Minden hetedik jegybankost elbocsátanak

2009.02.11. 10:29 Módosítva: 2009.02.11. 10:51
Dolgozóinak 14 százalékát elbocsátja a Magyar Nemzeti Bank – értesült az Index. Az MNB-ben megerősítették lapunk információit, megjegyezve: a 91 fős létszámcsökkentés független a gazdasági válságtól, az egy 2008 elején indított hatékonyságjavító program eredménye. Ezzel a programmal az MNB évi 1,7 milliárd forintot takarít meg; az elbocsátások egyszeri költsége 111 millió forint.

Az elmúlt év elején döntött úgy a Magyar Nemzeti Bank vezetése, hogy átfogó vizsgálatot indít a jegybanki működés hatékonyságának feltérképezésére – közölte megkeresésünkre az MNB sajtóosztálya. Az átvilágításra kiírt jegybanki tendert nettó 392 millió forintos ajánlattal elnyerő McKinsey and Company nemzetközi tanácsadó cég – amely végül, mivel a szolgáltatás egy részét a jegybank nem vette igénybe, áfa nélkül 280 millióért dolgozott – hatékonyságvizsgálatának eredményeként az MNB a bank éves működési költségeinek 11 százalékát jelentő összeget, mintegy 1,7 milliárd forintot takarít meg. Ez az összeg a hatékonyabb munkaszervezésből, a működési költségek csökkentéséből és a személyi költségek csökkentéséből jön össze.

Az Index létszámcsökkentésről szóló értesüléseit megerősítve az MNB elismerte: az intézkedések egy része érinti a bank létszámát. A jegybanktól 2009-ben és 2010-ben összesen 91 embert küldenek el, ami 14 százalékos létszámcsökkentést jelent. Így 2010 végére a bank létszáma a jelenlegi 652 főről várhatóan 561 főre apad.

A végkielégítésekre várhatóan 111 millió forintot fognak elkölteni. Lapunk úgy tudja, idén az elbocsátások első ütemében 41, 2009-ben összesen 67 dolgozót küldenek el, míg 2010-ben 24-et, valamint a bónuszok kifizetést erről az évről – a teljesítményértékelési rendszer átalakítása miatt – 2010-re halasztják.

A hatékonyságjavítás azonban nem egyszerűen csak a létszám lefaragásából adódik. A vizsgálat során az MNB működésének minden területét „szisztematikusan áttekintettük... feltérképeztük a jegybank valamennyi tevékenységét, azok emberi, anyagi erőforrás, idő igényét, majd javaslatokat készítettünk arra, hogyan lehet az eddigieknél is hatékonyabban végezni munkánkat" – közölte a sajtóosztály kérdésünkre.

A felmérés tapasztalatai alapján változtatnak a kompenzációs és a juttatási rendszeren is, ennek során „folyamatosan szem előtt tartjuk, hogy az MNB eddigi szakmai tevékenysége a jövőben is magas színvonalú maradjon" – válaszolta a sajtóosztály, kiemelve: „a költséghatékony működési feltételek biztosítása a célunk, nem önmagában a létszám csökkentésére törekszünk".

Az Index megkeresésére a jegybank sajtóosztály közölte azt is: „meggyőződésünk, hogy a hatékonyságjavítás nemcsak a jegybank érdekeit, de össztársadalmi érdekeket is szolgál... alapvető felelősségünk, hogy a hatékonyság elvét magunkénak valljuk". Az MNB szerint a hatékonyságjavító programmal azt is elérhetik, hogy nemcsak beszélnek a közpénzekkel való takarékos gazdálkodásról, hanem hosszabb távon is ebben a szemléletben cselekszenek.