Nem sok olyan hónap van, amikor a költségvetésben többlet keletkezik, nem hiány, de a július ilyen hónap. A hetedik hóban tavaly és tavalyelőtt is több bevétele volt a büdzsének, mint kiadása, és így lesz most is. Ha hinni lehet a Pénzügyminisztériumnak, ebben a hónapban csaknem 100 milliárd forintos szufficit képződhet az államháztartásban.
Hogy miért lehetséges az, hogy az év hetedik hónapja kilóg a sorból, és pozitív egyenleggel zár? Mivel negyedévet követő első hónapról van szó, a negyedéves áfabevallók és az evások is most utalják az államkasszába a kivetett adót, ami jelentősen javítja a szaldót.
Idén szemben a korábbi esztendőkkel nem ez lesz az első szufficites hónap: áprilisban (részben hasonló okokból) is minimális többletet produkált az államháztartás.
A Pénzügyminisztérium mai sajtótájékoztatóján kiderült az is, hogy a továbbiakra nézve változatlanul pesszimista a szaktárca. A PM azt prognosztizálja, augusztusban és szeptemberben összesen több mint 300 milliárd forintos deficit jön össze. Egy évvel ezelőtt ebben a két hónapban a hiány alig haladta meg a 200 milliárd forintot, vagyis a József nádor téren készült előrejelzés tanúsága szerint hiába volt itt ősztől, illetve 2007 elejétől áfa- és többlépcsős járulékemelés, szolidaritásiadó-bevezetés, gyógyszer- és gázártámogatásirendszer-megkurtítás, mindezek ellenére augusztusban és szeptemberben másfélszer akkora lehet a deficit, mint az előző év azonos időszakában. (A felsorolt intézkedések a 2006. augusztusi és szeptemberi szaldóban még nem mutatkozhattak meg, hiszen a megemelt adó- és járulékkulcsok alapján az adózók első ízben októberben fizettek magasabb összegű terheket, és a kiadások visszafogása is akkortól éreztette hatását. Ezek idén augusztusban és szeptemberben értelemszerűen nagyobb bevételt generálnak, illetve mérséklik a kiadásokat.) Ezek láttán könnyen elképzelhető, hogy végül is kedvezőbb lesz az egyenleg a most prognosztizáltnál, mint ahogyan az két éve történik.
Kiemelendő még, hogy a járulékemelésnek, a szigorúbb adóhatósági fellépésnek, az elektronikus havi bevallás kiterjesztésének hónapról hónapra megmutatkozik a haszna. Az egészségbiztosítási alap például az év első felében négy hónapban többletet produkált, és csak kettőben költött többet bevételeinél. Júliusban 5:2-re módosulhat ez az arány. A társadalombiztosítási alapoknál a korábbi esztendőkben létrejött hiány töredéke (a prognózis szerint mindösszesen 34 milliárd forintos deficit) lehet idén. Egészen október végéig jól alakulhat a szaldó, ám novemberben kapják kézhez a nyugdíjasok a 13. havi nyugdíj felét és a kiegészítő nyugdíjemelést is. Ez a két tétel 130 milliárd forintjukba kerül a járulékfizetőknek.