Nem titkoljuk, de sajnos csak 11 millió forintért mondhatjuk el
További Belföld cikkek
- Gombát szedni ment, bombát talált egy férfi Szoroskőnél
- Akkora forráshiánnyal küzdenek a tankerületi központok, hogy már az iskolai kirándulásra is alig jut
- Lakatos Márk összes születésnapi rendezvényét lemondták
- Dudás Miklós piaci árusnak állt, miután édesapját brutáliusan összeverték
- Egyre bátrabbak vagyunk, de még több életmentő kézre lenne szükség
Egy olvasónk, Dankó József azzal kereste meg a XIX. kerületi rendőrkapitányságot, hogy árulják el neki, mely ügyvédeket dolgoztatja a rendőrség úgynevezett kirendelt védőként. Azért kérdezte éppen ezt, mert úgy tudja, hogy a rendőrség a kispesti büntetőeljárások 90 százalékában ugyanazt az ügyvédet rendeli ki évek óta.
Az Átlátszó közadatigénylő rendszerének segítségével feltett kérdései úgy szóltak, hogy 2012 és 2016 között
- Az egyes években összesen hány védőt rendelt ki a XIX. kerületi Rendőrkapitányság?
- Az összes kirendelés hány százalékát kapta a legtöbbször kirendelt ügyvéd vagy ügyvédi iroda?
- Az összes kirendelés hány százalékát kapta a második legtöbbször kirendelt ügyvéd vagy ügyvédi iroda?
- Az összes kirendelés hány százalékát kapta a harmadik legtöbbször kirendelt ügyvéd vagy ügyvédi iroda?
Hogy ezekre mi a válasz, azt egy ideig biztos nem fogjuk megtudni, ugyanis ezt az egészet a rendőrség
Az indoklás: erről nincs nyilvántartásuk, úgyhogy kézzel kéne kigyűjteni az adatokat, ami sajnos ennyibe kerül. Dankó erre azt mondta, hogy „a 11,5 milliós költségtérítés megszabása számomra egyenlő a beismeréssel, mert ha nem volna súlyosan aránytalan az ügyvédek kirendelése, akkor kiadnák a kért adatokat. A brutálisan magas összeg célja az lehet, hogy elrettentsenek az adatigényléstől."
Dankó kérdéseit amúgy mi is feltettük a rendőrségnek, de nekünk is azt mondták, hogy a kérdésekben szereplő szempontok szerinti statisztikai kimutatást, adatkezelést nem vezetnek, így erre nem tudnak válaszolni. Emellett azt is megjegyezték, hogy Dankó semmivel nem támasztotta alá a statisztikai kimutatását, így állítása szerintük csupán feltételezés.
Az egész azért is különösen cseles, mert Strasbourg tavaly novemberben hozott egy ítéletet, hogy a magyar állam nem titkolhatja a kirendelt védőket. A Magyar Helsinki Bizottság a szóban forgó adatokkal azt szerette volna bizonyítani: elterjedt gyakorlat, hogy a rendőrség ugyanazt a néhány ügyvédet rendeli ki védőként, ami veszélyezteti a terheltek hatékony védelmét. A Helsinki Bizottság egyébként 2009 óta rajta van a témán.
A kirendelt védői rendszert épp most fogják megváltoztatni, a védőválasztás főszabály szerint nem a rendőrség, hanem az ügyvédi kamarák hatásköre lesz. Erről itt írtunk bővebben.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!