Villanybigát kap a nyertes, de mit kezd vele?

2007.08.17. 19:35
A kormányzati negyed névpályázatának nyertese egy 1-1,5 millió forintba kerülő Segwayt, azaz kétkerekű giroszkópos robogót nyerhet. Erre az új járműre Magyarországon még nincs szabályozás, a közúti forgalomban nem használható.

“Állva használható, giroszkópos robogót” lehet nyerni a kormányzati negyedre kiírt névpályázaton - Daróczi Dávid kormányszóvivő legalábbis ezekkel a szavakkal írta körül azt kétkerekű járművet, amelyet villanymotor hajt, s amelyen állva lehet közlekedni.

Előbb talán érdemes volna névpályázatot kiírni magára a járműre. A kétkerekű szerkezet eredeti neve Segway Personal Transporter (Segway PT), amely nevét a gyártóról az Egyesült Államokbeli Segway Inc.-ről kapta. Az etimológiát visszavezetik a Segment Way kifejezésre, amely alternatív utat jelent a közlekedésre.

Egyensúlyban marad

A Segwayt tehát nevezhetjük villanyrobogónak, e-robogónak, az Index javaslata azonban a villanybiga lenne, a szerkezet ugyanis igencsak emlékeztet a kétkerekű római harci szekérre.

A villanybiga két kerekét villanymotorok hatják, amelyek lítium-ion akkumulátorokkal üzemelnek. Maximális sebessége 20 kilométer per óra. A lítiumos akkuk feltöltésével akár 40 kilométer is megtehető.

A XXI. századi biga igazi újdonsága az egyensúly megtartásában van. A szerkezet megdőlését 5 lézeres giroszkóp érzékeli. Az információ a kerekeket a megfelelő irányba és megfelelő sebességgel hajtó motort vezérlő számítógépbe kerül - s a roller megőrzi egyensúlyát.

Mivel a két kereket külön motorok hajtják, a járgány helyben meg tud fordulni. Irányítani, megállítani előre-, hátra-, illetve a megfelelő irányba dőléssel lehet. Fontos szabály, hogy amikor az ember rááll, a szerkezetnek függőleges helyzetben kell lennie. Ezt nem tudta George Bush, amikor kipróbálta, és rögtön zakózott is vele egy jó nagyot.

Az a szabály, hogy nincs szabály

Mi köze a kormányzati negyed névpályázatának a Segwayhez? Mint tudjuk, az épülő kormányzati negyed tervei a zöld gondolat jegyében fogantak, a villanybigát pedig úgy szeretik reklámozni, hogy az igazán környezetkímélő megoldást jelent a közlekedésre, lévén villanymotor hajtja (persze az akkut fel kell tölteni, az elektromos áramot pedig valahol egy hőerőmű állítja elő, ami környezetszennyező).

Ajánlják például erdészeknek, nagy területen dolgozóknak, idegenvezetőknek, postásoknak, golfozóknak, kirándulóknak, de több országban a rendőrség is tesztelte, lehet-e kezdeni vele valamit.

A kormányzati névpályázatot megnyerő pályázó értékes nyereményt kap; egy Segway ára ugyanis 1,5 millió forint körül van.

Mit kezdhet vele a szerencsés nyertes? Felhívtuk az Országos Rendőrfőkapitányságot, hogy ezt az eszközt lehet-e használni a forgalomban. A sajtóiroda azt a választ adta, hogy mivel egy Magyarországon viszonylag új járműről van szó, szabályozás nem készült rá. Az eszköz a közúti járműforgalomban értelemszerűen nem használható. Ez természetesen nem zárja, ki, hogy az ember a kertjében, a járdán vagy az erdőben furikázzon vele.