arra felkészített védőnő is végezheti, a szövettan azonban továbbra is a hagyományos módon folyik. Az onkológus professzorszerint ez a gyakorlat is növelhető a szűrésben részt vevő nők számát.

Ezért lett orvos

A programban részt vesz a Lilly Hungaria gyógyszergyár is, amelynek ügyvezető igazgatója szintén személyes érintettséggel indokolta, miért fontosak számára a rákellenes törekvések. „Édesanyám ebben a betegségben szenvedett, és sikeresen meggyógyult. Én valójában ennek hatására lettem orvos” – mondta Dr. Szabó László, és hozzátette, ebben az ügyben arra is törekszik, hogy a programhoz kapcsolódó rendezvények sok érdeklődőt vonzzanak.

Többek közt ezért hozták létre még az előző kampányuk idején az Ecsettel a rák ellen elnevezésű festőmaratont, amelynek célja, hogy akinek kedve van, fesse meg a betegséggel kapcsolatos érzéseit. „Úgy gondolom, ezeken a programokon keresztül közelebb kerülhetünk az emberekhez” – vélte az ügyvezető igazgató.