Raiffeisen: Túl az utolsó békés negyedéven
Az elmúlt évben a pénzpiacokokon tapasztalt turbulenciáktól a Raiffeisen Bank sem tudta függetleníteni magát, de ez még nem befolyásolta jelentősen a harmadik negyedéves eredményeket. Az időszakot az utolsó béke negyedéveként jellemezte Horváth Krisztina vezérigazgató-helyettes. Bár már korábban érzékelték a válság jeleit, de a mostani hullám a Lehman Brothers szeptember közepén történt csődje után kezdődött, ez pedig alig befolyásolta az időszak eredményeit. A banknak ezek miatt a harmadik negyedévben sikerült fenntartania a növekedés ütemét.
Az év további részére nem tudott előrejelzéseket mondani a vezérigazgató-helyettes, szinte napról-napra változnak a körülmények, állandóan újra kell tervezni. A jövő évről is csak annyit tudott mondani, hogy siralmas év elé néz a szektor, szűkül a hitelezés, visszafogják a költségeket.
A bank mérlegfőösszege a harmadik negyedben 20 százalékkal nőtt, 2348 milliárd forintra. Adózás előtti eredménye 14 százalékkal lett magasabb, az összes nettó bevétel 19 százalékkal lett több. Az adózás előtt nyereség 41,9 milliárd forint, a nettó bevétel 96 milliárd forint lett. A pénzintézet teljes hitelállománya 20 százalékkal növekedett, 1814 milliárd forintra, a betétek állománya pedig 13 százalékos növekedést mutatott, 1355 milliárd forintra.
Az egy évvel korábbi adatokhoz képest 35 százalékkal nőtt a lakossági hitelportfolió, a lakossági hitelállomány így meghaladja az 513 milliárd forintot. A betétállomány 9 százalékkal lett magasabb, ez 542,9 milliárd forint megtakarítást jelent. Az ügyfelek száma 535 ezer fő, ez tíz százalékkal több, mint tavaly ilyenkor.
A nagyvállalatoknál ugyanakkor enyhén csökkent a betétállomány az egyévvel korábbihoz képest, a hitelállomány azonban itt is növekedett, 12 százalékkal 933 milliárd forintra -, itt volt a legkisebb a növekedés a harmadik negyedévben. A kis- és középvállalkozásoknál a betétek 19 százalékkal 117 milliárdra nőtt, a hitelállomány pedig 27 százalékkal 178 milliárd forintra emelkedett.
A válság jeleként értelmezhető, hogy majdnem 11 milliárdos céltartalékot képeztek, ebben van egy fokozott óvatosság. Hiszen amikor válságról beszéltünk, egy banknak a legfontosabb a biztonságra való törekvés – mondta Horváth Krisztina. A megnövekedett ügyfélkockázatot miatt szigorodik a hitelezés.
Alapkezelőnél is elkezdtek látszani a válság jelei. 2007 hasonló időszakához képest az alapkezelő majdnem 30 százalékos elmaradásban van az adózott eredményt nézve, de ez majdnem az összes alapkezelőnél így volt, nem az ő évük volt 2008.