Megakadhat a takarékok államosítása
További Gazdaság cikkek
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
Peres úton támadhatják meg a takarékszövetkezeti tagok az integrációs szervezet által a szövetkezetekre kényszerített alapszabály elfogadását, ha nem ért egyet a közgyûlés határozatával. Úgy tudni, erre sokan készülnek már - értesült a Népszava.
Nem is esélytelenül, mert a bírósághoz forduló tagok hivatkozhatnak egyebek mellett arra is, hogy az alapszabályt ráerõszakolták a takarékszövetkezetekre. A bankvezetõk ugyan gúzsbakötve táncolnak, hiszen a takarékszövetkezetek integrációjáról szóló törvény semmibe véve az önállóságukat, bármikor, bármelyiküket kirúghatja, de az "egyszerû" tagok között akadhatnak jó néhányan, akik "csak a láncaikat" veszíthetik.
A lap szerint takarékszövetkezeti berkekben már tényként beszélnek arról, hogy a bankelnöki posztokat a kormány azoknak a fideszes országgyûlési képviselõknek "spájzolja", akik a kisebb parlament miatt kénytelenek lesznek elbúcsúzni a Kossuth téri épülettõl.
A lap beszélt olyan takarékszövetkezeti jogásszal, aki szerint a jelenlegi formájában egyetlen cégbíróság sem fogadhatja el a központi alapszabályt, mert az több ponton is ellentmond a hitelintézeti törvénynek.
Perközösséget akar a VOSZ
Bármelyik közgyûlési határozat megtámadható a bíróságokon, legyen az egyesületi, szövetkezeti, vagy vállalati - mondta el a lap érdeklődésére Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) fõtitkára. Erre akkor van lehetõség, ha az érintett szerint jogsértõ módon hozták meg a döntést, vagy külsõ nyomás érte a céget, illetve a közgyûlést.
Az érdekvédelmi vezetõ megítélése szerint egy pereskedés hosszabb távon komoly bizonytalanságot okozhat az új bankvezetõk között. A törvényszék ugyanis 1-2 év múlva jogerõsen érvénytelenítheti a mostani közgyûlési határozatokat, amiért a közgyûléseket törvénysértõ módon hívták össze, vagy a szavazás volt szabálytalan, esetleg maga a határozat jogsértõ.
Formai és tartalmi hibák szintén meg lehet támadni ezeket a döntéseket, de a külsõ kényszer is lehet indok - mutatott rá Dávid Ferenc. Ez utóbbinak minõsülhet az is, hogy amelyik takarékszövetkezet nem fogadja el a központilag elõírt alapszabályt, az elveszíti a mûködési engedélyét.
A VOSZ elnöke, Demján Sándor többször is kritizálta a kormányt a takarékszövetkezetek államosítása miatt.