Jövő héttől jöhet a Nagy Cigarettaéhség

D ATI20130923029
2015.11.13. 08:53
Továbbra sincs megállapodás a nagy dohánycégek és az Országos Dohányboltellátó között. A háttérben szándékos bojkott állhat, a gyártók megpróbálják szabotálni az új rendszer működését, közben kivárnak, hátha az EU hamarosan betiltja az egészet, és visszatérhetnek. Jövő héttől él a dohányboltellátó monopóliuma, de a BAT-on kívül nincsenek beszállítóik. A trafikosok raktároznak, de ha kifogy a Marlboro, mehetünk a piacra okosba beszerezni.

Eddig is lehetett sejteni, hogy gondok vannak az Országos Dohányboltellátó körül, de volt rá esély, hogy az új rendszer tényleges indulásáig ezek megoldódnak. A legújabb, dohányboltosoktól származó információk szerint azonban a zsíros üzletből kimaradt dohánygyártók bekeményítettek, és egyáltalán nem szándékoznak megállapodni az ODBE-val, így szállítani sem fognak neki. Inkább várnak még egy kicsit, hátha az Európai Bizottság elkaszálja a mutyigyanús monopóliumot. Ez legkorábban december elején történhet meg, de mit fognak addig szívni a dohányosok? 

A nagyok kimaradtak a tutiból 

Kapcsolódó
Az orrunk előtt születik még egy oligarcha

Az orrunk előtt születik még egy oligarcha

Titokban és bagóért adta oda az állam a dohány-nagykereskedelem intézését annak az érdekcsoportnak, aminek a szekerét már eddig is elég látványosan tolták. Csakhogy közben most rájuk ígért a többi dohánycég. Több mint hússzorosan.

Magyarországon négy nagy dohánygyártó van jelen, közülük csak egy tudott a zsírosbödön közelébe férkőzni. Ez a British American Tobacco (BAT), amely érdekes körülmények között nyerte meg a dohánynagykereskedelmi koncessziót a Tabán Trafikkal együtt. A BAT-ra valószínűleg azért volt szükség az Országos Dohányboltellátó létrejöttéhez, mert a mostanáig jelentéktelen méretű Tabán Trafik egyedül nem tudta volna kilogisztikázni az összes trafik ellátását. 

A többi nagy viszont kimaradt a buliból, és ezt nem is hagyták annyiban. A piacvezető Philip Morris, a JTI és az Imperial az Európai Bizottsághoz fordult az ügyben. Az eddigi információk alapján úgy tűnik, Brüsszelben sem szimpatizálnak a ODBE helyzetbe hozásával: a belső piaci szabályozásért felelős EU-biztos, Elżbieta Bieńkowska szokatlanul durva kritikával illette a kormányt, egész pontosan azt mondta: sehol nem ennyire feltűnő Európában, hogy csak olyanok árusíthatnak dohányterméket, akiknek jó a kapcsolatuk a kormánnyal.

Magyarország erre visszatámadott, és a nemzetközi dohánylobbi emberének nevezte  Bieńkowskát, ez azonban nem hatotta meg az uniót. Úgy tudjuk, hogy Brüsszelből kérdéseket küldtek a kormánynak a dohánynagykereskedelem új szabályozásával kapcsolatban, amelyekre december elejéig van idejük válaszolni. 

Ha a válaszban nem tudják az eurokraták számára is meggyőző módon kifejteni, hogy miért így kellett ezt a szabályozást megalkotni,

Magyarország ellen ismét kötelezettségszegési eljárás indulhat, elkaszálhatják a dohányellátós törvényt.

Ez nem lenne példa nélküli, Magyarország többször kénytelen volt már visszavonulót fújni az utóbbi években, legutóbb például a sávos reklámadóról, sávos élelmiszerlácfelügyeleti-díjról, dohánycéges különadóról és a teljesen szabad pálinkafőzésről is le kellett mondania. A dohányos eset az eddigi reakciók alapján különösen szúrhatja az Unió szemét, így a gyártóknak jó esélye van rá, hogy csak egy rövidebb időszakot kell kibekkelniük úgy, hogy sehol nem árulják a termékeiket Magyarországon. 

Ínséges idők jönnek a márkahű dohányosokra

Igen ám, de a rövidebb időszak is alsó hangon 3-4 hétre rúghat. Az ODBE kizárólagos trafikellátási joga november 1-től él, de pont az átmeneti időszakban várható malőrök miatt beiktattak a törvénybe egy kéthetes átmeneti időszakot, így november 17-ig még az ODBE mellett a régi szereplők is szállíthatnak a dohányboltokba.

A trafikosoknak muszáj is volt élniük a lehetőséggel, ha nem akartak áruhiánytól szenvedni: mivel a megállapodás nem akar létrejönni a dohánynagyker és a három nagy gyártó között. November folyamán még mindenki a bejáratott csatornákon szerezte be a Philip Morris, a JTI és az Imperial termékeit.

Ennek a lehetőségnek a jövő héttel vége. Az ODBE nem megkerülhető többé,

más kérdés, hogy árujuk jelen állás szerint nem nagyon lesz,

kivéve persze a BAT saját termékeit, mint például a PallMall, a Dunhill, a Sopianae vagy a Lucky Strike. Viszont ne lepődjünk meg, ha Marlborót, Helikont, Multifiltert, Philip Morrist, vagy Benson&Hedgest, Golden Gate-et nem látunk a polcokon: a trafikok ugyan igyekeztek betárazni ezekből a termékekből, de raktárkapacitások végesek. 

Kivárásra játszanak

A körülményeket figyelembe véve egyelőre nem tűnik valószínűnek, hogy a felbőszült dohányóriások kötélnek álljanak az ODBÉ-nak. Ennek egyik oka, hogy a dohánynagyker állítólag monopolhelyzetét kihasználva nagyon kemény feltételeket támaszt feléjük.

Egészen novemberig, vagyis a nemzeti dohányellátó indulásáig úgy nézett ki, hogy egy 1000 forintos cigaretta árának 54,8 százaléka volt jövedéki adó, 21,3 százaléka áfa, 10 százalék maradt a nemzeti dohánybolt tulajdonosánál, és 13,9 százalék a dohánycégnél. Cserébe a dohánycég ebből oldotta meg az ellátást is.

 A dohányellátóval együtt a helyzet megváltozott:  a 10 százalékos kötelező árrés 13 százalékra növekedett, ebből a kiskereskedő árrése 10-11,5 százalék, a dohánycégnél mindössze 10,9 százalék marad, a nemzeti dohányellátó pedig egészen 3 százalékot elvisz. A gyártók állítják, ők ennél eddig kevesebből hozták ki a szállítást, és most, hogy ne csökkenjen az árbevételük, akár 2-300 forintot is emelniük kell majd egy doboz cigaretta árán.  

Sokallják a dohánymultik a bőre szabott, 60 napos fizetési határidőt is, amelyet az ODBE saját maga számára határozott meg, vélhetően azért, hogy a folyton náluk parkoló rengeteg pénzt befektethessék további profit reményében. Új információ, hogy a nagy gyártók az ODBE furcsa garanciaelképzelései miatt is berághattak: úgy tudjuk, hogy a dohányboltellátó azt a feltételt szabta, hogy a termékekért addig a pillanatig a gyártó vállal garanciát, amíg az nem érkezik meg a trafikba.

Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy

ha a központi raktárban vagy a szállítás során bárminek baja lesz, akkor a költségek a gyártót terhelik – annak ellenére, hogy ők nem vesznek részt ezekben a munkafolyamatokban.

Ezen kívül az is bejátszhat a kompromisszumképtelenségbe, hogy a gyártók az eddigi jelek alapján joggal bízhatnak egy számukra kedvező EU-s ítéletben. Ha ez bekövetkezik, és az ODBE nem jöhet létre ebben a formában, akkor nekik sokkal jobban megéri ezt az időszakot átvészelni valahogy úgy, hogy nem árulják sehol a cigijeiket. Cserébe azt nyerik, hogy nem kell lufira felszámolniuk az egész, már kiépült hálózatukat, kirúgniuk vagy máshova átszervezniük az alkalmazottaikat – így rögtön készen állhatnak az új helyzetben, ha  a bizottság elkaszálja a nagykereskedelmi monopóliumot.

A bojkottról megkérdeztük a Philip Morrist is, akik szűkszavúan továbbra is csak annyit közöltek, hogy még mindig nem állapodtak meg az ODBE-val, de a pontos körülményekről és a terveikről nem nyilatkoztak. Megkerestük a Dohányboltellátót is az ügyben, ők a cikk megjelenéséig nem reagáltak. 

Kinek a legnagyobb szívás ez az egész? 

A dohánygyárak ugyan jókora bevételtől eshetnek így el, de ha bejön a számításuk, akkor hosszabb távon akár beleférhet nekik egy esetleges bojkott. Más kérdés, hogy a kormánynak vannak még a tarsolyában eszközök a cigicégek ellen, amiket bosszúból bevethetnek, ha gyártók nagyon ugrálnak. Ilyen például a korábban már belengetett egységes csomagolás, amely a mostani elrettentő képeknél is jobban uniformizálná a cigisdobozok kinézetét, illetve a szálanként 4 forintos cigaretta különadót.

Bár egészségügyi okokból fontos cél a dohányzás visszaszorítása, a költségvetésnek elég nagy bevétele jön dohányból. Viszont ha egy rakás cigarettatípust nem lehet majd kapni, az háromféle irányba hathat: csökkenhet a cigaretta iránti kereslet, nőhet a cigaretta-feketekereskedelem, vagy az emberek átállhatnak más márkákra. Ezek közül csak az utolsó verzió nem okoz adóbevétel-kiesést egy esetleges cigarettahiány esetén.

A kereslet, vagy a legális kereslet gyengülése a trafikoknak a legrosszabb, őket ugyanis senki nem fogja kárpótolni azért, ha az emberek az ínséges időszakban inkább a Keleti pályaudvarhoz mennek zárjegy nélküli ukrán csempészcigarettáért. A cigihiány olyan embereket is a feketepiac irányába terelhet, akik eddig nem éltek ezzel a lehetőséggel, viszont ha áttérnek illegális beszerzési csatornákra, akkor visszaszerezni már nehezebb lehet őket. 

Talán az ODBÉ-t üzemeltető BAT, amely egyben cigarettagyártó is az egyetlen szereplő, aki átmenetileg profitálhatna egy ilyen helyzeten, mivel a trafikokba betévedők egy darabig csak az ő termékeik közül válogathatnának.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Elfogadták Brüsszelben Magyarország középtávú költségvetési tervét

Elfogadták Brüsszelben Magyarország középtávú költségvetési tervét

Nagy Márton közölte a részleteket.

február 19., 13:14

  • Gazdaság
Rangos díjat nyert Orbán Gábor, a Richter vezérigazgatója

Rangos díjat nyert Orbán Gábor, a Richter vezérigazgatója

265 vezérigazgató véleménye alapján nyerte el az elismerést.

február 19., 13:27

  • Gazdaság
GVH: Kistermelők jutottak értékesítési lehetőséghez és új munkahelyek is létesültek a SPAR-nál

GVH: Kistermelők jutottak értékesítési lehetőséghez és új munkahelyek is létesültek a SPAR-nál

A Gazdasági Versenyhivatal intézkedésével a hazai kistermelők jártak a legjobban.

február 19., 19:40

  • Gazdaság
Lerántották a leplet: ilyen lesz a béke utáni Magyarország

Lerántották a leplet: ilyen lesz a béke utáni Magyarország

Belekóstoltunk, milyen az, ha közelít az orosz–ukrán háború lezárása.

február 19., 11:45

  • Gazdaság
1,3 milliárdért eladta az állam Balatonföldvár egyik legértékesebb területét

1,3 milliárdért eladta az állam Balatonföldvár egyik legértékesebb területét

Az eladási ár azt mutatja, hogy igen jelentős lehetett az érdeklődés az ingatlanra.

február 19., 11:33

  • Gazdaság
Tömeges leépítést jelentett be egy német autóipari beszállító

Tömeges leépítést jelentett be egy német autóipari beszállító

2026 végéig hajtják végre.

február 19., 12:37

  • Gazdaság
A vadkapitalista időszak a múlté, a köd oszlik, a bizalom növekszik a magyar lakosságban

A vadkapitalista időszak a múlté, a köd oszlik, a bizalom növekszik a magyar lakosságban

Létezik-e olyan, hogy etikus biztosítás? Utánajártunk.

február 19., 16:03

  • Gazdaság
Számos lépést tesz a Lidl mindannyiunk érdekében

Számos lépést tesz a Lidl mindannyiunk érdekében

A cég évek óta kiemelten kezeli a fenntarthatóság kérdését.

február 19., 14:11

  • Gazdaság
Romániai céget vásárol fel a Duna Aszfalt Zrt.

Romániai céget vásárol fel a Duna Aszfalt Zrt.

Az adásvétel értékét a felek nem hozták nyilvánosságra.

február 19., 07:19

  • Gazdaság
Érkezik az év legnagyobb kamatesője

Érkezik az év legnagyobb kamatesője

Több mint 2200 milliárd forint sorsa dől el.

február 20., 08:33

  • Gazdaság
Ez már rémálom: újabb banki díjemelések jönnek

Ez már rémálom: újabb banki díjemelések jönnek

Már kilenc bank jelentette be az inflációs díjemelését.

február 17., 09:52

  • Gazdaság
Leállás jön Magyarország egyik legnagyobb bankjánál

Leállás jön Magyarország egyik legnagyobb bankjánál

Harminc órán keresztül nem lesznek elérhetőek bizonyos szolgáltatások a CIB Banknál.

február 20., 08:36

  • Gazdaság
Nagy dobásra készül a 4iG, újra a SpaceX-szel tárgyaltak Washingtonban

Nagy dobásra készül a 4iG, újra a SpaceX-szel tárgyaltak Washingtonban

A decemberi mar-a-lagói találkozó után folytatódtak a megbeszélések.

február 19., 10:42

  • Címlapon
„Néha úgy éreztem, mintha a II. világháború rémségeit fotóznám”

„Néha úgy éreztem, mintha a II. világháború rémségeit fotóznám”

Az ukrán fotóművész, Maxim Dongyuk háborús képei visznek közelebb minket a borzalmak megértéséhez.

1 órája

  • Gazdaság
Az ingatlanárak repülőrajtot vettek, ám a lakásépítések padlót fogtak

Az ingatlanárak repülőrajtot vettek, ám a lakásépítések padlót fogtak

Kérdés, lendíthetnek-e a helyzeten a lakhatási válság enyhítését célzó állami intézkedések.

február 20., 08:55

  • Gazdaság
Vészesen fogy a földgáz Európában – meddig bírjuk a telet?

Vészesen fogy a földgáz Európában – meddig bírjuk a telet?

Az európai föld alatti gáztárolók (UGS) töltöttségi szintje 50 százalék alá csökkent.

február 17., 10:38

  • Gazdaság
Szijjártó Péter: Új szintre léphet a magyar–kazah együttműködés

Szijjártó Péter: Új szintre léphet a magyar–kazah együttműködés

A nukleáris energia területén is lehetőség nyílik a közös munkára.

február 17., 11:02

  • Címlapon
Vasárnap jobbra tolódott egész Németország, aminek a politikai közép látta a kárát

Vasárnap jobbra tolódott egész Németország, aminek a politikai közép látta a kárát

Olaf Scholz után ismét egy konzervatív kancellárja lesz Németországnak.

5 órája

  • Címlapon
Pogátsa Zoltán az Orbán-évértékelőről: Tüneti kezelés helyett valódi megoldások kellenek

Pogátsa Zoltán az Orbán-évértékelőről: Tüneti kezelés helyett valódi megoldások kellenek

A közgazdász szerint a miniszterelnök beszéde a torta újraelosztásáról szólt, nem arról, hogyan tudna nagyobb lenni a torta.

4 órája

  • Gazdaság
Lipők Sándor: A települések kétharmada a szolidaritási hozzájárulás nyertese

Lipők Sándor: A települések kétharmada a szolidaritási hozzájárulás nyertese

A polgármester szerint a települések bevételeit elsősorban az iparűzési adó határozza meg.

február 17., 15:52

  • Gazdaság
Debreciner: Több vízhez jutnak Debrecenben az akkugyárak, mint a kiszáradó tavak

Debreciner: Több vízhez jutnak Debrecenben az akkugyárak, mint a kiszáradó tavak

A kínai EVE Power akkumulátorgyár engedélyezési dokumentuma alapján egyértelmű a képlet.

február 17., 16:28

  • Gazdaság
Meglepő dolgokra licitálhatnak a NAV árverésén

Meglepő dolgokra licitálhatnak a NAV árverésén

Csaknem 1700 tárgy közül lehet válogatni.

február 17., 14:16

  • Gazdaság
Donald Trump padlógázra lépett, így hat a visszatérése Magyarországra

Donald Trump padlógázra lépett, így hat a visszatérése Magyarországra

Terítéken a gazdaság, a tőzsde, Szécsényi Bálint, az Equilor elnök-vezérigazgatója tiszta vizet öntött a pohárba.

február 17., 11:51

  • Gazdaság
Jobbegyenessel ütnék ki az amerikai–magyar kapcsolatok méregfogát

Jobbegyenessel ütnék ki az amerikai–magyar kapcsolatok méregfogát

Már a republikánusok asztalán van a kettős adóztatás elkerülésének kérdése.

február 18., 09:04

  • Gazdaság
Rekordközelben termeltek hétfőn az ipari naperőművek

Rekordközelben termeltek hétfőn az ipari naperőművek

Magyarország a termelésben és tárolásban is élenjáró szerepre tör a minisztérium szerint.

február 18., 17:55

  • Gazdaság
Óriási pénzek mozdulhatnak meg: a miniszterek ide adhatják le a vagyonukat

Óriási pénzek mozdulhatnak meg: a miniszterek ide adhatják le a vagyonukat

Bemutatjuk a bizalmi vagyonkezelés hátterét.

február 17., 15:11

  • Gazdaság
Itt az újabb varázsszer, amivel pillanatok alatt lefogyhat, csak egy baj van vele: kamu

Itt az újabb varázsszer, amivel pillanatok alatt lefogyhat, csak egy baj van vele: kamu

Az átveréseket terjesztőkkel szemben akár eljárás is indulhat.

február 19., 16:51