- Belföld
- önkormányzati választás 2014
- fidesz
- mszp
- lmp
- jobbik
- dk
- együtt-pm
- budapest
- tarlós istván
- értékelés
Megmaradt a Fidesz egyeduralma
További Belföld cikkek
- Külföldi gyorshajtás miatt kapott bírságot egy békési nő, pedig sosem járt abban az országban
- A MÁV igyekszik javítani járatai pontosságán
- A Media1 főszerkesztője szerint a Telex és a 444 információkat tart vissza, ha az Magyar Péternek kellemetlen
- Porig égett egy állatmenhely Gyöngyösorosziban
- Elgázolták a szabálytalan biciklist, aki a baleset után kereket oldott
Hatalmasat nyert megint a Fidesz, pedig a 2014-es önkormányzati választásnak a kormányzó párt úgy futott neki, hogy azon szinte csak veszíthetett: Orbánéknak 2010 óta az összes megyei közgyűlésben abszolút többségük volt, és a 23 megyei jogú város közül 22-t vezetett kormánypárti polgármester. A 23 fővárosi kerület közül mindössze 4-nek nem fideszes állt az élén, és a fideszes Tarlós István volt Budapest első embere.
Csak veszíthettek – volna
A Fidesz innen már csak veszíthetett, hisz egy minimálisnál nagyobb pozícióvesztés is kudarcot jelentett volna. És bár a Fidesz – elsősorban Budapesten – kicsit gyengült 2010-hez képest, Orbánéknak nincs komoly okuk a bánkódásra.
![4O5A2505](https://kep.cdn.index.hu/1/0/697/6973/69734/6973465_431bad708e2441dc3c13e580c2299c6e_wm.jpg)
Fideszes lett
- a budapesti főpolgármester
- az összes megyei közgyűlés többsége
- a 23-ból 17 fővárosi polgármester
- a 23-ból 16 fővárosi közgyűlés többsége
- és a 23-ból 20 megyei jogú város polgármestere.
Az önkormányzati választás legfontosabb kérdése, a főváros vezetése egy pillanatig nem volt kétséges. Bár még akkor is többen szavaztak rá, amikor 2006-ban kikapott Demszky Gábortól, Tarlós István újabb öt évig Budapest főpolgármestere marad. Ez részben magának Tarlósnak az érdeme, aki – főleg Demszky katasztrofális utolsó két ciklusához képest – nagyobb botrányok nélkül, elfogadhatóan menedzselte a fővárost. A kormánytól távolságot tartó, viszonylag autonóm technokrataként tűnhetett fel, aki legmegosztóbb ügyeivel – a hajléktalanok kitiltásával vagy egyes kulturális döntésekkel – csak olyanokat haragított magára, akik amúgy se szavaznának soha rá.
Tarlós győzelmének másik oka a baloldal katasztrofális állapota. Ha a Falus-féle bohózat, majd a baloldalinak vagy népszerűnek jóindulattal sem tekinthető Bokros mögé történő kényszerű befarolás helyett lett volna egy olyan épkézláb közös jelölt, akinek hinni lehet a személyében és a győzelmében, Tarlóst komolyan meg lehetett volna szorítani. Budapesten nyilvánvalóan azért volt – példátlan módon – még a vidék átlagánál is alacsonyabb a választási részvétel, mert komoly főpolgármesteri alternatíva híján sok fővárosi értelmetlennek látta a szavazást. Ez egyértelműen a baloldalnak szóló kritika.
A 2010-ben három kerületben polgármestert állító baloldal mostani vezetői a nyilatkozatok szerint 8-9 kerületi győzelemmel lettek volna elégedettek. Ehhez képest a 23-ból hat ( a XIII., XIV., XV., XIX., XX. és XXIII.) kerületben lesz baloldali (közülük egy civil) polgármester. 2010-ben csak a XIII. kerületben állt stabil baloldali közgyűlési többség a polgármester mögött, most a XIX.-ban és XX.-ban is. Sőt, a Fidesz a VII., a XIV., a XV. és a XXIII. kerületben is elveszítette a többséget a közgyűlésben.
Ez a rendszer már nem a régi
A fővárosi közgyűlésben továbbra is abszolút többsége lesz a Fidesznek, és ez a számok alapján valószínűleg akkor is így lenne, ha a régi rend szerinti közvetlen választottuk volna, és nem a kerületi polgármesterekből és a kompenzációs listán bejutó kerületi vesztesekből állna össze a testület.
![4O5A2533](https://kep.cdn.index.hu/1/0/697/6973/69734/6973471_7ed9ccfb1ff900f82c5b1e1ef26d065d_wm.jpg)
Komoly változás viszont, hogy a települési vezetőknek és a közgyűlések összetételének az új köz- és államigazgatási rendszerben mindinkább szimbolikus szerep jut csak, hiszen a korábbi feladatok közül csak a városüzemeltetési maradt helyi szinten. A közoktatás, az egészségügyi ellátórendszer java, a helyi közigazgatás már a kormányhoz tartozik. A városok ezzel elbukták a költségvetésük felét, és mivel a polgármesterek többé nem lehetnek képviselők, pluszpénzt is nehezebb lesz kijárni a fejlesztésekhez.
A tét csökkenése (és a reális alternatíva hiánya) a kampányon is érezhető volt. Ezzel együtt nyilvánvalóan súlyos kudarc a baloldalnak, hogy a 22 fideszes vezetésű megyei jogú város közül egyet tudott a Fidesztől visszahódítani: Salgótarjánt (ahol viszont 50 szavazat a különbség, ezért az eredmény nemigen tekinthető véglegesnek). A szocialista Botka Lászlónak sikerült megtartania Szegedet, sőt, a városi közgyűlésben 2019-ig ismét a baloldali pártok delegáltjai lesznek többségben. Békéscsabán viszont jobbikos támogatással független jelölt nyert.
A megyék is a Fideszé, de minek
A most megválasztott megyei közgyűlések is meglehetősen egyhangú képet mutatnak: a Fidesz mindenhol megőrizte az abszolút többségét. Igaz, pénz és hatáskör szinte semmi nem maradt a megyéknél, így ennek a győzelemnek inkább csak szimbolikus jelentősége van.
A megyei közgyűlések összetételére a megyei jogú városokban nem, csak a falvakban és a kisebb városokban lehetett szavazni. És ezeken a településeken megyei összesítésben a Jobbik Csongrádot kivéve mindenhol a második helyen, az MSZP előtt végzett.
Kicsit tovább erősödött a Jobbik
Igazán jelentős előrelépést a Jobbik akkor könyvelhetett volna el, ha egy nagyvárosban sikerült volna nyerniük. Erre előzetesen Miskolc tűnt a legesélyesebbnek, ám ott végül a jelöltjük csak harmadik lett. Máshol se jött össze, ám a megyei jogú városok közül viszont Debrecenben, Egerben, Hódmezővásárhelyen, Nagykanizsán és Zalaegerszegen is a másodikak lettek, bár ebben a baloldal töredezettsége is közrejátszott.
![MG 5967](https://kep.cdn.index.hu/1/0/697/6972/69723/6972389_bc20808cc838fcd9d942c40db37d4a54_wm.jpg)
A Jobbik megőrizte Tiszavasvári vezetését, sőt, Tapolcán és Ózdon is ők adják a következő polgármestert, ahogy Törökszentmiklóson és Devecseren, és még nyolc kisebb településen. A győzelem a szociális-etnikai problémák sújtotta Ózdon még érthető lehet, de a Jobbik tapolcai pozíciónerése a választás egyik legnagyobb meglepetése.
Azt ugyanakkor továbbra sem mondhatjuk, hogy a szélsőjobb a kisvárosokban és a falvakban lekörözte a baloldalt, mert az MSZP, a DK és az Együtt-PM e körben közösen 16 ezerrel így is több szavazatot szerzett a Jobbiknál. Ez persze csak a futottak még kategória: a Fideszre bő százezerrel többen voksoltak, mint a Jobbikra, a baloldalra és az LMP-re együtt.
De legyőzte-e a Jobbik a baloldalt?
A Jobbik polgármester- és képviselőjelöltjeire országos szinten közel 1,15 millió szavazatot adtak le, ez a szám négy éve 1,06 millió volt.
A Jobbik ennek ellenére sem nevezhető még az ország második pártjának: az MSZP önálló és másokkal közös jelöltjei most majdnem 1,22 millióan voksot gyűjtöttek be, ami jobb, mint a Jobbik eredménye. Igaz, míg a Jobbik, ha lassan is, de erősödik, az MSZP folyamatosan gyengül: 2010 őszén 1,83 millió szavazatot adtak le a szocialistákra (bár akkor még a fővárosi közgyűlés összetételére is lehetett szavazni). Ám ha az MSZP eredményéhez hozzáadjuk a többi baloldali párt (DK, Együtt, PM) MSZP nélküli eredményét, a különbség százezrekkel nő.
A baloldal szétesett
Ahogy az nagyjából borítékolható volt, a gyenge szereplés miatt a baloldali pártok csalódott vezetői már a választás estéjén egymás torkának ugrottak, és nem látszik, hogy a viszonyaik a közeljövőben rendeződnének. Míg a májusi EP-választáson az erőviszonyok már elég kiegyenlítettnek tűntek, most ismét az MSZP került lépéselőnybe. Bár a sok felállásban történő közös jelölések megkavarják a rendszert, a számok így is sokatmondók:
- Az MSZP jelöltjeire önállóan 604 ezren (másokkal közösen 631 ezren),
- a DK-ra önállóan 241 ezren (másokkal közösen 581 ezren),
- az Együttre és a PM-re külön külön önállóan 51 ezren (más pártokkal közösen 1 022 ezren) szavaztak.
Bajnai Gordon távozása után az Együtt-PM már csak Budapesten kimutatható, önálló pártként ott is alig. Egyedül Karácsony Gergely zuglói győzelme jelent szépségtapaszt, de önmagában erre nehéz lesz pártot építeni.
![HLH 9817](https://kep.cdn.index.hu/1/0/697/6972/69724/6972427_afdb06ae5b9b8947e6e7cc05bf53fdcc_wm.jpg)
A három baloldali párt együtt sem képes semmiféle komoly politikai ellensúlyt képezni a Fidesznek, és a választók zöme láthatóan továbbra is érzéketlen a demokrácia gyengüléséről szóló sirámokra. Az a minimális előrelépés, amit a 2010-hez képest a baloldal (elsősorban az MSZP) most elkönyvelhet, kevés ahhoz, hogy abból valódi erőt lehessen meríteni, lendületet lehessen venni.
Lejtőn az LMP
Szembetűnő az LMP gyatra teljesítménye. A zöldpártra megalakulása óta soha ilyen kevesen nem szavaztak még, és ezt elég nehéz sikertörténetként láttatni. Schifferék 179 ezer szavazatot kaptak, közel 50 ezerrel kevesebbet, mint négy éve.
![BSZ 8112](https://kep.cdn.index.hu/1/0/697/6972/69724/6972459_748ff571644072a119bea46cf3c1bf6d_wm.jpg)
Ezt csak részben lehet a megváltozott szabályok számlájára írni: 2010-ben a párt főpolgármester-jelöltje, Jávor Benedek 60 ezer szavazatot, az összes szavazat 9,89 százalékát kapta. Most Csárdi Antalra szűk 34 ezren szavaztak, ami alig 5,7 százalékos támogatottságot jelent. Úgy tűnik, hogy a párt különutas politikájára és az igazán médiaképes személyiségek hiányára továbbra sem igazán vevők a magyar választók. Az urbánus részeitől megszabadult LMP egyre kendőzetlenebb elitellenessége a városokban szül rossz vért, vidéken viszont továbbra is képtelenek megszólítani a potenciális szavazóikat.