A csodafegyver, amit úgysem vetnek be

2014.03.05. 07:13 Módosítva: 2014.03.05. 09:00
Az EU részéről leginkább megint csak hangzatos kijelentéseket hallhattunk az ukrán válság kapcsán, az unió külpolitikájában hozza a szokásos bénázást. A helyzet viszont az, hogy nagyon komoly gazdasági szankciókat tudna eszközölni, ha az európai elit nem járna nagyon jól azzal, hogy az oroszok itt tartják és mossák tisztára a pénzüket. Összeszedtük, hogy mi áll a bénázás újabb fejezetének hátterében.

Oroszország a hétvégén anélkül szállta meg Ukrajna egy részét, hogy bármilyen komolyabb ellenállásba ütközött volna. Szombat óta a NATO, az EU, az ENSZ BT, tehát lényegében minden fontosabb nemzetközi szervezet tanácskozik a lehetséges válaszlépésről.

Ezekben a percekben az országaink és népeink a háború küszöbén állnak. Hagyjuk meg a politikusoknak a helyzet rendezését. Azonban a helyzet annyira veszélyessé vált, hogy mostanra senki sem maradhat távol tőle, ezért az üzleti élet szereplőinek is meg kellene szólalnia, amíg még visszafordíthatjuk az eseményeket. Az ukrán üzleti élet szereplőinek a nevében fordulok most minden orosz üzletemberhez, és kérem, hogy vessék be minden hatalmukat a helyzet rendezése céljából, amíg nem késő.

írta vasárnap az UNIAN ukrán hírügynökségnek eljuttatott levelében az egyik ismert ukrán oligarcha, Dmitrij Firtas.

Dmitrij Firtas
Dmitrij Firtas
Fotó: dmitryfirtash.com

Kedden viszont kiszivárgott egy brit diplomáciai dokumentum, amely szerint az EU nem tervezi gazdasági szankciók életbe léptetését Oroszországgal szemben, így például az Oroszországból érkező import, vagy az uniós országok és Oroszország közötti pénzügyi transzferek és befektetések átmeneti korlátozását. A Guardian forrásai azt is megerősítik, hogy az angol kormány nem akarja korlátozni a londoni Citybe áramló orosz tőkét.

A helyzet viszont az, hogy Firtas és a kiszivárgott dokumentum is olyan helyen tapogatózik, ahol az EU és az oroszok kapcsolata jelentősen átalakult a hidegháborús évek óta, és ahol az EU anélkül tudna jelentős hatást gyakorolni az oroszokra, hogy akár egy katonát is küldene a Krímre. 

Firtas jól látja, hogy aki Putyinra akar hatást gyakorolni, annak érdemes az oligarchák háza táján körbenézni. Abban viszont nagyot téved, hogy az orosz oligarchákat az ukrán üzleti élet szereplőinek levelei bármennyire is érdekelhetik.

Ami őket a jelenlegi helyzetben érdekelheti, az a nyugati bankszámlákon parkoltatott pénzük. És itt jön a képbe az unió, amely az oroszokkal szembeni egyik legnagyobb adut dobja el önként és dalolva, amikor letesz arról, hogy az oligarchák számláinak befagyasztásán keresztül gyakoroljon nyomást Putyinra. De mégis miért van az, hogy már megint csak a megszokott külpolitikai bénázást látjuk az EU részéről?

Ebből így nem lesz pénzfegyverkezés

Ben Judah szerteszét lájkolt/osztott véleménycikke szerint az EU tétlensége annak tudható be, hogy a nyugati vezetőknek most esik le, hogy az orosz oligarchák már nem úgy tekintenek az európaiakra mint a hidegháború idején.

Régebben az orosz oligarchák odafigyeltek, amikor az európai nagykövetségek elutasító közleményeket adtak ki az orosz állami cégeket körülvevő korrupcióról, de Judah szerint ez már nincs így többé, mert az oroszok mára pontosan tudják, hogy az európai bankárok, üzletemberek és ügyvédek azok, akik elvégzik számukra a piszkos munkát, amikor Ciprusra, a Holland Antillákra vagy a Brit Virgin-szigetekre menekítik a vagyonaikat az orosz kormány elől, amelyik előszeretettel államosít magánvagyonokat.

Az EU bankszámlák befagyasztásával, egy gyors vizsgálattal a pénzmosások ügyében vagy vízumkorlátozással tehát könnyen zsarolhatná Oroszországot. Ameddig azonban az európai elitek pénztárcája együtt hízik az oroszokéval, ameddig ők mossák tisztára és őrzik adóparadicsomokban a pénzüket, a gazdasági szankciók lehetősége tabu marad az EU számára.

Hol? Hova? Mennyit?

De mégis mennyi pénzről beszélünk? Az orosz jegybank adatai szerint 2012-ben 56 milliárd dollárnyi orosz pénz ment el külföldi befektetésekre, amelynek a jegybank becslései szerint nagyjából kétharmada köthetett ki illegális iparágakban.

Egy orosz offshore ügyekkel foglalkozó tanulmány szerint az offshore egyik előnye az orosz elit számára az, hogy a ciprusi és Virgin-szigeteki bankok nem nagyon kérdezősködnek a pénz forrása felől, ami egyrészt pofonegyszerűvé teszi a pénzmosást, másrészt pedig, mivel a befektetők elfedhetik kilétüket, a saját állampolgárai után nyomozó orosz hatóságok dolgát is rendesen megnehezítik.

A befektetők legnépszerűbb célpontja 2013 második negyedévében egyébként újra az a Ciprus lett, amely az oda begyűrűző pénzügyi válság miatt ideiglenesen elvesztette vezető helyét az orosz befektetők kedvenc offshore országainak listáján. Ciprus válsága miatt 2013 elején egy ideig a Brit Virgin-szigetek lett az orosz oligarchák kedvence, a leggazdagabb orosz, Alisher Uszmanov például oda jegyeztette be a vagyonának nagy részét lefedő holdingját, míg a vagyonának többi része Cipruson maradt.

Az említett tanulmány szerint 2011 végén nagyjából 106,7 milliárd dollárt tartottak külföldi bankokban az oroszok, ennek a vagyonnak a 24,6 százalékát pedig ciprusi, 5,2 százalékát pedig Brit Virgin-szigeteki bankszámlákon parkoltatták. A pénz ugyanakkor nem feltétlenül marad sokáig egy helyben: a tanulmány szerint 2007 és 2013 között Oroszországba Ciprusból érkezett a legtöbb külföldi befektetés.

Nem csak a pénztárcákra lehetne hatni

A leggazdagabb oroszok pénzén kívül van viszont még valami, amivel az EU hatást gyakorolhat az oroszokra, mégpedig azzal a jogával, hogy beleszóljon, hogy kik léphetnek a határain belülre. Az orosz középosztálybeliek számára ugyanis a rendszerváltás óta rutinná váltak az európai nyaralások és síelések.

A gazdag gyerekek gyakran már a gimnáziumot is Európában kezdik el, az angliai Független Iskolák Tanácsának adatai szerint például 2013 januárjában 27 százalékkal több orosz gyereket írattak angol magániskolákba, mint egy évvel korábban.

De sok gazdag orosz családnak már egyszerűbb az európai ingatlanvásárlás, mint a folyamatos bajlódás a hotelfoglalásokkal: a CNN cikke szerint 2013 júniusát megelőző egy évben az egymillió fontnál drágább londoni lakások piacán nyélbe ütött üzletek 9 százalékánál oroszok voltak a vevők, és ezzel ők voltak a második legnagyobb csoport a külföldi vevők között.

Ez már nem a hidegháború

Timothy Snyder szerint mivel a gazdag oroszok ízlésüket és kultúrájukat tekintve ezer szálon kötődnek az európai kultúrához, az EU már az orosz állampolgárok vízumának korlátozásával is komolyan hatást gyakorolhatna az orosz gazdagok Putyinról alkotott véleményére.

Az eszközök tehát ott vannak az unió kezében, ugyanakkor az erőviszonyok már teljesen máshogyan néznek ki, mint a hidegháború idején, és ezt valószínűleg Putyin is tudja.

Ezért van az, hogy szerda este Lettország, Ausztria, Svájc és Lichtenstein után az EU befagyasztotta 18 ukrán állampolgár bankszámláját, de az oroszok esetében még Catherine Ashton, az EU külügyért és biztonságpolitikáért felelős főbiztosa és John Kerry, amerikai külügyminiszter is csak lehetőségekről beszélt a vízumok és bankszámlák befagyasztása kapcsán.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Bejelentést tett Nagy Márton, történt valami a boltok polcain

Bejelentést tett Nagy Márton, történt valami a boltok polcain

Összesen 872 termék ára változott meg.

tegnap, 17:14

  • Gazdaság
Donald Trump bejelentését követően erősödni kezdett a forint

Donald Trump bejelentését követően erősödni kezdett a forint

Az amerikai tőzsdék is pozitívan reagáltak.

április 9., 21:00

  • Gazdaság
Kitört a pánik, ketyegő bombán ücsöröghetünk, de a kormány nyugodt

Kitört a pánik, ketyegő bombán ücsöröghetünk, de a kormány nyugodt

A büdzsé helyzete nem ideális, de nem kritikus.

április 10., 06:10

  • Gazdaság
Olyat mutatott Magyarország, hogy más országok is lemásolták

Olyat mutatott Magyarország, hogy más országok is lemásolták

A német MediaMarkt-vezér azt is elárulta az Indexnek, miért tartja nagyszerűnek Magyarországot.

április 10., 06:52

  • Gazdaság
Donald Trump mesterstratégiájáról beszélnek, a világgazdasági válság óta nem történt ilyen

Donald Trump mesterstratégiájáról beszélnek, a világgazdasági válság óta nem történt ilyen

A kockázat ugyanakkor pislogásra kényszerítette az amerikai elnököt, Kína pedig felveszi a kesztyűt.

április 10., 10:55

  • Gazdaság
Kilőttek a telekárak

Kilőttek a telekárak

Egy év alatt ötvenszázalékos drágulás borzolja a kedélyeket.

április 10., 06:54

  • Címlapon
Törölték Rogán Antalt a szankciós listáról

Törölték Rogán Antalt a szankciós listáról

Még soha senki nem került le erről a listáról ilyen rövid idő alatt.

tegnap, 20:52

  • Gazdaság
Az Európai Unió 90 napra felfüggeszti az amerikai termékek ellen kivetett vámokat

Az Európai Unió 90 napra felfüggeszti az amerikai termékek ellen kivetett vámokat

Az előkészítő munkák ettől még folytatódnak.

április 10., 14:51

  • Gazdaság
Itt a lista, hogy a világ országainak mennyi pluszvámot kellene fizetniük

Itt a lista, hogy a világ országainak mennyi pluszvámot kellene fizetniük

Több ország is fellélegezhet, de hárman nem úszták meg.

április 10., 08:05

  • Gazdaság
Kkv-államtitkár: Nem ördögtől való a hitel, sőt a gazdasági felzárkózás motorja lehet

Kkv-államtitkár: Nem ördögtől való a hitel, sőt a gazdasági felzárkózás motorja lehet

Hitellel a növekedésért – írja véleménycikkében Szabados Richárd.

április 9., 21:07

  • Címlapon
Hadházy Ákos elmondta az Indexnek, mitől fél a legjobban a hatalom

Hadházy Ákos elmondta az Indexnek, mitől fél a legjobban a hatalom

A rendőrök elvették Szabó Bálinttól a trombitáját, aki felkészült arra, hogy újra börtönbe kell mennie.

tegnap, 16:37

  • Gazdaság
Trump hadat üzen a mexikói drogkartelleknek, dróntámadásokat tervez az Egyesült Államok

Trump hadat üzen a mexikói drogkartelleknek, dróntámadásokat tervez az Egyesült Államok

Így is tízezrek halálát okozhatja a fentanil.

április 9., 07:56

  • Címlapon
Kocsis Máté és Hidvéghi Balázs sem hagyta szó nélkül a Magyar Péterről készült mémet

Kocsis Máté és Hidvéghi Balázs sem hagyta szó nélkül a Magyar Péterről készült mémet

A Fidesz frakcióvezetője szerint a Tisza Párt elnöke sumákolhat pár hétig Weber úr kénye-kedve szerint.

tegnap, 19:45

  • Gazdaság
Világbajnok lett Budapest, özönlenek a külföldiek

Világbajnok lett Budapest, özönlenek a külföldiek

Elárulták, mi kellett a világrekordhoz.

április 9., 06:02

  • Gazdaság
Egyre világosabb, mit művelt Donald Trump a forinttal

Egyre világosabb, mit művelt Donald Trump a forinttal

Ma kristálytisztán látjuk az igazságot.

április 9., 09:01

  • Gazdaság
Szijjártó Péter: Az Európai Unió vezetőinek hibái vezettek az amerikai vámintézkedésekhez

Szijjártó Péter: Az Európai Unió vezetőinek hibái vezettek az amerikai vámintézkedésekhez

A miniszter szerint tárgyalni kell és nem szabad ellenvámokat bevezetni.

április 10., 19:37

  • Gazdaság
Meghallgatást kezdeményeztek az Országgyűlésben az MNB-alapítványok ügyében

Meghallgatást kezdeményeztek az Országgyűlésben az MNB-alapítványok ügyében

Matolcsy György fiát is meghallgatná a Gazdasági Bizottság egyik tagja.

április 9., 18:35

  • Címlapon
Több helyen is léket kapott a magyar ipar hajója

Több helyen is léket kapott a magyar ipar hajója

A vesszőfutás belső szemmel: a gyatra adatok mellett a bizonytalanság is pusztít.

tegnap, 15:37

  • Gazdaság
Vámháború: beszakadtak a piacok az elmúlt napok drasztikus döntései után

Vámháború: beszakadtak a piacok az elmúlt napok drasztikus döntései után

Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a világgazdaság legfrissebb fejleményeiről.

április 9., 17:58

  • Gazdaság
Nagy változást jelentett be a NAV, több százezren számíthatnak értesítésre a napokban

Nagy változást jelentett be a NAV, több százezren számíthatnak értesítésre a napokban

Magánszemélyek, cégek és egyéni vállalkozók is érintettek.

április 10., 19:46

  • Címlapon
Durván felkavarja a családi házak piacát a kormány döntése

Durván felkavarja a családi házak piacát a kormány döntése

Tízmilliókat kaphatnak a házat vásárlók.

tegnap, 09:30

  • Gazdaság
Újabb sok milliárd forint dugipénzre bukkanhattak a rejtélyes MNB-ügyben

Újabb sok milliárd forint dugipénzre bukkanhattak a rejtélyes MNB-ügyben

63 milliárd forintról beszélnek.

április 9., 09:18

  • Címlapon
Mráz Ágoston Sámuel: Zárul az olló a Fidesz és a Tisza Párt között

Mráz Ágoston Sámuel: Zárul az olló a Fidesz és a Tisza Párt között

A Nézőpont Intézet igazgatója szerint a következő év nagy feladata a mozgósítás.

tegnap, 16:57

  • Gazdaság
Kína 84 százalékos vámmal vág vissza az Egyesült Államoknak, felbolydultak a piacok

Kína 84 százalékos vámmal vág vissza az Egyesült Államoknak, felbolydultak a piacok

Egyre durvább a helyzet a vámfronton.

április 9., 14:04

  • Gazdaság
Véget ért a rejtélyes bankautomata-mizéria, fellélegezhetnek az OTP-ügyfelek

Véget ért a rejtélyes bankautomata-mizéria, fellélegezhetnek az OTP-ügyfelek

Csak rövid ideig állt fenn hálózati hiba.

április 9., 13:02

  • Gazdaság
Kanada viszontvámot vet ki az Egyesült Államokra

Kanada viszontvámot vet ki az Egyesült Államokra

Az intézkedés szerdától lép életbe.

április 9., 10:38

  • Címlapon
Közel járt a csodához az Aston Villa a BL-ben, de a PSG jutott be az elődöntőbe

Közel járt a csodához az Aston Villa a BL-ben, de a PSG jutott be az elődöntőbe

A Dortmundban sima vereséget szenvedő Barcelona is ott lesz a legjobb négy között.

tegnap, 22:56

  • Címlapon
Egyetlen mérkőzésre tiltották el Kylian Mbappét brutális szabálytalansága után

Egyetlen mérkőzésre tiltották el Kylian Mbappét brutális szabálytalansága után

Megúszta a hosszabb felmentést a francia sztártámadó.

tegnap, 19:45