Megszüntették a Vállalkozók Pártját

2007.01.25. 10:59
A Fővárosi Bíróság elsőfokú ítéletével december elején megszüntette a Vállalkozók Pártját (VP), a Fidesz-szövetséges kispárt azonban eddig nem verte nagydobra a határozatot. A VP két cikluson át nem állított jelöltet, ráadásul pont a megszüntetés előtt zárult le az elnöki posztért folyó pereskedés. A nyertes, Herman István szerint azonban van remény.

Az ügyészség kezdeményezésére a Fővárosi Bíróság december 12-én nem jogerős ítéletében kimondta a rendszerváltás óta működő Vállalkozók Pártjának megszüntetését.

Igazodtak a szövetséghez

Az elsőfokú döntés röviddel azután született, hogy egy másik bírósági határozat értelmében Herman István, a VP korábbi Heves megyei vezetője lett a pártelnök Császár Antal helyett. A Fidesz szövetségesi hálózatába tagozódott szervezetnél október végén Székesfehérváron zajlott le egy tisztújító kongresszus, amit Császárék csupán nagygyűlésnek értékeltek, és azt állították, hogy "a kongresszusi küldötti megválasztások igazolása nélkül a Fidesz alapszabályához igazítva, gyökeresen megváltoztatták a Vállalkozók Pártja alapszabályát, s ennek megfelelően, főleg maguk közül új tisztségviselőket is választottak".


Orbán Viktor a Vállalkozók Pártjának 2005-ös rendkívüli kongresszusán

Van megoldás

A VP és társai
A Vállalkozók Párta mellett további 44 párt megszüntetését kezdeményezte a Legfőbb Ügyészség az elmúlt év végén - jelentette ki Borbély Zoltán szóvivő. A valamennyi politikai szervezet esetében ugyanaz volt az indoklás, a választási nyilvántartások szerint két ciklus óta nem tudtak jelöltet állítani országgyűlési választáson. A párttörvény szerint ilyenkor az ügyszségnek hivatalból kezdeményeznie kell a megszüntetést, de a végső szót a bíróság mondja ki. A pártok a döntés után társadalmi szevezetként folytathatják tevékenységüket. Az Index információi szerint keresetet nyújtottak be többek között a Történelmi Szociáldemokrata Párt, a Nyugdíjasok Pártja, több nőpárt, a Szabadelvű Párt, a Magyar Sport Párt, az Új Zöld Mmagyarország és a Magyar Kender Párt ellen. Kezdeményezték Terry Black és Szeremley Huba pártjának megszüntetését is. A 45-ből már több mint 30-ban a bíróság is osztotta az ügyészség álláspontját.

Herman István az Indexnek elismerte, hogy másfél hónapja első fokon valóban kimondták a párt megszüntetését, de mint mondta, a múlt terheivel nem akar foglakozni. A megszüntetési javaslat ugyanis az előző vezetés idején elkövetett hibák és hanyagságok miatt keletkezett, a VP a két választási cikluson keresztül nem állított jelöltet, és nem is regisztráltatta magát, állította az elnök. A VP fellebbezett ugyan a döntés ellen, de a párt már készül arra, hogy másodfokon sem változtatják meg a döntést. Harman szerint "mindenre van megoldás": az átalakulás folyamatban van, nem lehet hagyni hogy a 17 év alatt összegyűlt tagság "a politikai napfürdőben tetszelgőknek" essen áldozatul.

Császár Antal azt hangoztatta, hogy érthetetlen az ügyészség fellépése, szerinte ugyanis voltak a pártnak jelöltjei. Ennek nyomát azonban a választási iroda honlapján nem találtuk.

Egyszer madnem 2 százalékon volt

A Vállalkozók Pártja különböző helyi vagy kistérségi szerveződéseiből alakult 1990-ben, és Palotás János vezetésével a liberális oldalt erősítve kevesebb mint 2 százalékot ért el a választáson. 1992 márciusában Zwack Péter likőrgyárost, az Antall-kormány által kinevezett, majd 1991 márciusában visszahívott washingtoni nagykövetét választották elnöknek, de 1994-ben már csak 0,6 százalékon állt a párt támogatottsága az országgyűlési választáson. A VP 1998-ban már segédcsapatként az MDF oldalán jelent meg. Az akkori elnök, Ékes József két cikluson át a Fórum frakciójában ült. Az őt váltó vezetés a Fidesz mellett tette le a voksát, Orbán Viktor a 2006-os választások előtt a győzelem esetén bevezetendő vállalkozásbarát adórendszer kidolgozásával bízta meg a szervezetet, a párt azonban túl radikális javaslatokkal állt elő, így kimaradt a választási szövetségből is.