További Ingatlan cikkek
Kevés magyar él bérelt lakásban. Míg Nyugat-Európában fejlett bérlakáskultúra alakult ki – a lakosok 20-40 százalékának nincs saját tulajdonú lakása –, addig Magyarországon ugyanez az arány 9 százalék.
Pedig egy jól működő bérlakáspiac számos gazdasági és társadalmi problémát képes lehet csökkenteni. Lakhatási lehetőséget biztosít azoknak, akik nem tudnak, vagy nem akarnak saját lakást venni, segíti a munkaerő mobilitását, és a lakást váltóknak átmeneti megoldást nyújtva élénkíti a saját tulajdonú lakások piacát is.
Segít elhelyezkedni
Egy bérelt lakás további előnye, hogy mindig az aktuális igényeknek és anyagi lehetőségeknek megfelelő méretűt, elhelyezkedésűt és minőségűt választhat a bérlő. Ráadásul a váltás költségei jóval kisebbek, mint egy saját tulajdonú ingatlan esetében.
A bérlakás segíti a munkaerő mobilizálódását is. Számos kutatás kimutatta az elmúlt évtizedekben, hogy a kelet-magyarországiak elhelyezkedésének egyik komoly akadálya, hogy nem tudják annyiért eladni otthonukat – ha egyáltalán el tudják adni bármennyiért is –, amennyi pénzből az ország nyugati részén le tudnának telepedni.
Az a biztos, ami saját
És ha már a kutatások: több szociológiai kutatásból kiderül az is, hogy a magyarok a nyugati átlagnál nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a saját ingatlannak. Generációk óta él a hit, hogy csak a saját lakás az, ami biztos.
A saját lakás vágya méltó kormányzati támogatásra talált a rendszerváltás után: a bérlakáspiac fejlesztése háttérbe szorult a saját lakás vásárlására ösztönző programokkal szemben. A kilencvenes években az önkormányzati lakások rendkívül kedvező áron való kiárusítása, majd a 2000-es években beinduló államilag támogatott lakáshitelezés egyre több embert tett lakástulajdonossá. A lakásvásárlási trend a 2003-tól felpörgő, olcsónak tűnő devizahitelekkel folytatódott, ez nem csak a költségvetési pénzeket felemésztő kamattámogatott hitelt, de a lakásbérlési kedvet is leváltotta.
Inkább a törlesztőt, mint az albérletet
De ki is fizetett volna havi 50 ezret és rezsit egy 40 négyzetméteres lakásért, amikor kisebb havi részlettel – szinte önerő nélkül – saját lakást is vehetett? Így aztán a bérlakásban gondolkodó befektetők is inkább másban kezdtek el gondolkodni, a piaci bérlakásrendszer maradt gyermekcipőben, a teljes bérlakáspiacnak a 4 százalékát sem éri el az ilyen bérlakások aránya.
Most viszont, hogy a frankárfolyam az egekbe szállt, és a havi törlesztőrészletek megugrottak, már kevésbé tűnik vonzó lehetőségnek a korábban felvett, saját tulajdonhoz segítő devizahitel. A lakástulajdonosok egy része többel tartozik, mint amennyiért a lakását el tudná adni, adósságcsapdába került, amitől lakása eladásával sem tud szabadulni. Szorult helyzetükben egyre többen adnak ki lakásukból egy-egy szobát, vagy lakrészt, és a saját lakásukat eladni kényszerülők is egyre többen mennek albérletbe, miközben az árak is egyre csökkennek.
Nem olcsó
Az albérlet azonban még mindig nem olcsó a magyar jövedelmekhez képest, egy család lakhatásának költségei a havi fizetés felét elvihetik. Az ingatlan.com és az albérlet.hu adatbázisából kiderül, Budapesten 40 ezer forintért átlagosan egy szobás, 25-40 négyzetméteres lakást bérelhetünk. Persze nem mindegy, hogy a lakás melyik kerületben helyezkedik el, bútorozott-e vagy nem. Még fontosabb szempont a rezsi- és fűtési költség – főként táv- és nem egyéni mérős házközponti fűtésnél. Utóbbival a teljes rezsiköltség akár 50 ezer forint is lehet.
Egy három szobás, bútorozott lakás 80 ezernél kezdődik, a kínálat jelentős része még ennyiért is csak 1,5-2 szobás lakásokat jelent, egy 70 négyzetméteres panelt viszont kaphatunk ennyiért. Jobb kerületekben egy kétgyermekes családnak elégséges méretű lakás 100-150 ezer fölött indul. A felső határ a csillagos ég, elhelyezkedéstől és berendezésrtől függően akár 1-2 milliót is fizethetünk havonta a lakhatásért.
Nem csoda, hogy az árakat magasnak tartjuk. A Társaság a Lakásépítésért Egyesület megbízásából végzett 2008-as végzett kutatás szerint a megkérdezettek több mint 90 százaléka szükségesnek tartana egy olyan bérlakásrendszer kiépítését, amelyben mintegy 40 ezer forintért bérelhető lenne egy körülbelül 50 négyzetméteres, jó minőségű lakás.
Tervek vannak
A bérlők helyzetén segíthet, ha a kormány ígéretéhez híven valóban megkezdi a bérlakáspiac fejlesztését. Korábbi tervek szerint január 1-jétől a kedvezményes béren kívüli juttatások közé kerülhet a munkavállalók lakhatását biztosító lakások bérleti díjához nyújtott munkáltatói hozzájárulás, valamint levonható lehet a lakások bérbeadását terhelő jövedelemből az ugyanazon magánszemély által fizetett bérleti díj.
Korábbi hírek szerint a nemzetgazdasági miniszter november végéig arra vonatkozóan is javaslatot tesz, hogy a vállalkozások 2012. január 1-jétől gyorsított amortizációval számolhassák el a munkavállalóik számára épített bérlakásokat. Lendíthet a lakáspiacon a kamattámogatott forinthitel visszatérése is.
Van mit tennie az államnak
Az állam egyébként a fejlett országokban rendszerint jelen van a bérlakáspiacon. Bár eltérő modellek működnek az angolszász országokban és Skandináviában, a siker jellemzően inkább a gyakorlaton múlik: a következetesen végigvitt, hosszú távú programok eredményesek.
A lakáshoz való jog
A lakáskérdésrõl szóló szakirodalom szerint a lakás nem közönséges piaci termék, hanem alapvető szükségletet elégít ki. Az ENSZ Emberi jogok deklarációjának 45. cikkelye kimondja, hogy mindenkinek joga van önmaga és családja számára egészséges és elfogadható életszínvonalhoz, beleértve a lakáshoz való jogot is. Igaz, a lakáshoz való jog elismerése nem foglal magában garanciát arra, hogy az állam lakást juttat azoknak, akik erre rászorulnak, mégis deklarálja azt, hogy az állam a lakáspolitikát a jóléti politika részének tekinti.
Magyarországon leginkább az osztrák bérlakásrendszerhez hasonló koncepció kialakítására lenne lehetőség, mondják a szakmabeliek. Ott a bankok, biztosítók, szakszervezetek és önkormányzatok is alapítanak nonprofit bérlakásépítő társaságokat. Ezek az állami költségvetés éves bevételének egy százalékát kapják meg támogatásként, emellett az állam meghatározza, hogy a bérlakásépítő társaság legfeljebb mekkora nyereséget érhet el.
A legalacsonyabb jövedelmű családok lakhatásának biztosítását célozzák a szociális bérlakások, ezek lényegében szociális támogatások. Magyarország azonban ebben a tekintetben is rosszul áll, szociális bérlakáshoz rendkívül nehéz hozzájutni, a teljes állományán belül ezek a lakásoknak mindössze 4–5 százalékát adják.
Több mint százezer eladó lakás Budapest kerületeiben! (X)
Több ezer kiadó albérlet Budapest kerületeiben! (X)
