Brit pénzügyminiszter: Minden rendben lesz
További Gazdaság cikkek
- Magyar műholdakat bocsátanak fel az űrbe, és ez csak a kezdet
- Mindjárt megszűnik az Ügyfélkapu, ezt kell tudni a változásokról
- Ott tartják a magyar gyerekek a zsebpénzt, ahol nagyon nem kéne
- Elárulta Nagy Márton, mit gondol a román fizetésekről
- Kipécézték és támadhatják a forintot, hatalmas dilemma Matolcsy Györgyék asztalán
A brit gazdaságnak alkalmazkodnia kell az új helyzethez, de az ország felkészült bármire - ezt állította George Osborne brit pénzügyminiszter a Brexit-népszavazás utáni első nyilatkozatában hétfőn.
A piacokon persze továbbra is fejetlenség várható, de Osborne szerint a tárcája és a jegybank "erős válságterveket" dolgozott ki az utóbbi hónapokban a helyzet kezelésére. A jegybank, a Bank of England például 250 milliárd fontot tervez fordítani a pénzügyi szektor és a piacok megnyugtatására, problámamentes működésének biztosítására.
A népszavazás előtt erősen a bennmaradás mellett kampányoló pénzügyminiszter azt hangoztatta: a brit gazdaság fundamentumai erősek, egy jól működő és versenyképes és nyitott országról van szó. Ezt a nyitottságot szerinte továbbra is fent kell tartani, Nagy-Britannia nem fordíthat hátat Európának és a világnak.
A kilépéssel viszont Osborne szerint nem szabad sietni. Arról, hogy végül jönnek-e a kampányban általa belengetett megszorítások, azt mondta: ezt majd az új miniszterelnök megválasztása után kell megvizsgálni.
Azt is közölte: nem vonja vissza a kilépés negatív hatásaival kapcsolatos korábbi fenyegetéseit, ugyanakkor elfogadja a referendum eredményét, és azon fog dolgozni minden erejével, hogy a brit gazdaság így is elnavigáljon majd.
Elemzői előrejelzések szerint az uniós kilépés elég nagy szívás lenne a brit gazdaságnak, a növekedés a modellek szerint vissza fog esni, a brit versenyképesség csökkenhet. Az is tény viszont, hogy a brit gazdaság már nagyjából két és fél évtizede az egyik legdinamikusabb és legversenyképesebb Európában, és a fundamentumai valóban rendben vannak.
Egyelőre mindazonáltal a piacok is negatív gazdasági kimövetkezményekkel számolnak. Miután az EU-tagságról szóló múlt csütörtöki brit népszavazáson a kilépést támogatók nyertek, a piacok világszerte mélyrepülésbe kezdtek, a font árfolyama hatalmasat zuhant.
Hétfő reggel az ázsiai piacokon tovább esett a brit valuta, az irányadó indexek viszont pluszban nyitottak a pénteki pánik után. Az európai piacok viszont az elemzői várakozások szerint hétfőn is erős, több mint 2 százalékos mínuszban nyithatnak.
A világ jegybankjainak vezetői azt ígérték, támogatni fogják a brit lépéseket és maguk is intézkedéseket hoznak a piacok megnyugtatására.
Hétfőre a kilépéspártiak – vélhetően részben a piaci pánik miatt is – valamelyest konstruktívabban kezdtek el beszélni az Európai Uniótól való távolodásról, a kilépési kampány arca, Boris Johnson volt londoni polgármester például azt hangoztatta: továbbra is szabadon akarnak kereskedni Európával, és az uniós munkavállalókat nem érhetik hátrányok.
Brexit: a legfontosabb tudnivalók egy helyen
- Nagy-Britannia népszavazáson döntött, kilép az EU-ból. Lemondott David Cameron miniszterelnök, a font bezuhant, válságtanácskozások mindenhol – ez volt a Brexit-döntés utáni nap.
- 10 kérdés, 10 válasz, mi lesz a népszavazás után. A kilépés pontos menetrendjéről itt írtunk.
- Összeszedtük, mi lesz a kint dolgozó magyarokkal, és az Angliában tanuló magyar diákokkal a Brexit miatt.
- Kozmopoliták és kelták az angol vidék ellen, a munkásosztály Brüsszel ellen – nézze meg, kik szavaztak a Brexitre. A brit szavazók egy része már meg is bánta, hogy a jogi agyrémnek számító kilépést választotta, de politikailag már elég nehéz visszacsinálni az egészet.
- London, a skótok, az északírek és Gibraltár – az Egyesült Királyság szétesésének lehetőségéről ebben a cikkünkben olvashat bővebben. Többen attól félnek, hogy más európai országokban is dominóhatás indulhat el.