Felfüggesztették az első kerületi polgámestert
További Belföld cikkek
-
Orbán Viktor üzent a hídfoglalóknak, válaszul figyelmeztették: még többen mehetnek utcára
- A költségek növekedése ellenére befagyasztja fontos szolgáltatási díját a Magyar Posta
- Milliós nyomravezetői díjat kínál a rendőrség a feleségét késsel megszúró férfi ügyében
- Lázár János olyan utasítást adott, amelynek örülhetnek a rádiótömb szomszédai
- Meghalt Schulcz József, Újhartyán polgármestere
Fegyelmi eljárást indított Nagy Gábor Tamással, Budavár fideszes polgármesterével szemben az első kerület képviselő-testülete. A vizsgálatot Vaskor László MDF-es alpolgármester kezdeményezte egy három évvel ezelőtti tulajdonosi döntés kapcsán.
Nagy Gábor Tamás bírósághoz fordul
A testület szerdai ülésén tizennégyen jelentek meg, a fideszes képviselők távol maradtak, de a fegyelmi kezdeményezésen a polgármester se vett részt, a napirend elfogadása előtt távozott, végül Kard Aladár korelnök vezette le az ülést. A testület megvonta Nagy Gábor Tamás költségtérítéseit és gépjármű használati lehetőségét is. Teendőit Görög Tibor alpolgármester látja el. A jegyző a Fővárosi Közigazgatási Hivatalhoz fordult, Nagy Gábor Tamás pedig nyolc napon belül bíróságon támadja meg a testületi határozatot. A felfüggesztésről szóló hírt először közlő Hírszerzőnek Nagy Gábor Tamás elmondta, hogy törvénytelennek tartja mind a felfüggesztését, mind pedig az ellene indított fegyelmi eljárást.
Az ügy előzménye, hogy a Várbazárt üzemeltető Vár Gondokság Kht. - amelynek 85 százalékban a kulturális tárca, 15 százalékban pedig az I. kerületi önkormányzat a tulajdonosa - még három éve úgy döntött, hogy hasznosítja a Várbazárt.
Lehetett volna önkormányzati vétó
Először nyilvános pályázatot írtak ki, amit utóbb eredménytelennek nyilvánítottak, később pedig immár pályázat nélkül képbe került egy szír-kanadai befektetőcsoport, amely többek között irodaházat álmodott a világörökség részét képező területre. A két tulajdonos egyhangúan döntött arról, hogy a Founditaion Kft.-nek 90 évre hasznosításra adja a területet, amiből hatvan évig egy fillér bérleti díjat sem kellene a társaságnak fizetnie, de azt vállalja, hogy felújítja, és rendben tarja az ingatlant. (Tizenöt évente felújítási kötelezettsége volna a társaságnak.)A társasági szerződés szerint az önkormányzat megakadályozhatta volna az ügyletet, mivel egyhangúan lehetett csak ilyen nagy horderejű ügyletben döntést hozni.
A budavári önkormányzat képviselőtestülete nem adta hozzájárulását ugyan ahhoz, hogy a polgármester támogassa a hasznosítást, de mint Görög Tibor alpolgármester szerint egészen a közelmúltig nem is voltak abban a helyzetben, hogy bármit léphettek volna, a Várbazár ügyében ugyanis nem tájékoztatták őket.
Nem nyilvános pályázaton döntöttek
A visszásságok azután buktak ki, hogy az önkormányzat jogi szakvéleményt készítetett arról, törvényesen született-e egyhangú tulajdonosi döntés a szír-kanadai befektetőpáros helyzetbehozásáról. Bár mind a kultusztárca, mind pedig Nagy Gábor Tamás nyilvános pályáztatásról beszélt, a jogi véleményből világosan kiderült, hogy pályáztatás nélkül kötöttek előszerződést a társasággal, noha jogszabály írja elő, hogy csak nyilvános pályázaton dönthettek volna a terület további sorsáról.
A hasznosítás körüli anomáliák további részletei>>>
A szakvélemény elkészítését ugyanakkor megelőzte az is, hogy Orbán Viktor Fidesz-elnök több alkalommal is szóvá tette a polgármesternél, hogy nem támogatja a Várbazár piaci alapú hasznosítását. "A polgármester úr nagyjából egy éve elkezdte fúrni a saját maga által korábban támogatott projektet" - fogalmazott egyik forrásunk, aki összefüggést sejt Orbán határozott állásfoglalása és Nagy Gábor Tamás pálfordulása között.
Szolgálati titok lett a jelentésből
A polgármester ugyanakkor a jogi szakvéleményt szolgálati titoknak minősítette és nem adta át a képviselőknek, helyettük egy olyan alapítvány kezdett pereskedni, amelyben a polgármester is kurátor. A Budai Vároltalmazó Közalapítvány azért indított pert, hogy tekintsék semmisnek a cég és a kht. között köttetett előszerződést. Az alapítvány keresetét azonban a bíróság elutasította, mivel nem tudta kimutatni a közalapítvány érintettségét az ügyben. A közalapítvány ezért ügyészségi vizsgálatot kezdeményezett, ami még most sem zárult le.
Az ügy pikantériája, hogy Nagy Gábor Tamás mostani bukását a szocialista irányítás alatt álló kulturális tárca vitatható Várbazár-hasznosítási terve okozta. Úgy tudjuk egyébként, hogy a Várbazár hasznosítása ügyében sem a szocialisták, sem a liberálisok nem fordultak az általuk felügyelt minisztériumhoz, megakadályozandó a Várbazár elkótyavetyélését.