3 millió 922 ezer volt a foglalkoztatottak száma a 2007. szeptember-novemberi időszakban – tette közzé a KSH. A legutóbbi felmérések szerint a 15-74 éves népesség 54,9 százaléka, a 15-64 éveseknek 61,9, a munkavállalási korúaknak pedig 65 százaléka jelent meg a munkaerőpiacon. A nemzetközi összehasonlításban használt 15-64 éves korcsoportra számított foglalkoztatási ráta 57,3 százaléknak felelt meg, ami közel fél százalékponttal kevesebb az előző évi adathoz képest.
Ki kicsoda a munkaerőpiacon?
Foglalkoztatott, aki az adott héten (a felmérés idején) legalább 1 órányi, jövedelmet biztosító munkát végzett, vagy rendelkezett munkával, de abban átmenetileg (betegség, szabadság, ideértve a szülési szabadságot is) nem dolgozott. Munkanélküli, aki az adott héten nem dolgozott, és nincs is olyan munkája, amelytől csak átmenetileg volt távol, a kikérdezést megelőző négy hét folyamán aktívan keresett munkát, illetve már talált munkát, ahol 90 napon belül dolgozni kezd. Gazdaságilag aktívak a foglalkoztatottak és a munkanélküliek. Gazdaságilag nem aktívak azok, akik nem sorolhatók sem a foglalkoztatottak, sem a munkanélküliek csoportjába. Ide tartoznak többek között a tanulók, a nem dolgozó nyugdíjasok, a háztartásbeliek. Munkanélküliségi ráta: a munkanélkülieknek a gazdaságilag aktívakhoz viszonyított aránya.
A munkanélküliek száma a 2007. szeptember-novemberi időszakban 316 ezer, a munkanélküliségi ráta 7,5 százalék volt, ez megegyezik a 2006 azonos időszakában mérttel. Összevetésként: az Eurostat adatai szerint októberben a regisztrált munkanélküliek aránya az: EU-15 országaiban 6,7, az egész unióabn 6,8 százalékos volt.
A magyar munkanélküliek 18,8 százaléka a munkaerőpiacon csak kis létszámban jelenlévő 15-24 éves korosztályból került ki. Az e korcsoportot jellemző munkanélküliségi ráta 18,5 százalékos, 1,6 százalékponttal alacsonyabb az egy évvel ezelőtti értéknél. A munkanélküliek 45,8 százaléka egy éve vagy annál régebben keresett állást. A munkanélküliség átlagos időtartama 16,7 hónap.