Kelet- és közép-európai, így magyarországi atomerőművek építésében is látnak lehetőséget németországi vállalatok – írja a Süddeutsche Zeitung. Az E.On és az RWE Magyarország mellett Fehéroroszországban és Szlovéniában is keres olyan partnereket, amelyeknek már van tapasztalata az atomerőművek terén. A két cég a feladatra együttműködési hálózatot hozott létre kelet-európai leányvállalatain keresztül.
Az Európai Gazdaságkutató Intézet munkatársa, Ulf Moslener úgy véli, hogy a térség országaiban nem mutatkozik akkora ellenállás az atomreaktorokkal szemben, mint Németországban.
Magyarországon éppen jókor kopogtatnak. Egy atomerőmű építésének előkészítése, engedélyeztetése hosszú éveket vesz igénybe. Ha tehát az ország úgy dönt, hogy 2019-20 táján hozzá kíván látni új blokkok építéséhez, akkor arról mihamarabb, szakértők szerint egy éven belül döntenie kell.
Parlamenti áldás kell
Bár a hazai hoszszú távú elképzelések szerint az országnak később is támaszkodnia kell a nukleáris energiára, egy újabb blokk megépítéséhez országgyűlési határozat is kell. A parlament egyébként nemrég már elkötelezte magát a nukleáris energia mellett, amikor úgy döntött, hogy meg kell hoszszabbítani a paksi atomerőmű blokkjainak élettartamát. Ezek üzemideje 2012-17 között lejár, azonban várhatóan újabb húsz évre kapnak engedélyt, ha a folyamatban lévő korszerűsítésekkel arra alkalmasnak minősülnek. Tart a paksi blokkok kapacitásbővítése is.
Energiaipari szakértők úgy látják, hogy a stabil hazai villamosenergia-ellátás érdekében a paksi létesítmény élettartam-hosszabbításától függetlenül is szüksége lesz Magyarországnak egy új atomerőművi blokkra. A két német vállalat egyébként már bekapcsolódott a bulgáriai Kozloduj atomerőmű korszerűsítésébe. Az elavult létesítmény összes blokkját be kellett zárni; ez volt egyébként Bulgária uniós csatlakozásának egyik feltétele is. A két német cég közreműködik a Kozloduj szerepét átvevő Belene építésében is.
MIndenki építene
Ha a konkrét elnyert építkezések sora ezzel le is zárult, a potenciális projektek listája hosszú: a román kormány szeretné hamarosan elindítani a Cernavoda atomerőmű 2-es reaktorát. Szlovákiában is új blokkot terveznek a működő Bohunice reaktor mellett. A szlovák kormány lehetséges partnerként szintén az E.Ont nevezte meg. A három balti állam közös, Ingalinában tervezett projektje viszont a németek mellett lengyelországi kivitelezők figyelmét is felkeltette: Piotr Wozniak lengyel gazdasági miniszter szerint az Ignalina erőmű a lengyel atomipar alapja lehet.