Alulbecsülték az LMP-t a közvélemény-kutatók
További Választás cikkek
Exit pollt, vagyis a szavazókat a voksolás után kérdező méréseket idén nem készítettek a kutatócégek, feltehetően azért, mert a választások eredményeiben nem vártak különösebb izgalmat. A költséges exit poll-oknak ugyanis olyankor van nagy jelentősége, ha rendkívül szoros eredmény várható, a 2010-es választások esetében azonban nem ez volt a helyzet. Jó előre lehetett tudni, hogy a Fidesz fölényes győzelmet arat.
A választás estéjén hét órakor a Szonda, a Századvég és a Medián is közölte legfrissebb méréseik eredményét. Ezek a közvélemény-kutató intézetek voltak azok, amelyek a választások előtti napokon (pénteken-szombaton) készítettek felmérést. Legpontosabban a Jobbik és az MSZP támogatását becsülték.
Az MSZP 19,31 százalékos országos eredménnyel zárta az első fordulót, és a pártot előzetesen a közvélemény-kutatók is 19-20 százalékra tették. A Jobbik támogatottságát nem mérték ennyire pontosan (16,67 %-kal zárt és 14-17-et ígérték a kutatók), de még mindig közelebb jártak a valósághoz, mint például a Fidesznél vagy az LMP-nél.
A Fidesz elsöprő győzelmet aratott 52,73 százalékkal, korábban a kutatócégek legkevesebb 54 százalékot jósoltak (Nézőpont), de volt 57 százalékos mérés is (Szonda).
A kis pártok eredményeit nehezebb mérni, ez látszik is az eredményeken. A legnagyobb eredményeltérést a mérésekhez képest az Lehet Más a Politika érte el. A párt országosan 7,44 százalékot ért el, a mérések azonban egységesen 5-6 százalékra tették. Az MDF 3-4 százalékos előzetes méréseihez képest valamivel kevesebbet ért el a párt, 2,66 százalékot.
Pontos volt a mandátumbecslésünk
Az Index az első forduló előtti héten, a közvéleménykutatók felméréseinek adatait felhasználva, elkészítette az első fordulóra vonatkozó mandátumbecslését (azóta már elkészült a második forduló utáni helyzetre, az új parlament teljes összetételére vonatkozó előrejelzésünk is).
A választások előtt öt nappal megjelent cikkünkben azt prognosztizáltuk, hogy az egyéni körzetekben és a területi listákról összesen 265 mandátumot osztanak szét április 11-én. Ez a jóslatunk pontosan bejött, valóban ennyi képviselői hely talált gazdára. Lényegében eltaláltuk azt is, hogy hány egyéni mandátumot szerez a Fidesz: míg volt olyan közvéleménykutató, aki azt mondta, hogy akár 140 egyéni képviselői helyet is megszerezhet a Fidesz az első körben, mi 120-at számoltunk, azaz csak eggyel tértünk el a tényleges 119-től.
Csupán a területi listák kiosztásánál tévedtünk, ahogy a közvéleménykutatók, úgy mi is felülbecsültük a Fideszt, 92 listás helyet jósoltunk nekik a végül megszerzett 87 helyett. Az LMP-nél és az MSZP-nél egy-egy mandátumot tévedtünk lefelé (5 és 28 helyett 4 és 27 mandátumot mondtunk), a Jobbiknál négyet (26 helyett 22-t jósoltunk).
Az amatőr kutatók is pontosak voltak
Az Index-olvasók is tippelhettek, és bár ez a mérés módszertanilag jelentősen eltért a nagy közvélemény-kutatókétól, olvasóink meglepően pontos eredményt jósoltak.
Tippjátékunkban arra buzdítottuk az olvasókat, mondják meg, hogy az első fordulóban a hat országos listát állító párt milyen eredményt fog elérni. Tippjátékunk egy hétig tartott, azalatt összesen 7245 Index-olvasó tippelt, és mindenkinek csak egyszer volt lehetősége megbecsülnie az eredményt.
Az Index-olvasók a Fideszt 54,2 %-ra tették, ehhez képest 52,73-at szerzett. Az MSZP-t 17,6-ra, vagyis alulbecsülték olvasóink, mert végül 19,31. A Jobbikot tippelték legjobban,a 16,67-es végleges eredmény helyett 16,5-öt mondtak, és a közvélemény-kutatókhoz hasonlóan alulbecsülték az LMP-t.