USA: megvan a nagy megállapodás
A szenátusban sikerült megállapodnia a demokratáknak a republikánusokkal az adósságplafon emeléséről és a szövetségi kormány leállt részeinek újraindításáról. Keleti parti idő szerint délben jelentették be az egyezséget.
A megállapodás szerint annyival emelnék meg az adósságplafont, ami február 7-ig lehetővé teszi a kormány működését, az államigazgatás egészét pedig január közepéig finanszíroznák. Nem lélegezhetünk tehát fel túl hosszan, néhány hónap, és új mesterséges válságot hoznak az amerikai politikusok.
![2013-10-12T184412Z 827521382 GM1E9AD01F401 RTRMADP 3 USA-FISCAL](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/499/4994/49940/4994074_fbccf5cea1b89c4ccc64788af0a060e8_wm.jpg)
A republikánusok nem kaptak szinte semmit az adósságplafon megszavazásáért cserébe. A megállapodás mindössze arról szól, hogy egy kétpárti bizottságot hoznak létre, ahol a válaszokat terveznek adni a költségvetés hosszú távú problémáira. Ilyen bizottságból több is volt az utóbbi években, egyik sem hozott semmi eredményt.
Ahhoz, hogy ma szavazzanak a törvényről, mind a 100 szenátor egyetértése szükséges. Ez kétséges volt, hiszen a texasi republikánus, Ted Cruzról nem lehetett feltételezni, hogy elfogadja a kapitulációt. A Reuters szerint azonban jelezte, nem tesz keresztbe a szavazásnak.
Nyitott kérdés egyelőre az is, hogy mi lesz a felsőházi megállapodás sorsa. A törvénycsomagot ugyanis a képviselőháznak is meg kell szavaznia, amihez először is szavazásra kell bocsátani azt. Nem lehet biztosra venni, hogy John Boehner, a republikánusok alsóházi vezetője össze tud hozni akkora támogatást saját képviselőcsoportján belül, hogy napirendre vehesse a törvényeket.
Ha a szenátuson gyorsan átmegy a megállapodás, és a képviselőházban is szavaznak róla, akkor valószínűleg utóbbi helyen is megkapja a többséget a demokraták és a mérsékeltebb republikánusok szavazataival. De megfigyelők szerint addig még sok fordulatot tartogathat az amerikai politika.
Mi ez az egész?
Az amerikai államigazgatás fele a hónap eleje óta leállt, mivel az amerikai pártok nem tudtak elfogadni még egy átmeneti költségvetést sem. De ez semmi ahhoz képest, ami abból lenne, ha az Egyesült Államok nekiütközne az adósságplafonnak, ebben az esetben ugyanis csődbe mennének. Ebben az esetben óriási globális pénzpiaci felfordulásra és gazdasági összeomlásra számíthatunk a kevésbé jó forgatókönyv szerint. De jó esetben is elég nagy megrázkódtatás lenne.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=bJE1jRyMFaE6fJ8fhsC.y4ZQnDkFoiPbY7JeelfAZ7P.i7&stparam=wnniomkpwg&fastid=ipqxvzhaneitfhaugbtmmzijqomb&nc=0)