San Francisco az Uber után az Airbnb-nek is betett
További Gazdaság cikkek
- Magyar műholdakat bocsátanak fel az űrbe, és ez csak a kezdet
- Mindjárt megszűnik az Ügyfélkapu, ezt kell tudni a változásokról
- Ott tartják a magyar gyerekek a zsebpénzt, ahol nagyon nem kéne
- Elárulta Nagy Márton, mit gondol a román fizetésekről
- Kipécézték és támadhatják a forintot, hatalmas dilemma Matolcsy Györgyék asztalán
San Franciscóban kedden egyhangú döntés született, ami megnehezíti majd az Airbnb-zést, írja a Quartz. A város felügyeleti tanácsa 10-0 arányban megszavazta, hogy a rövidtávú lakáskiadási platformokon csak regisztrált lakosok hirdethessenek. Az ezt megszegő cégek napi ezer dolláros büntetéssel kell számoljanak.
Az Airbnb (amit egyébként két San Fransicó-i srác talált ki) és a város között már egy ideje folyik a harc, ám egészen eddig a sharing economy cég állt nyerésre. A lakosok ugyanis leszavazták azt az indítványt, hogy egy lakást maximum évi 75 napra lehessen rövid távon kiadni.
A cég ekkor vehemens ellenkampánnyal válaszolt. A plakátokon a hotelektől beszedett adót kérték számon:
Kedves Közművek,
kérjük, a 12 millió dollárnyi hoteladót ilyen bicikliutakra költsétek.
Azzal is kampányoltak, hogy az apartmanjukban csak egy-egy szobát kiadók talán pont az Airbnb-nek köszönhetően tudják összeszedni a bérleti díjra valót.
A mostani indítvány David Campostól származik, aki szerint az Airbnb-nek komoly felelőssége van a városban kialakult lakhatási válságban. A globális lakáshiány miatt kialakult krízisen tényleg nem segít az apartmanozás: a nem adóköteles lakáskiadás miatt egyre nehezebb olcsón lakáshoz jutni, a felértékelődő lakásokból egyre több szegény családot lakoltattak ki.
Ez nem az első csapás, amit San Francisco a hasonló cégekre mér: az Airbnb-vel együtt lobbizó Ubernek nagy érvágás volt, mikor áprilisban megszavazták, hogy a sofőröknek vállalkozási engedélyt kell kiváltania.
A sharing economy cégek világméretű sikerük miatt egyre több városban csak korlátozottan működhetnek: Berlinben május elején gyakorlatilag teljesen ellehetetlenítették, Izlandon pedig a turistaszezon közepén kezdték el erősen korlátozni az apartmanozókat.
A lakhatási krízis minket sem került el, a bérleti díjak nagyon magasak, a gyorsan dzsentrifikálódó kerületekben pedig egyre gyakoribbak a kilakoltatások. A Fidesz a Magyar Idők szerint márciusban törvényjavaslatot adott be, amelyben átalányadóra kötelezé az rövidtávú lakáskiadást.