Egyesek szerint ha keféli, az remek, a vágástól gyorsabban nő, viszont ha megeszi, belehalhat. Akárcsak a csokoládéról, a hajról is kering jópár legenda. Döntsön Ön, melyik állítás igaz, és melyik nem!

Előző cikkünkben négy állítást közöltünk a csokoládéról, melyek közül kettő hamis volt. Talán olasóink többsége elszokott már a biológia órák kedvencétől, a többszörös feleletválasztástól, mert kevés embernek sikerült eltalálni a helyes megoldást. A legtöbben annak a két állításnak a hamissságára tippeltek, hogy a csoki nem olyan ártalmas a fogakra, és hogy jót tesz a szívnek. Csakhogy ez így nem igaz, mert nem ártalmasabb a csokoládé, mint a többi édesség, viszont valóban növeli a "jó" koleszterin szintjét.

Lássuk a helyes megoldásokat: az egyik tévhit az, hogy a csokoládétól pattanásosak leszünk. Ezt a bőrproblémát részben tényleg a faggyútermelés okozza, de a kutatók nem találtak összefüggést a csokoládéfogyasztás és a fokozott faggyútermelés között. A második tévhit: a csokoládé függővé tesz. Bár a felsorolt anyagok tényleg megtalálhatóak a csokoládéban, csak nagyon kicsi mennyiségben, így nem okoznak komoly függőséget. Ezt állítja például Peter Rogers, a Bristol Egyetem professzora is. Ezen a héten újabb tényeket gyűjtöttünk össze, ezúttal a fej ékességéről, a hajról. Ön szerint melyik állítás nem igaz?

1. Nem a száraz fejbőr miatt leszünk korpásak

Bár a száraz és a korpás fejbőr esetén is apró pikkelyek jelennek meg a delikvens fején, nincs összefüggés a két tünet között. A száraz fejbőrt a bőr vízhiánya okozza, és egy jól megválasztott sampon vagy balzsam könnyen segíthet ezen a problémán. A korpa viszont a fejbőr megbomlott mikroflórája miatt alakul ki, ezért a tüneteket csak speciális készítményekkel lehet megszüntetni.

2. Nem tesz jót a kefélés

Gyerekkorunkban hálóingben, lefekvéshez készülődve hallhattuk nagymamánktól a jótanácsot, miszerint: „ha minden este százszor átkeféled a hajad, akkor sokkal egészségesebb lesz”. Kiderült, hogy ez az elmélet leginkább csak akkor állta meg a helyét, amikor az emberek még csak havonta egyszer mostak hajat, akkor is szappannal. Ha őseink nem fésülködtek elég sűrűn, az elhalt hámsejtek két mosás között felhalmozódtak a fejbőrön, a haj pedig csúnya és fénytelen maradt. Azóta azonban változott a helyzet, a sampon és a fejlettebb higiénia ugyanis megoldotta ezt a problémát. Sőt, a „modern” hajnak már kifejezetten árt, ha sűrűn fésüljük, a kefe ugyanis felsérti a haj külső rétegét.

3. Jobban nő a haj, ha vágjuk

Ha valaki hosszú és szép hajra vágyik, csak annyit kell tennie, hogy sűrűn eljár a fodrászhoz. A vágás ugyanis felfrissíti a hajszálakat, melyek sokkal gyorsabban nőnek majd és egészségesebbek is lesznek. Jó példa erre a férfiak arcszőrzete, mely sokkal vastagabb lesz a borotválkozás miatt.

4. Bele lehet halni a hajevésbe

A UPI információi szerint nemrégiben négy kiló hajat távolítottak egy nő hasából. A hölgy közel egy évvel ezelőtt vonult be a kórházba, hasi fájdalmakra és puffadásra panaszkodott, minden étkezés után hánynia kellett, valamint tizenöt kilót fogyott öt hónap alatt. A diagnózis: kényszeres hajevés. Az orvosok szerint a nő már évek óta szenvedhetett ebben a betegségben. Az operáció után a hölgy ismét jobban van egyébként, és leállt a hajevésről.