A többség elfogadja a hálapénzt
A jelentésből kiderül: a megkérdezettek több mint egytizede szerint bíróság elé kellene állítani a hálapénzt kiprovokáló orvosokat, míg 47 százalékuk az orvosi kamara etikai bizottságára bízná a döntést, 27 százalékuk szerint pedig figyelmeztetni kellene őket.
Ezzel szemben a hálapénzt utólag elfogadó orvosok esetében a társadalom többsége, 63 százaléka úgy véli, hogy semmit nem kell tenni ellene, és 37 százalékuk helyesli, hogy az orvos elfogadja betegeitől a felajánlott paraszolvenciát.
A kutatás eredménye szerint a megkérdezettek mintegy egynegyede helyesnek tartaná az utólag pénzt elfogadó orvosok figyelmeztetését is, s csak kilenc százalék gondolja azt, hogy tettükért etikai bizottság előtt kellene felelniük.
Félnek a nem megfelelő ellátástól
A válaszadók 52,5 százaléka gondolja azt, hogy "azért van szükség a paraszolvenciára, mert a betegek attól tartanak, hogy ha nem adnak hálapénzt, akkor nem fognak megfelelő színvonalú ellátást kapni".
A vizsgálat kimutatta: a megkérdezettek egynegyede helyezkedik arra az álláspontra, hogy a betegek azért adnak hálapénzt, mert valóban hálásak az őket kezelő orvosnak.
A felmérés az egészségügyi miniszter intézkedéseiről is kérdezett, amelynek során legtöbben (76 százalék) Kökény Mihály azon lépésével értettek egyet, hogy etikai szabályozást igényel a kérdés. A lakosság több mint kétharmada helyesli azt is, hogy a miniszter jogi lépéseket tervez, s 62 százalék azzal is egyetért, hogy adóellenőrzésre van szükség az érintett orvosok körében.
Kórházban adnak
A kutatás arra is rákérdezett, hogy milyen arányban adtak hálapénzt az egészségügy különböző szintjein. "Eredményeink szerint a válaszadók azonos hányada, 27 százaléka adott már valaha hálapénzt háziorvosának, illetve szakrendelőben dolgozó orvosnak, a legtöbben azonban, 59 százalék, kórházi orvosának juttattak pénzt" - derül ki a Tárki felméréséből.
Kökény Mihály kedden jelentette be, hogy a hálapénz visszaszorításáért hat pontból álló programot dolgozott ki az egészségügyi minisztérium. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) szerint a pontok "nincsenek kapcsolatban" az etikai kódexben pontosan meghatározott hálapénz fogalmával.