Huszonhárom emberről jelentett Krakus
További Belföld cikkek
- Megérkezett a havazás, baleseteket és fennakadásokat okozott az utakon
- Uszály ütközött a Margit híd lábának, több hajóban is kárt tett
- Orbán Viktor: A békéről beszélni Európában olyan volt, mintha ördögöt idéznél
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
A Népszava információi szerint több ponton is egybevágnak Szita Károly, fideszes kaposvári polgármester életrajzával azok az információk, amelyeket a "Krakus Péter" fedőnevű egykori ügynök tevékenységével kapcsolatosak.
Kiderült, "Krakus" - az egykori titkos megbízott - a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság III/II-es osztályán dolgozott, s rendszeresen adott jelentéseket a megyei Növényvédelmi és Agrokémiai Állomáson történtekről is. Szita Károly 1981 és 1988 között éppen ezen az állomáson dolgozott, de jelzésértékű az is, hogy "Krakus" egyik 1987-es jelentése kislánya születéséről számolt be. Szitának - nyilvános életrajza szerint - éppen abban az évben született gyermeke.
A Krakus Péter fedőnevű titkos megbízottat 1980. július 2-án szervezte be a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság III/II-es osztálya. Az öt csoportfőnökségből álló hálózati rendszert a megyei rendőr-főkapitányságok mellett a Belügyminisztérium, a Budapesti és az Országos Rendőr-főkapitányság III. Főcsoportfőnöksége egy hálózati parancs szerint működtette.
Az Index egyik fórumán Szita Károly kaposvári polgármesterrel azonosított Krakus Péternek 1989-ben azt ígérhették, hogy aktáját megsemmisítik és a későbbiekben csak szóban kell jelentést tennie.
Szita 1980 és 1989 között keletkezett, rá vonatkozó adatokat tartalmazó kevesebb mint hat irat másolatát kapta meg a szaklevéltártól. Erről a polgármester a Magyar Nemzetnek úgy nyilatkozott, hogy "sejtésem beigazolódott, velem összefüggésébe hozható iratok érkeztek a levéltárba. Ezeket részlegesen áttanulmányoztam, álláspontom változatlan, a rólam szóló híresztelések nem igazak, és a jogi lépéseket megtettem".
"Krakus" munkája
A Népszava úgy tudja, "Krakus Péter" valóban a Somogy megyei Rendőr-főkapitányság III/II-es osztályának titkos megbízottja volt. Feladatai közé tartozott a laktanyák környezetében megjelenő nyugati állampolgárok tevékenységének figyelemmel kísérése, a katonai objektumok környezetében élő és nyugati állampolgárokat fogadó magyar állampolgárok külföldiekkel fenntartott kapcsolatainak a felderítése. Tevékenysége kiterjedt a laktanyák környezetében megjelenő nyugati diplomaták, állampolgárok mozgásának nyomon követésére, indokolt esetben zavarására is.
A dosszié olyan típusú jelentéseket rögzített, hogy kinek a háza előtt, mikor, milyen külföldi rendszámú autó állt, ki vezette, mit csinált és meddig tartózkodott ott, egyben jellemezte a szomszédokat is. Gyakoriak voltak a jelzések a kaposvári Kőszeg utcában, a Komáromi utcában és a Füredi úton megálló külföldi kocsikról. Állítólag visszatérő téma a jelentésekben az olasz, jugoszláv, osztrák és NSZK-beli autók mozgásának jelzése.