Maradt 7,5 százalékon a kamat

2008.01.21. 14:00
Továbbra is 7,5 százalék marad a kamat – döntött hétfőn a monetáris tanács. A testület nem okozott meglepetést, az elemzők az első negyedévben nem is számítanak már csökkentésre.

A forint és a tőzsdék ma reggeli beszakadása alighanem csak megerősítette a monetáris tanácsot abban, hogy aligha jött el a kamatdöntés ideje. Mint azt az Indexnek Trippon Mariann, a CIB vezető elemzője még hétfő reggel mondta, a nemzetközi piacokon látható bizonytalanság figyelmeztető jel az óvatos monetáris politika melletti kitartásra.

Az idei első kamatdöntő ülésén a monetáris tanács nem is okozott meglepetést: ahogy azt a múlt hét végére már teljes egyetértésben várták az elemzők, a kamat továbbra is 7,5 százalékon maradt. Az elemzői várakozások alighanem összecsengenek a tanács meglátásaival. A kamatcsökkentést ellehetetlenítik a szárnyaló élelmiszer- és energiaárak, valamint a béremelkedések jelentette inflációs kockázatok, illetve a nemzetközi piacokon nem múló bizonytalanság, amely kedvezőtlen hatással lehet a forint árfolyamára.

Volt javaslat az emelésre is

A monetáris tanács döntését bejelentve Simor András, a jegybank elnöke elmondta: a testületben volt javaslat egy 0,25 százalékpontos emelésre is – az elmúlt hónapokban csak a tartás és a csökkentés lehetősége merült fel alternatívaként. A monetáris tanács közleményét ismertetve Simor elmondta: a testület továbbra is úgy látja, hogy az elmúlt időszak költségvetési intézkedései és költségsokkjai 2008-ban a célnál magasabb inflációhoz és a potenciálisnál lassabb gazdasági növekedéshez vezetnek. A sokkok elsődleges hatásainak kifutásával 2009-ben az árnövekedés üteme a kijelölt 3 százalékos cél közelébe mérséklődhet, ugyanakkor továbbra is felfelé mutató kockázatot hordoz az inflációs várakozások megemelkedése. Ha ezek a kockázatok valósággá válnak, a cél sem lesz tartható.

A kockázatok között a jegybank a tavaly is a vártnál magasabb inflációt eredményező élelmiszer- és olajár emelkedést látja. A két, világszerte problémát okozó tényező mellett ugyanakkor a hazai hatósági árak emelése is növeli az inflációt. Ezzel kapcsolatban Simor megjegyezte, piaci szereplők aligha vállalkoznának ilyen mértékű emelésre, mint amit egy állami kézben levő monopolszolgáltató keresztül visz.

A jegybank elnöke szerint nagy eredményt tud felmutatni Magyarország a hiány leszorításával, és tartható a 2008-as cél is. Az év végére belőtt négy százalék még mindig magas azonban európai összehasonlításban.

Nincs kizárva a kamatemelés sem

"A kamatszint jövőbeli pályája attól függ, hogy a várakozásokon keresztül továbbgyűrűző inflációs hatások mennyiben jelentenek veszélyt, és a nemzetközi pénz- és tőkepiaci folyamatok hogyan alakulnak" – áll a monetáris tanács közleményében. Simor András ezzel kapcsolatban arra a kérdésre, hogy jöhet-e ezek szerint kamatemelés is az idén, úgy fogalmazott: a közlemény nem véletlen nem beszél sem erről, sem csökkentésről, csak azt tudják mondani, hogy melyek azok a tényezők, melyektől a későbbi döntések függenek.

Az elemzői várakozásokban egyébként hasonló trend tükröződik, mint amit tavaly egész évben láthattunk: az aktuális kamatdöntéshez közeledve egyre tábolabb tolódik az első csökkentés lehetséges időpontja. Míg decemberben többen is úgy vélték, akár januárban, az idei első ülésen folytatódhat a már szeptemberben elakadt kamatcsökkentési pálya, ma a többség már úgy véli, csak a második negyedévben számíthatunk alacsonyabb kamatra.