Orbán: A Horthy-vita hosszú és bonyolult
További Belföld cikkek
- Árat emelt a Cinema City Magyarországon, de új jegytipust is bevezettek
- Bojár Iván András: Biztos voltam benne, hogy Hadas Kriszta még hosszasan formálja a közéletet
- Hamarosan itt a nap, amikor teljesen ingyen kérhetünk jogi tanácsokat
- A fejünk is belefájdulhat a szombati időjárásba
- Amerikai elnökválasztások: győztes vesztesek és egyéb furcsaságok
Magyarországot még sok évig nem érinti, hogy az Európai Unió az erősebb integráció, a fiskális- és bankunió felé halad, amikor is a tagállamoknak a szuverenitás még nagyobb hányadáról kell lemondaniuk. „Levontuk a tanulságot a déli országok válságából: az eurócsoporthoz való túl gyors csatlakozás katasztrófához vezet” – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a bécsi Die Presse vasárnapi számában megjelent interjújában.
Még mindig állunk
Magyarország nagyon sikeres volt a válság kezelésében – mondta, hozzátéve, hogy a sikert a kitűzött célokhoz képest kell mérni. „Vannak komoly nehézségeink, de eddig nagyon sikeresek voltunk abban, hogy közeledjünk céljainkhoz” – jelentette ki. Kifejtette, kormányra lépése előtt Magyarország rosszabb helyzetben volt, mint Görögország. Az IMF-program 2008-ban Európában Magyarország megmentését szolgálta. Görögország azóta összeomlott, Magyarország még mindig áll, mondta.
A miniszterelnök a baloldalról úgy vélekedett, hogy azt 2010-ben szétzúzták. A Fidesz minden időközi választást megnyert – mutatott rá azzal kapcsolatban, hogy az újságíró olyan közvélemény-kutatásokra utalt, amelyek az MSZP-nek a Fideszét megközelítő támogatottságát mutatták ki.
Nyirő József újratemetésének ügyéről szólva kijelentette, hogy azt kegyeleti, és nem politikai kérdésnek tartja, és nem ért egyet azzal, hogy Kövér László részvétele szimbolikus jelentőségű politikai lépés lett volna. „Csodálkozom, hogy Románia számára ez politikai kérdés” – mondta. Hozzátette, Budapesten nemrég megemlékeztek Kádár Jánosról is, amit szintén kegyeleti aktusnak tart.
A szaporodó Horthy-emlékművekről a kormányfő azt mondta, hogy a felállításukról szóló döntés kizárólag a helyi közösségek dolga.
A Horthyról szóló vitát hosszúnak és nagyon bonyolultnak nevezte Orbán Viktor, „nem az én feladatom miniszterelnökként végleges ítéletet mondani. Amellett vagyok azonban, hogy a vita folytatódjon” – jelentette ki.
Egy Lenin-, Sztálin-, vagy Hitler-emlékművet határozottan ellenezne. „Horthyt diktátornak nevezi valaki?” – felelt az újságírónak arra a kérdésére, hogy egy „hazai diktátor” emlékművével egyetért-e. „Szálasi Ferenc volt diktátor” – tette hozzá.
Avatás, visszaállítás, átnevezés
A Fejér megyei Csókakőn szombaton avatták fel az egykori kormányzó bronzszínűre festett kőszobrát. Egy áprilisi képviselő-testületi döntés alapján az egykori Bánya teret Nagy-Magyarország térré nevezték át.
A Somogy megyei Kerekin egy hónapja adtak át Horthy-szobrot, amit két nappal később Dániel Péter ügyvéd vörös festékkel öntött le.
Siófok képviselő-testülete nemrég úgy döntött, visszaállítják a városban régi helyére Horthy Miklós kormányzó fiának, Horthy Istvánnak az emlékművét.
A Pest megyei Gyömrőn eredetileg a főteret nevezték volna el Horthy Miklósról, de később módosították a javaslatot: egy park vette fel a kormányzó nevét.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!