
További Gazdaság cikkek
-
Bevallotta a kormány, borult a forgatókönyv az idei évre
- Olyan új törvényen dolgozik a kormány, amely meghatározza Magyarország szerepét a világban
- A Ferrari megkezdte az áremelést az amerikai autóvámok hatására
- A benzin ára emelkedik, a gázolajé csökken a kutakon
- Megjött a legfrissebb adat: az átlagkereset több mint 10 százalékkal nőtt
Amikor alig két-három éve, 2011–12 körül mindenki azon pánikolt, hogy közel a vég, és mindjárt szétesik az eurózóna, kevesen gondolták volna, hogy ilyen gyorsan megoldódik minden, legalábbis látszólag. Egy ideje – pontosan 2012 nyara óta – nem jönnek hírek arról, hogy mikor épp melyik európai ország megy csődbe, a valóban becsődölt görögöktől és Ciprustól kezdve egészen Olaszországig és Spanyolországig, sőt Franciaországig. El is felejtettük az euróválságot.
Nagy az esély arra, hogy 2008 után harmadszor is recesszióba csúszik az európai valutablokk. Kezdenek visszatérni a félelmek, hogy az államadósság több országban nem fenntartható, vagy hogy valami, a csődnél kevésbé látványos, de szintén elég fájdalmas, ráadásul elhúzódó rossz dolog kezdődik.
Sehova nem megy ez az egész
Madártávlatból így néz ki az eurózóna teljesítménye történetének eddigi 14 éve alatt (a grafikon a 2000-es átlagos GDP-hez viszonyított elmozdulást követi, változatlan árakon, tehát az infláció hatását kivonva):
Látható, hogy hat éve nincs növekedés az eurót használó országok egészében. Nem csak annyi történt 2008-ban, hogy az európai gazdaság letért az eredeti növekedési pályájáról, hanem még a 2009–2010-es, kiábrándítóan lassú fellendülést sem tudta tartani. Másodszor is recesszióba csúszott a valutablokk, és most úgy tűnik, hogy még a tavalyi, de még az egyel korábbi fellendülésnél is gyengébb ütemet se tudja tartani.
Még mindig nem sikerült elérni a 2008 első negyedéves eddigi csúcsot. Sőt, valószínűleg harmadszor is recesszióba fog kerülni a valutablokk, azaz még egyszer lefelé fog konyulni a fenti vonal (recesszióról hivatalosan akkor beszélnek a közgazdászok, ha a reál GDP két egymást követő negyedévben is csökken – de ennél fontosabb, hogy ilyenkor csúnyán megakad a gazdaság lendülete, amit mindennapi életben is érezni lehet).
Eléggé úgy tűnik. Szinte minden létező mutató arra enged következtetni, hogy lassul a kontinens. Ezek közül is a legérzékenyebb, tehát az aktuális trendeket leggyorsabban bemutató reálgazdasági mutató, a Markit Economics feldolgozóipart követő beszerzési menedzserindexe (ami lényegében olyan, mint egy közvélemény-kutatás, csak vállalatvezetőkkel, és arról, hogy hogyan megy a cégük pillanatnyilag), igen gyenge trendet mutat:

Ebben benne vannak a geopolitikai feszültségek is, főleg a német cégeket viszonylag érzékenyen érintő orosz szankció, és az ezek körüli bizonytalanság – de a vállalatok részben a világgazdaság általános gyengeségére is reagálnak a lassítással.
Hogy nemzetközi perspektívában lássuk az európai gazdaság szenvedését, így néz ki az eurózóna növekedése a másik két nagy fejlett országhoz, az Egyesült Államokhoz és Japánhoz képest (a zöld vonal az USA GDP-je, a kék pedig Japáné; fontos, hogy itt nem abszolút értékben, hanem mindegyik ország a 2007 negyedik negyedéves teljesítményéhez viszonyítja az ábra a GDP változását)*.
(*Itt azért áll az európai GDP picit jobban a válság előtti csúcsához képest, mert itt a piaci árfolyamon számolt gazdasági teljesítményt látjuk, nem a reál GDP-t. De a trend itt is elég egyértelmű.)
Persze az eurózóna nem egy ország, éppen ez a baj vele. Valójában egészen különböző karakterű gazdaságok laza kollektívája csak, amelyeket a közös jegybankon kívül nem kötnek össze annyira erős szálak. Ennek megfelelően ugyanezen az időtávon teljesen máshogyan mozogtak. A 2000-es teljesítményez képest reálértéken így változott a nagyobb euróországok és Ausztria gazdasága (a hatás kedvéért odatettük Magyarországot is):
Ezen az ábrán nemcsak egymáshoz, hanem a saját 2008 körüli csúcsukhoz is érdemes mérni a nagyobb európai országokat (ha zavaró a vonal, az országok rákattintva ki-be kapcsolhatóak). Spanyolország és Olaszország sehol sincs ehhez viszonyítva, Franciaország éppen hogy egy picivel került magasabbra – igaz, ők eleve kisebbet estek a válság idején –, a legnagyobb gazdaság, Németország viszont nagy nyertes lett a többiekhez képest.
Ez egy dolog, a gazdaságban nincs sok erő és dinamizmus, bár ez önmagában is sokféleképpen is ártalmas (a jövőbeli potenciális növekedéstől való elmaradás az idő haladásával megsokszorozódik; a gazdaság szereplői sem várnak növekedést, ezért nem bővítenek, stb.). Ezen túl nagy baj van két másik fő gazdasági mutatóval is: az inflációval és a munkanélküliséggel.
A munkanélküliség éppen a közelmúltban kezdett lefordulni a közelmúltbeli, 12 százalékos csúcsáról – ez a javulás viszont elég törékeny, és a gazdaság megtorpanása bármikor visszafordíthatja a folyamatot. Magyarul újra milliók kerülhetnek utcára.
A magas munkanélküliség és az általában is gyenge gazdaság azt is jelenti, hogy a dolgozók sokkal kisebb eséllyel tudnak csak béremeléseket kiharcolni. Ezért kevesebbet is fogyasztanak, ami visszafogja az árak emelkedését. Most már egyre közelebb kerül az európai infláció a nullához, sőt, az országok jelentős részében már most negatív.
Ha pedig csökkennek az árak, akkor abból elég nagy baj lehet. Az európai országok pénzügyi helyzete szempontjából a legfontosabb az, hogy a defláció miatt a jövedelmek csökkennek, az adósság viszont ugyanakkora marad. Tehát egyre kevesebb pénzből kell az esetenként eleve igen nagy adósságokat törleszteni.
A hosszú táv: sivár
Az európai társadalom elöregedőben van, és eladósodott. Ezért a lakói inkább megtakarítanak, mint költenék a pénzt, és most úgy tűnik, hogy beruházni sincs kedve senkinek – állítja három európai jegybankár ebben a tanulmányban. Mások szerint viszont a fő probléma maga az eurózóna, tehát az, hogy különböző országok egy pénzt használnak, de nagyrészt hiányoznak azok a mechanizmusok, amelyek kiegyenlítenék a rendszert érő sokkokat. Persze nagyívű intézményi és strukturális reformokkal javítható lenne a helyzet, de az eurózóna politikai vezetése eddig csigalassan, és csak nagy nyomás alatt tudott ilyeneknek nekivágni.
Túl sok a megszorítás, túl zombik a bankok
De miért került ilyen sanyarú helyzetbe az euróövezet, miközben az Egyesült Államok egy talán még mélyebb bankválságból sokkal jobban ki tudott kecmeregni?
Az egyik ok az, hogy az európai bankrendszer benne maradt a csávában, sőt, egy sor országban még rosszabb lett a helyzete. Nem szabadultak meg közvetlenül a válság után a semmit nem érő eszközeiktől, azaz nem tisztították meg a könyveiket – ellentétben az ezen igen gyorsan túllépő amerikai társaikkal. Így nem tudtak és azóta sem tudnak igazán hitelezni a magánszektorban, pedig ugye ez lenne a fő funkciójuk. A vállalati hitelek állománya így változott az eurózónában (ez az, amivel a bankok a vállalatokat pénzelik):
Tehát nem hogy nőttek volna a kihelyezett hitelek, hanem brutális mértékben apadtak: jó ötszázmilliárd euró elpárolgott a vállalatok finanszírozásából – és ezek még csak a vállalatok, a háztartások fogyasztói és ingatlanhiteleinél hasonlóan nagy a zsugorodás. A bankok zombivá válása akkora erejű szembeszél, amivel szemben már az is szép teljesítmény, hogy nem volt még nagyobb visszaesés.
Ráadásul több országban, főleg a bajba került délieknél a bankok még rosszabb helyzetbe kerültek az euróválság idején. Megrendült a bizalom, az államkötvények hirtelen jóval kevesebbet értek, ami miatt tovább romlott a bankok pénzügyi helyzete. Ez csak még jobban elhalasztotta a talpra állásukat.
Eközben az eurózóna problémásabb országainak kormányai nem tehettek mást, mint hogy megszorításokat hajtsanak végre. Erre kötelezték őket a 2011 végén felállított új uniós költségvetési szabályok, az ezek mögötti háttéralkuk, és az, hogy egész országok kezdtek rettegni a befektetők haragjától. Csakhogy sok közgazdász szerint ahelyett, hogy a kiadások csökkentésével egészségesebb pénzügyi helyzetbe kerültek volna, kialakult a megszorítási csapda:
Ha ugyanis az állam kevesebb pénzt költ, akkor az hiányozni fog a gazdaságból. A megszorítás-központú hozzáállás máig nem változott meg igazán. Franciaországban épp a héten borult a kormány, miután távoznia kellett a megszorításokat megszállottan ellenző kormánytagoknak. Németország pedig annak ellenére nem költi a pénzt, hogy megtehetné: hiába kap gyakorlatilag ingyen pénzt, mégis inkább csökkenti az államadósságát.
És eközben féloldalas maradt az eurózóna, azaz az euró árfolyama továbbra is teljesen más hatást gyakorol a különböző országok külső pozíciójára. Csak annyiban enyhült a korábbi észak-dél megosztottság, hogy most már az északi, hitelező országok is sokkal gyengébben teljesítenek. Az eurózóna külső, folyó fizetési mérleg többletének óriási többségét viszont továbbra is Németország adja egymagában.
A bankok tehát mozdulatlanok, el vannak foglalva saját sebeik nyalogatásával, a kormányok pedig szívják ki a pénzt a gazdaságból. Ki segíthet ilyenkor?
Itt már csak a pénzeső segíthet
Ez az egész arra mutat, hogy itt csak egy valaki segíthet, az Európai Központi Bank. Amelynek vezetője, a ravasz tekintetű olasz Mario Draghi 2012 nyarán egyetlen mondattal lerendezte az európai adósságválság körüli pánikot. Akkor azt mondta egy londoni bankárokkal teletömött konferenciateremben, hogy "az Európai Központi Bank
mindent meg fog tenni,
hogy megmentse az eurót. És higgyék el nekem, ez elég lesz."
Annyira elég lett, hogy azóta a fenntarthatatlan szintről egészen mélyre süllyedtek az olasz és a spanyol államkötvények hozamai. Draghi londoni beszédének ez az egyetlen mondata, bármilyen abszurd is ez, elvágta a pénzügyi pánikot. Korábban ugyanis a befektetők szemében éppen azért ingott meg a déli országok pénzügyi helyzete, mert úgy látták, hogy nincs mögöttük ott az európai jegybank mély zsebe (akkoriban még bizonytalan volt, hogy Németország elkötelezi-e magát a déliek benntartása mellett). Az olasz jegybankár viszont ezzel a mondattal biztosított először mindenkit, hogy de, az EKB ott van.
Draghi ugyanis először adta egyértelmű jelét annak, hogy nem keres kifogásokat többé, hogy miért alacsony az infláció: most már ő is egyértelműen összefüggésbe hozta az árak gyengeségét a gazdaság gyengeségével. Hiába esik 2011 óta folyamatosan az európai infláció, korábban mindig valami külső tényezőre, így az olajár vagy élelmiszerárak esésére hivatkozott az olasz jegybankár, amikor emiatt kellett magyarázkodnia. Szintén új elem volt a beszédben, hogy most az eddigieknél megengedőbb hangot ütött meg a költségvetés témájában.

Ebből az következhet, hogy az EKB elkezdett elmozdulni abba az irányba, hogy elindítson egy, az amerikai QE néven futó programhoz hasonló mennyiségi lazítást. Azaz hatalmas mennyiségben kezdjen kötvényeket vásárolni, hogy még lazább pénzügyi feltételeket hozzon létre. Eddig látványosan tartózkodott az ilyesmitől az európai jegybank, inkább rendkívüli hiteleket adtak a bankoknak, amikor muszáj volt, de aztán azt is visszaszívták. Ezzel eléggé elmaradtak a többi jegybankhoz képest, amelyek sokkal több értékpapírt vásároltak össze:

Bár az európai QE-vel van néhány elég nagy probléma (például hogy az USA-val ellentétben Európában döntően a bankok hitelezik a cégeket, nem a kötvénypiac, így a kötvénypiaci segítség nem biztos, hogy utat talál a reálgazdaságba), most egyre többen számítanak arra, hogy az EKB tényleg bele fog kezdeni a nagy kötvényvásárlásba valamilyen formában.
Egymásnak estek a közgazdászok is
Az európai pénzpolitikai tanácstalanságnak volt egy igen szokatlan momentuma is, amikor gyakorlatilag egymásnak esett a két (talán) legtekintélyesebb gazdasági szervezet, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a világ rejtélyes szuperjegybankja, a Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS). A két szervezet szerint teljesen mást kellene csinálnia az ECB-nek. Az IMF szerint sokkal nagyobb előnyei vannak a mennyiségi lazításnak, mint hátrányai, a BIS szerint viszont ez csak megerősíti a bankokat és a tőkepiacokat a felelőtlenségben, és ehelyett inkább szigorítani kellene, például ideje lenne lassan kamatot emelni.
A globális pénzpiacokon viszont máris döntöttek a kérdésben. Erre utal legalábbis az euró dollárral szembeni árfolyama, ami egyéves mélyponton van, és az európai országok kötvényeinek hozama is. Az európai államkötvények hozamai pedig borzasztó mélyre zuhantak. Néhol már a negatív tartományba, például a német hároméves kötvény esetében is – ez azt jelenti, hogy a
Ez minden, csak nem normális. Azt jelenti, hogy a befektetők arra számítanak, hogy nagyon hosszú ideig gyenge marad az európai gazdaság a jövőben is, az infláció is nyomott marad, és az EKB is laza politikát fog folytatni. Ez a gyengeség viszont folyamatosan új pénzügyi és politikai válságokkal fenyeget.
Olvasnék még a témáról!
Mario Draghi legutóbbi beszédének szövegét itt olvashatja el, igaz, pár fontos részt igazából máshogy, azaz sokkal keményebben adott elő, mint ahogy a leiratban szerepel. A közelmúltbeli vitát elég jól összeszedte a Bruegel intézet blogja és a Counterparties. Az eurózónáról élvezetesen, bár elég elfogultan szokott írni Yanis Varoufakis görög közgazdász a saját blogján, Ambrose Evans-Pritchard a Telegraphban, Wolfgang Münchau pedig a Financial Times-ban.

Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Nagy Márton: Bővülhet az árrésstop alá tartozó termékek száma
A miniszter szerint az árrésstop a bejelentés után azonnal hat.
március 26., 10:55
- Gazdaság
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményt adott ki: nincs kockázat a magyar államadóságban
Cáfolták az Európai Bizottság állításait.
március 26., 20:12
- Gazdaság
Donald Trump emberének lefőhet a kávé, leidiótázták a nemzetbiztonsági tanácsadót
Bődületes szarvashibát követhetett el Mike Waltz.
március 25., 17:36
- Mindeközben
Fenyvesi Barna azzal állt elő, hogy exmenyasszonya, Nemazalány több magyar zenésszel is megcsalta
1 órája
- Címlapon
Musk és Zuckerberg csak a felszín, a techoligarchák szürke eminenciása a háttérből mozgatja a szálakat
Disztópikus jövőről, technofeudalizmusról és transzhumanizmusról beszélgettünk Pogátsa Zoltán közgazdásszal.
2 órája
- Címlapon
Bűnösnek találták Marine Le Pent, akár a francia elnökválasztástól is eltilthatják
Le Pen részvételével a párt 2,9 millió euróval károsíthatta meg az Európai Parlamentet. Rajta kívül még másokat is bűnösnek talált a francia bíróság.
57 perce
- Mindeközben
Bokszringre cserélte a kifutót egy szépségkirálynő, miután megelégelte, hogy tévesen ítélik meg a külseje alapján
3 órája
- Gazdaság
Kipukkadt a lufi, visszatért a korábbi lélektani határhoz a forint
Hétfő óta ingadozik a magyar fizetőeszköz.
március 26., 11:49
- Gazdaság
Varga Mihály váltott, új vezérigazgató a magyar tőzsde élén
Tóth Tibor május 1-től tölti be a pozíciót.
március 26., 09:23
- Gazdaság
Bevallotta a kormány, rengeteg pénzt akarnak elkölteni
Módosítják a gazdasági növekedéssel kapcsolatos kilátásokat.
18 perce
- Gazdaság
Pogátsa Zoltán az árrésstopról: Már az ókor óta tudjuk, hogy az állami beavatkozásnak több a kára, mint a haszna
A Levegő Munkacsoport szerint az árréstop alá eső termékek fogyasztását inkább korlátozni kellene.
március 26., 14:30
- Gazdaság
Érdemes gyorsan cselekedniük az autósoknak, csütörtökön ismét változik a benzin ára
Oda kell figyelnie annak, aki feltöltené a tankot.
március 26., 10:21
- Gazdaság
Donald Trump 25 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokon kívül gyártott autókra
Az elnök szerint a bevételt többek között adócsökkentésre is fordítják majd.
március 27., 07:02
- Gazdaság
Varga Mihály kemény üzenetet küldött, Orbán Viktortól is kért egy fontos dolgot
Ez a hét legfontosabb hazai gazdasági történése.
március 25., 14:00
- Gazdaság
Kiderült, mikor juthatnak hozzá a pénzükhöz a nyugdíjasok áprilisban
Bankszámlára történő folyósítás esetén korábban kapják meg a járandóságukat.
március 24., 11:14
- Gazdaság
Az adóhatóság nem kegyelmez azoknak, akik ezeket csinálják
A bírság ugyanakkor elkerülhető, van rá mód.
március 27., 06:12
- Címlapon
Olyan új törvényen dolgozik a kormány, amely meghatározza Magyarország szerepét a világban
Szó szerint a jövőnk a tét.
26 perce
- Gazdaság
Elárulták, kik tartoznak Orbán Viktor középosztályába
Most ellenőrizheti, hogy középosztálybelinek számít-e.
március 25., 15:44
- Címlapon
Jelentősen emelkedhet a vízdíja annak, aki ezt elmulasztja megtenni a mérőórával kapcsolatban
A fontos dátumot az eszközök számlapján lehet megtalálni.
6 órája
- Gazdaság
A Jobbik törvénybe iktatná a készpénzes bérkifizetés jogát
A javaslat célja, hogy mérsékelje a bankok túlzott nyereségét is.
március 26., 21:51
- Gazdaság
Beavatkozott a kormány, itt a fordulat az élelmiszereknél
Az árrésstop hatására egyes termékek ára 60 százalékkal is csökkent.
március 24., 10:41
- Gazdaság
Újabb ingyenpénzre lehet jelentkezni vidéken
5–30 millió forintos támogatást igényelhetnek a kkv-k.
március 24., 14:03
- Címlapon
A volt orosz elnök nukleáris „gyógymódot” alkalmazna a súlyosan beteg nyugati vezetőkön
6 órája
- Gazdaság
Magyar Péter csapdát állított magának, Orbán Viktor pedig most kér egy kávét
Nem véletlen, hogy a kérdéseket nem valódi referendum keretében tették fel.
március 24., 15:35
- Gazdaság
Érdemes sietni a tankolással, keddtől ismét jön a drágulás
A 95-ös benzin és a gázolaj ára is módosul.
március 24., 13:23
- Gazdaság
Egyre durvábban eladósodnak a magyarok, meglepő okok állnak a háttérben
A személyi kölcsönöknél is érezni az inflációt.
március 25., 12:45
- Gazdaság
Lecsapott a jegybank, nagy büntetést kapott a K&H Bank
Több hiányosság is előjött.
március 24., 11:44
- Gazdaság
Megjelent a rendelet a bankautomatákról, 200 milliós büntetést kaphat, aki megszegi
Nagy Márton üzent a döntés után.
március 25., 07:21
- Gazdaság
Ítéletet mondanak Magyarországról, a háttérben most már Varga Mihály mozgatja a szálakat
Történelmi pillanat következik.
március 25., 06:09
- Gazdaság
Ötszázezer forintra emelné az ingyenes készpénzfelvételt a Mi Hazánk
Novák Előd törvényjavaslatot is benyújtott az ügy érdekében.
március 25., 10:35