Balatonboglárnak adományozták a Teleki-szobrot
További Belföld cikkek
-
Nem adna kegyelmet a visszaeső kábítószer-kereskedőknek a kormánybiztos
- Több kábítószer-kereskedőnek osztott ki fegyházbüntetést a Fővárosi Törvényszék
- Nemzeti parkokat zárnak le a száj- és körömfájás miatt Magyarországon
- Új elnöke van a Magyar Kórházszövetségnek
- Elemző: Minden ilyen, kellően át nem gondolt tüntetés a NER hatalomban maradását segíti
A lengyel-magyar barátság kegyeleti helyére kerül
A szoborállítást kezdeményező emlékbizottság adománylevelét Csicsery-Rónay István, az emlékbizottság ügyvezető elnöke, Bakos István, a Teleki Pál Szoboralap kezelője, Kovács Miklós polgármester és Szőllősi Ferenc plébános, a helyi Lengyel-Magyar Barátság Egyesület elnöke látta el kézjegyével.
"A Teleki Pál Emlékbizottságnak a nemzet egésze számára pályázati támogatásokból és közadakozásból készíttetett Teleki Pál szobra méltó környezetbe, Varga Béla pápai prelátus hamvai közelébe, a lengyel-magyar barátság kegyeleti helyére kerül" - olvasható az ünnepélyes szoboravatást megelőző adománylevélben.
A szobrot az emlékbizottság eredetileg a budai Várban, a Sándor-palota mellett tervezte felállítani, de a Fővárosi Közgyűlés ehhez nem járult hozzá. A február 26-i közgyűlési vitában a szocialista és szabad demokrata képviselők azzal utasították el a szoborállítás gondolatát, hogy Teleki Pál miniszterelnökségéhez több zsidótörvény elfogadása kötődik.
Az emlékbizottság ezek után úgy döntött, hogy a balatonboglári római katolikus templomkertben helyezik el Rieger Tibor ülő alakos bronzszobrát.
Elfogadták
A szoborállítás gondolata először 1991-ben, Teleki Pál halálának 50. évfordulóján merült fel. Az ötletet a főváros először támogatta, később viszont kiderült, hogy nincs konszenzus a kérdésben - mondta Csicsery-Rónay István az adománylevél aláírásával egybekötött sajtótájékoztatón.
Kovács Miklós balatonboglári polgármester közölte, hogy a szobor befogadásáról a város képviselő-testülete március 15-ei ünnepi ülésén vita nélkül határozott, az erről szóló határozatot 13 igen és egy ellenszavazattal fogadták el.
"Balatonboglár egy véleményen van, örül, büszke, gazdagabb lett a település" - jelentette ki az MTI kérdésére válaszolva. Az SZDSZ Somogy megyei szervezete március 26-án az MTI-n keresztül tiltakozott a balatonboglári döntés ellen.
Jó szobrot akart
"Ilyen politikusnak szobrot állítani annyi, mint szobrot állítani az antiszemitizmusnak" - írták a somogyi szabad demokraták közleményükben. Kovács Miklós azt mondta, hogy hozzá nem jutott el tiltakozás, mindössze egy, a szobor felállítását kifogásoló levelet kapott egy magánszemélytől.
A Teleki-szobor létrejöttét a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma is támogatta anyagilag, a tárca képviselője azonban nem szerepelt a szoboravató ünnepség programjában. Bakos István szerint "visszariadhattak a Fővárosi Közgyűlés elutasítása miatt".
Rieger Tibor szobrászművész - akinek mintegy ötven szobra, alkotása díszíti Magyarország köztereit - a balatonboglári sajtótájékoztatón az MTI kérdésére azt mondta: "engedtessék meg, hogy ne a szobrász védje a művet, nekem a célom az volt, hogy jó szobrot alkossak".