Magyar romákat használnak ki magyar romák Kanadában?

2010.03.22. 10:12
Egy pápai cigány férfi azt állítja egy kanadai lapban, hogy eladták rabszolgának. Az Ontario tartományban található Hamilton város újságjában az áldozat azt nyilatkozta, hogy túlozniuk kellett a magyarországi állapotokról, otthonmaradt családjaikkal zsarolták őket, fizetést nem kaptak, a szociális segélyt helyettük mások vették fel. Állításait egyelőre nem bizonyította, de három másik magyar férfi ellen emberkereskedelem gyanújával folyik vizsgálat.

A magát félelemből megnevezni nem kívánó férfit több társával együtt azzal csábították az Ontario-tó partján fekvő Hamiltonba, hogy jól fizetett munkát kapnak, írja a HVG a Hamilton Spectator nyomán. Ehelyett kitanították őket, hogyan hazudjanak a bevándorlási hivatal embereinek, visszatartották úti okmányaikat és építkezéseken ingyen dolgoztatták őket. A kanadai hatóságok vizsgálódnak, de egyelőre a férfi egyik állítását sem sikerült bizonyítani a bíróság előtt, írja a Hamilton Spectator.

A kanadai lap arról is beszámolt, hogy emberkereskedelem gyanújával folyik a vizsgálat Kolompár Attila, Karádi Ferenc és Dömötör Ferenc ügyében, akik legalább hat embernek azt „tanácsolták”, hazudjanak a bevándorlási hatóság alkalmazottjainak. Dömötör esetében az a gyanú is felmerült, hogy illegálisan foglalkoztatott külföldi állampolgárokat.  Dömötör tagadja a vádakat, idézi a kanadai lapot a HVG.

Az ügyvéd magyarországi cigányokra terelte a gyanút

Sandra Antonianni, a vád képviselője, Dömötört a közvetlen és távolabbi családtagokból álló magyar cigánycsoport vezetőjének tartja. Szerinte számos cigányt Magyarországról Kanadába csábítottak azzal, hogy jól fizető munkát kapnak, jó körülmények közé kerülnek. Ehelyett rémes körülmények között  voltak kénytelenek lakni, és arra kényszerítették őket, hogy ingyen dolgozzanak.  Ugyanakkor helyettük mások vették fel a szociális segélyeket.

A névtelen nyilatkozó elmondta: nyár végén érkezett Kanadába, előzőleg egy „barát barátja” kereste fel, aki azzal áltatta, hogy csak a repülőjegyet kell megvennie, ami már első néhány hét keresetéből visszajön neki. Amikor megérkezett, útlevelét elvették, és utasították, adja be menekültkérelmét, és jelentkezzen szociális segélyre. Megmondták mit mondjon, amikor a hatóságok meghallgatják: „beszélj az elnyomó Magyar Gárdáról, próbáld felnagyítani a magyarországi rasszizmust.” Mint a lap megjegyzi, a nyilatkozó cigány volt, de az emberkereskedők áldozatai között nemcsak cigányok voltak.

Négy másik társával együtt az egyik gyanúsított pincéjében kellett berendezkedniük. Minden lépésüket figyelték. „Nem éheztünk, de nem is tartottak jól bennünket” – mondta. Különböző építkezéseken dolgoztatták őket, bár soha nem tudta, pontosan hol van. A nyilatkozó szerint otthon maradt családjukkal zsarolták őket, csak azt hajtogatták, hogy az otthon maradottak biztonsága miatt kell itt dolgozniuk. „Ezért nem mondom el a nevemet, félek, hogy a családomnak baja esik” – tette hozzá a névtelen nyilatkozó.

Az ügyész egy nevet mégis említett: Bogdán Dávidét. Akit felkeresett Dömötör Ferenc testvére, Sándor, azzal, hogy Kanadában munkaalkalom van számára, csak fel kell hívnia testvérét, aki elmondja a részleteket. Közölte, Bogdán havi 1000 dollárt is megkereshet az építőiparban.  Bogdán 2008. május 23-án érkezett Hamiltonba, ahol ideiglenes rezidens státuszt kapott. Hónapokig dolgozott Dömötör korábbi lakásának rendbetételén, fizetést nem kapott. Elvitték a helyi bevándorlási hivatalba, hogy kérvényezzen menekült státuszt. Dömötör utasította, mondja azt, hogy roma származású, és ha hazamenne, bűnvádi eljárás indulna ellene. Ez nem volt igaz – ismerte el Bogdán.

A három gyanúsított szabadlábon védekezik.

Kanada folyamatosan aggódik a magyarok miatt

Kanada az utóbbi időben többször felszólalt a Magyarországról érkező menekültek miatt. Legutóbb a kanadai téli olimpia idején mondták azt, hogy Kanada első számú menekültügyi problémája Magyarország, amikor négy, az olimpiára érkező magyar bevándorlási kérelmet nyújtott be. Akkor azt mondták, a kormány ennek ellenére nem szeretne vízumkényszert bevezetni, inkább megváltoztatnák a menekültügyi szabályokat. Jelenleg ugyanis azok is pénzt kapnak az államtól, akiknek elutasították a kérelmét, vagy maguk vonták vissza azt.