Megindult a küzdelem Bajnai örökségéért
További Belföld cikkek
- Kiderült, meddig lesznek nyitva a budapesti piacok karácsonykor
- Felkészülten várják a megnövekedett ünnepi forgalmat a Liszt Ferenc repülőtéren
- Orbán Viktor elárulta a nagy titkot: így győz majd a Fidesz 2026-ban
- Egyre nagyobb az esély a fehér karácsonyra, de csak az ország bizonyos részein
- Összeültek a titkosszolgálati vezetők Magyar Péter és a Magyar Hang miatt
A komolyabb párttá válás egyik fontos lépcsőfokához érkezik az Együtt-A korszakváltók pártja február 14-én. Ekkor tartják ugyanis az első olyan tisztújítást, ahol elnököt választ a párt.
Eddig nem volt hivatalosan elnöke a pártnak, társelnöki rendszer működött, bár 2014 közepéig egyértelmű volt, hogy Bajnai Gordon volt miniszterelnök vezeti az Együttet. Ő azonban tavaly nyáron kiszállt, a parlamenti mandátumáról is lemondott, így Szigetvári Viktorra hárult ügyvezető társelnökként a pártvezetés feladata.
Már nyáron eldöntötte az Együtt (már több mint 500 tagja van), hogy ez csak ideiglenes megoldás, és az idén teljes tisztújítást tartanak, minden választókerületben új vezetőt választanak. A folyamat elindult, és szépen érkeznek a jelölések a most létrehozott posztokra: egy elnököt, két alelnököt is választ a párt február 14-én.
Szigetvárinak lesz kihívója
A legmeglepőbb fordulat, hogy Szigetvári Viktornak vetélytársa akadt az elnöki posztért folyó küzdelemben. A korábban az OTP-ben dolgozó közgazdász, a most elnökségi tag Pápa Levente is ringbe száll.
Az elnöki küzdelem nemcsak arról szól, hogy hívják majd az elnököt. Pápa Levente információnk szerint több stratégiai kérdésben is máshogy gondolkodott tavaly, mint Szigetvári. Falus Ferenc főpolgármesteri jelöléséért ő például nem lelkesedett annak idején, mint ahogy a baloldali összefogást is máshogy képzelte el. Pápa a terveiből már megszellőztetett nyilvánosan is néhány dolgot, amikor a blogján a baloldali előválasztásról írt néhány napja.
Az Együtt több politikusa is azt mondta az elmúlt napokban, hogy Szigetvárinak nagy a támogatottsága a pártban, az Együtt mostanában legtöbbet szereplő politikusa, Juhász Péter is mellette áll. Tehát Pápa indulása ellenére is ő számít esélyesnek. Pápa az elnöki kampányával viszont jó hátszelet kaphat egy alelnöki poszt megszerzéséhez.
Ha a szolisok összefognak
Harc lesz a két alelnöki posztért is. Az Indexnek nyilatkozó politikusok Juhász Péter, Pápa Levente, Szelényi Zsuzsa nevét emlegették lehetséges befutóként, de a Szolidaritásból is befuthat valaki, ha a szolisok összefognak.
Emellett lesz még hat elnökségi tag, és fontos újítás, hogy az Együtt bevezeti a női kvótát. Az elnökség egyharmadának nőnek kell lennie, vagyis a kilenc tagból (elnök, 2 alelnök, 6 elnökségi tag) hárman biztosan nők lesznek. Jelenleg amúgy nem teljesül a kvóta, Szelényi mellett Hajdu Nóra a tagja az elnökségnek.
A tisztújításon megválasztják az Országos politikai tanács vezetőjét és tagjait is. (Ez a párt parlamentje, ugyanazt a szerepet tölti be lényegében, mint a választmány a Fideszben vagy az MSZP-ben.) Ezt most Bajnai Gordon vezeti, ám
Vagyis formálisan is végleg eltűnik a politikából.