Államosítanák a hulladékfeldolgozást
További Magyar cikkek
Alaposan átrendezné a hulladékgazdálkodási viszonyokat a környezetvédelmi termékdíjról szóló törvényjavaslat (aminek szövege itt olvasható pdf-ben): a tevékenységet eddig piaci alapon koordináló szervezetek szerepe gyakorlatilag megszűnik, helyüket az újonnan létrehozandó Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség (OHÜ) venné át. Ez a környezetvédelemért felelős minisztérium felügyelete alatt működő, teljesen állami tulajdonban álló szervezet lenne, aminek az ötlete nem teljesen új: Illés Zoltán zöldállamtitkár már tavaly ősszel beszélt róla.
Ez igazából adó lesz
A törvénytervezet szerint a hulladékgazdálkodási kötelezettség teljesítése helyett a termékdíjas termékek, például csomagolások, akkumulátorok, elektronikai eszközök, reklámpapír gyártói egy a költségvetésnek fizetnének egy adójellegű termékdíjat. Ebből a költségvetésnek befizetett díjból – az aktuális költségvetési alkuk mentén – kapna pénzt az OHÜ a hulladékgazdálkodási feladatok ellátására.
"A jelenlegi javaslat nem termékdíjat, hanem termékadót vezet be" – nyilatkozta a tervezetről Farkas Hilda, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének ügyvezető igazgatóhelyettese. A most deklarált célok szerint minden kötelezett a teljes termékdíjat köteles fizetni, 2012-től nincs sem mentesség, sem kedvezmény.
A cégek termékdíjas befizetéseiből mintegy 45-50 milliárd forint landolhat a költségvetésben – az idei költségvetés mintegy 20 milliárd termékdíjjal számol. Ebből 20-25 milliárd maradna a büdzsében, a többi pénzből gazdálkodhatna az OHÜ az előterjesztő tervei szerint. A vállalkozások által eddig a koordináló szervezeteknek fizetett licencdíj – ami idén körülbelül 15 milliárd forint – viszont megszűnne.
A finanszírozás változása az egyik legaggasztóbb az érdekelt piaci szereplők szerint. „Ha ezt bevezetik, akkortól nem tudnánk beleszólni, sőt, igazából bele sem látnánk, hogy mire megy el a pénzünk, hogy a termékdíjként befizetett összeg minden fillére hulladékgazdálkodási célokat szolgál” – fogalmazott az egyik érintett vállalkozás neve elhallgatását kérő illetékese.
Egy másik, szintén anonimitást kérő nyilatkozó azzal magyarázta az aggodalmat, hogy évek óta látható: a költségvetés egyes tételeit zárolják, előirányzatoktól vonnak el milliárdos, sőt, tízmilliárdos tételeket, "gondoljunk csak az idei 250 milliárd elvételére, ami nagyrészt szintén épp a zöldkasszának fájt". Vagyis, mivel erősen forráshiányos költségvetés, félő, hogy a költségvetési lyukak betömésére használják ezt a pénzt, ami a hulladékgazdálkodás rendszerének összeomlását eredményezheti.
Árverseny vagy elvonás?
"A magyarországi hulladékgazdálkodásban nincs semmiféle ésszerű gátja a koordinátorok tevékenységének, ami korlátlan árversenyhez vezetett, ez pedig tulajdonképpen elvonja a forrásokat a feladatok megoldásától, és veszélyezteti az EU által előírt teljesítést" – indokolta az új szabályozás szükségességét egy hétfői parlamenti bizottsági ülésen a fideszes Sebestyén László, a javaslat előterjesztője.
A szakértők és a hulladékgazdálkodással foglalkozók ugyanakkor azt mondják: a ma már mintegy hétmillió ember által használható a szelektív gyűjtőszigetek rendszerének köszönhetően folyamatosan teljesülnek az európai uniós és a hazai jogszabályokban meghatározott, szelektív gyűjtésre és hasznosításra vonatkozó elvárások. A csomagolási hulladékok országos hasznosítási aránya összességében megközelíti a hatvan százalékot, és például a műanyag palackok begyűjtése eléri a 30 százalékot, ami meghaladja az unió által elvárt célt.
Az egységes koordinációval az előterjesztés szerint átláthatóbbá válna a rendszer. A szakmai szereplők azt is kiemelik: eddig az egymással versenyző koordinátori szervezetek rá voltak kényszerítve, hogy hatékonyan működjenek, most viszont egy állami monopólium jön létre, amit nem kényszerít a verseny az adminisztrációs költségek minimalizálására és az átlátható működésre, így könnyen a politika játékterévé válhat. Ezért inkább a jelenlegi rendszerben kéne növelni az állam szerepét – mondják szakértők.
A törvényjavaslat alapján ráadásul jelentősen csökkenne a gyártói felelősség, ami szembe megy az uniós irányelvekkel. Megszűnne ugyanis annak a lehetősége, hogy a termékdíjas termékek kibocsátói mentességet szerezzenek a díj fizetése alól, ha maguk teljesítik hulladékhasznosítási kötelezettségeiket, így a gyártók érdektelenné válnak a begyűjtési és hasznosítási költségek minimalizálásában.
Jönnek a külföldiek?
A tervezet szerint az OHÜ közbeszerzési pályázat útján fog szolgáltatást vásárolni a hulladékbegyűjtő és -hasznosító cégektől. Szakértők szerint jogos az aggodalom, hogy a közbeszerzések beiktatása miatt sokkal nagyobb szerepet kapnak a külföldi hulladékhasznosító vállalatok, így pont az állam szerepének növelése csökkenti tovább a hazaiak lehetőségeit.
E mellett szakmai szereplők szerint félő, hogy a közbeszerzés miatt rugalmatlanul működő és a mindenkori költségvetési játszmáknak is kitett OHÜ nem tudja megfelelően ellátni feladatait, a terv elfogadása esetén így nagy eséllyel összeomolhat a magyarországi hulladékgazdálkodás. Ez pedig annyit jelentene, hogy hazánk 2012-ben nem teljesítené az uniós szelektív hulladékgyűjtési célokat, ez pedig súlyos brüsszeli szankciókat vonna maga után. Gyakorlati aggodalmak is vannak: a törvénytervezet szerint az első tenderen a kihirdetéstől számított két hónapon belül eredményt is kellene hirdetni, aminek kicsi a valószínűsége.
A javaslatot Sebestyén László egyéni képviselői indítványként nyújtotta be június elsején. Hétfőn a parlament fenntartható fejlődés bizottsága tárgyalt róla, majd miután kedden a gazdasági bizottság is általános vitára alkalmasnak tartotta, szerdán a plenáris ülés elé került a tervezet, ahol már le is zárták az általános vitáját. A tervek szerint még június végén szavazna is a Ház a törvényjavaslatról, amelynek ugyanakkor az úgynevezett notifikációs anyagát még nem küldték meg Brüsszelnek (holott az előterjesztés szerint ez megtörtént).
A hétfői bizottsági ülésen Jávor Benedek alkotmányossági okokra hivatkozva azt javasolta, hogy töröljék a napirendből a törvényjavaslat tárgyalását, ezt azonban leszavazták. A politikus ezért kedden az Alkotmányügyi és ügyrendi bizottsághoz fordult, értelmezést kérve, hogy vajon a formális előírásokkal összhangban, jogszerűen terjesztették-e be a javaslatot, és egyáltalán abban a helyzetben volt-e a bizottság, hogy döntést hozzon.
Se egyeztetés, se stratégia
Alkotmányossági szempontból kifogásolható, hogy elmaradt az előírt 30 napos egyeztetési idő az Országos Környezetvédelmi Tanáccsal – az Alkotmánybíróság már több jogszabályt elbuktatott ennek hiánya miatt –, a javaslathoz nincs csatolva a gazdasági szabályozás esetén kötelező hatástanulmány, és tisztázatlan, hogy szabályosan megtörtént-e az unió értesítése.
„Az egyéni beterjesztés célja, hogy ne kelljen a javaslatról egyeztetni, a bizottsági ülésen Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár a kormány oldaláról egyértelműen előterjesztőként beszélt a törvényről”– mondja Jávor Benedek.
Szakértők szerint jelentős probléma az is, hogy a termékdíjról szóló törvény csak egy részét szabályozza a hulladékgazdálkodásnak. Így a törvény elfogadását meg kéne előznie a hulladékgazdálkodási törvény és stratégia megalkotásának, amire a kormány már az ősszel ígéretet is tett, látható előrelépés azonban nem történt az ügyben. A törvény hiánya miatt az Európai Bizottság jogsértési eljárást indított Magyarország ellen, amelyben pénzbüntetés kiszabását helyezte kilátásba.
Az előző kormány belefogott ugyan a stratégiai irányszámok meghatározásába, ezt azonban a kormányváltáskor elvetették. A hulladékgazdálkodási törvény benyújtását az államtitkár szeptemberre ígérte.

Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
A KSH cáfolja a szegénységi adatok torzításának vádját: A nemzetközi standardok szerint járunk el
Elmondták, mi okozza a statisztikai anomáliákat.
tegnap, 19:21
- Gazdaság
Fontos határidőről figyelmeztet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Legegyszerűbb online elintézni ezt a feladatot.
március 31., 15:26
- Gazdaság
Olyan új törvényen dolgozik a kormány, amely meghatározza Magyarország szerepét a világban
Szó szerint a jövőnk a tét.
március 31., 11:40
- Mindeközben
Sydney Sweeney állítólagos szeretője, Glen Powell reagált a pletykákra, de ezzel csak olajat öntött a tűzre
35 perce
- Mindeközben
Titokzatos féltestvér kavarta fel Hunyadi Donatella életét: „Egyszer csak bekopogtatott az ajtón”
tegnap, 21:33
- Gazdaság
Elindult a matek, hány száz milliárdot érhet az állam MBH-részesedése
A régióban 2023-ig komoly konszolidáció zajlott le, jelentősen csökkent a piaci szereplők száma.
március 31., 13:25
- Gazdaság
Nagy Márton az Indexnek: A magyar államnak érdemes eladnia a részesedését a bankholdingban
Tőzsdére készül a második legnagyobb magyar bank.
március 31., 12:20
- Gazdaság
A benzin ára emelkedik, a gázolajé csökken a kutakon
A változások már kedden életbe léphetnek.
március 31., 10:31
- Gazdaság
Most Orbán Viktor álmáról szavazhatnak az országgyűlési képviselők
A kormányfő már korábban bejelentette, hogy hamarosan érkezik ez a javaslat.
március 31., 16:40
- Mindeközben
Hátborzongató borítóval érkezik Kanye West új albuma, garantáltan kiveri a biztosítékot
tegnap, 20:21
- Címlapon
Donald Trump agresszív politikája lángba boríthatja a Közel-Keletet
Alku vagy bombázás – kemény üzenet az amerikai elnöktől.
34 perce
- Gazdaság
Megújulhat az egyedi kormánydöntés alapján megítélt támogatások rendszere
A kutatás-fejlesztés kapja a legnagyobb hangsúlyt.
március 31., 16:15
- Gazdaság
Bevallotta a kormány, rengeteg pénzt akarnak elkölteni
Módosítják a gazdasági növekedéssel kapcsolatos kilátásokat.
március 31., 11:48
- Mindeközben
Kiara Lord üzent az őt perelni akaró Szalontai Szilvinek, ezt nem teszi zsebre
tegnap, 19:10
- Címlapon
Ismét a MTVA székháznál akcióznak a Momentum politikusai, megakadályoznák Orbán Viktor rádióinterjúját
Az ellenzéki párt többször is tiltakozott a közmédia épülete előtt az elmúlt hetekben.
22 perce
- Címlapon
Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu együtt hívta fel Donald Trumpot
Az Indexnek is megerősítették az információt.
tegnap, 21:24
- Gazdaság
Észre sem veszik, de a magyarok nagy részének egészsége otthon is veszélyben van
Magyarország első épületbiológusával beszélgettünk, aki elmondta: van megoldás.
március 28., 11:09
- Gazdaság
Matolcsy György az Indexnek: Az ÁSZ jelentései nem felelnek meg a tényeknek
A volt jegybankelnök szerint az alapítványi vagyon értéke meghaladja az 500 milliárd forintot.
március 31., 08:00
- Mindeközben
Tóth Vera megint beújított frizurafronton, az új stílust az internetezők sem hagyták szó nélkül
tegnap, 18:09
- Gazdaság
Kiderült, mennyivel nőtt a vagyona az ukrán elnöknek a háború alatt
Több mint a négyszeresére növekedett két év alatt.
március 31., 08:42
- Gazdaság
Keményen bírálják a szakértők a kormány nyugdíjkorrekcióját
Van, aki szerint az emelés csak látszatintézkedés.
március 28., 10:24
- Gazdaság
Emiatt fájhatott tavaly Orbán Viktor feje: ekkora mínuszt hozott össze az állam
Az emelt hiánycélt sem sikerült tartani.
április 1., 08:37
- Gazdaság
A GVH vizsgálja a Wizz Air vállalásainak teljesítését
2019-ben a hatóság számos megtévesztő gyakorlatot tárt fel a céggel kapcsolatban.
március 28., 12:00
- Gazdaság
Kiderült, mi aggasztja leginkább a magyarokat
Tízből hat válaszadó szerint az infláció napjaink legaggasztóbb fejleménye.
április 1., 06:24
- Gazdaság
Az Egyesült Államok beszállna a Paksi Atomerőműbe a Roszatom helyett
Több amerikai vállalat, így a világpiacon vezető Westinghouse is készen áll erre.
március 30., 13:12
- Gazdaság
Túl nagy előnyben részesülne a kormány intézkedésével – célkereszt került a Revolut homlokára
A bankok ezért a neobankot is táncba hívnák, ahogy arról az Index elsőként beszámolt.
március 28., 13:37
- Gazdaság
Mindenki örül az olcsóbb élelmiszernek, de nem lehetünk elég óvatosak
Közös a cél, hogy a fogyasztók kevésbé érezzék magukat kiszolgáltatottnak.
március 29., 08:26
- Mindeközben
Barack Obama miatt ment nagyot egy családi fotó a neten, nem is akármilyen okból
tegnap, 17:03
- Gazdaság
Húszmilliárd forintos a vesztesége, feljelenti az államot és a Fideszt a magyar milliárdos
A vállalkozó szerint megpróbálták belülről szétverni a cégét.
március 28., 21:25
- Gazdaság
A telefon- és internetszolgáltatások díjaiba is belenyúlhat a kormány
Az árrésstopot pedig további kategóriákra terjeszthetik ki.
március 29., 11:17
- Gazdaság
Döntött a kormány, ez már csak ráadás volt a forintnak Donald Trump után
Nincsenek jó napjai a magyar gazdaságnak.
március 30., 10:13