Fordulóponthoz érkezett az OTP

2007.01.12. 07:55
A Citigroup szerint az OTP regionális játékossá válása lehetőséget ad az eddigi alulértékeltség csökkentésére, ám ehhez Csányi Sándornak nagyobb szerepet kell vállalnia a kommunikációban.

A napokban bejelentett szervezeti változások, valamint Spéder Zoltán távozása és Urbán László érkezése a CFO-pozícióba adta az apropóját a Citigroup legújabb OTP-elemzésének. Simon Nellis elemző szerint az OTP eddigi meggyőző teljesítményében Spéder komoly szerepet játszott, így távozása kihívást jelent majd a banknak

A szerkezeti átalakítások révén még nyíltabb és decentralizáltabb lesz a bankcsoport irányítása, az új struktúra révén kiaknázhatók lesznek a csoporton belüli szinergiák, és nőhet az OTP nemzetközi imázsa. Az elemzés megjegyzi: eddig Spéder Zoltán képviselte a menedzsmentet az intézményi befektetők és elemzők előtt, akik közül sokan még sohasem találkoztak Csányi Sándorral. A Spédert felváltó Urbán Lászlóról korábbi kollégáitól sok jót hallottak, egyvalamiből azonban kevés van az önéletrajzában, és ez a jelenlegi pozíciójának megfelelő banki felsővezetői tapasztalat.

Mint ahogy Csányi Sándor elnök-vezérigazgató eddig is erős kézzel irányította a bankot, a Citigroup szerint a mostani átalakítások sikere is azon múlik, hogy mennyire tudja majd motiválni és felügyelni a bizottságok munkáját. Az elemzés megállapítása szerint a bank fordulóponthoz érkezett: ezután már nem a magyar vállalatokkal fogják összemérni, hanem olyan erős regionális versenytársakkal, mint az Erste, az Unicredito/HVB vagy a Raiffeisen.

Bátorítanánk Mr. Csányit, hogy készüljön föl ezekre a változásokra. Hacsak nem játszik sokkal aktívabb szerepet a stratégia és az új menedzsmentstruktúra kommunikálásában (ahelyett, hogy ezt - mint a múltban - helyettesére bízná), attól tartunk, hogy a piac félre fogja érteni a történéseket, ahogy azt a közelmúlt áreséséből is láthattuk - állapítják meg az elemzők. A kockázatok ellenére a Citigroup úgy látja, hogy a regionálissá vált OTP előtt ott van a lehetőség az újraárazódásra, ledolgozhatja a szektortársakhoz viszonyított lemaradását (a bank 2008-as eredménnyel számolt P/E-je csak 9-es az Erste 12,9-es, a Raiffeisen 13,9-es és a lengyel bankok 16-19-es mutatóival szemben). A Citi továbbra is vételre ajánlja a papírokat, miközben a célárfolyamot 8250-ről 9500 forintra emelte.