Az IMF és a magyar adósságspirál

2009.03.18. 11:34 Módosítva: 2009.03.18. 12:38

A blogról

A bejegyzések a szerzők személyes véleményét, nem a cégek álláspontját tükrözik, és semmilyen formában nem minősülnek befektetési ajánlatnak.

A közelmúltban számos elemzés és kommentár született arról, hogy a magyar államadósság dinamikája, növekedése veszélyes, és a jelenleg ismert és meghatározó feltételek alapján nem is számíthatunk arra, hogy mérséklődni fog. Ebben nem segítenek még az IMF által a hitelnyújtáshoz szabott feltételek sem, további fajsúlyos (költségvetési) intézkedésekre van szükség ahhoz, hogy az adósságspirál egyáltalán elkerülhető legyen. Ezekkel a megállapításokkal vitatkoznék, hiszen úgy érzem, a hivatkozásul felhasznált (adósságdinamikát leíró) közgazdasági egyenlet következtetései nem precízen lettek megfogalmazva, a feltételként megadott paraméterek pedig inkonzisztensek hosszú és rövidtávon is.

Államadósság-ráta magas kamat és alacsony költségvetési egyenleg mellett (a GDP százalékában):

adossag03

Az egyszerű modell szerint az államadósság nő, ha a kamatok vagy a költségvetési hiány növekednek, a költségvetés elsődleges (kamatkiadások nélkül számolt) egyenlege romlik, illetve, ha a GDP, melynek százalékában kifejezzük az államadósság összegét, csökken.

A mögöttes primitív modell eredményei jelen helyzetben inkább az elvárt költségvetési egyenlegjavulásban testesülnek meg, illetve annak nagyságrendjéről adnak felvilágosítást. Az államadósság bruttó hazai össztermékhez mért aránya a jelenleg ismert IMF feltételek fényében középtávon csökkenő (bár vitathatatlanul nem szemmel követhetetlen tempójú) tendenciát mutat.

Adósságráta az IMF feltételeknek tartósan megfelelő költségvetési pálya mentén (GDP %):

adossag02

Az említett egyszerű egyenlet három paraméter felhasználásával nyújt képet arról, hogy évtizedes távon hogyan alakul az államadósság-ráta különböző kamat, költségvetési egyenleg és gazdasági növekedésre vonatkozó feltételezések esetén. Az eredmények szempontjából egyáltalán nem mellékes, hogy ezeknek a paramétereknek milyen értéket adunk.

Konzisztens feltételek

A növekedéssel viszonylag kevés gond van: az Európai Bizottság friss elemzése szerint a magyar gazdaság potenciális növekedési üteme jócskán leromlott, és most körülbelül éves 2 százalékon áll.

Az ördög a másik két paraméter környékén lakozik. Azok kiválasztása meglátásom szerint nem lehet önkényes: a költségvetés piaci alapon történő finanszírozhatatlansága illetve az IMF hitelkeret költségvetési egyenlegre vonatkozó feltételei szoros kapcsolatot képeznek a kamat és a hiány között: a költségvetés kiadásai nem tervezhetőek az adósságra fizetendő kamatkiadások figyelembe vétele nélkül, a piac ugyanis (sem az IMF betű szerint) nem finanszíroz meg akármekkora hiányt. A piac jelenleg jóformán semekkorát, az IMF pedig annyit, amennyi a program feltételei között le lett fektetve. Ha a GDP 2 százalékát, akkor annyit, ha 1,5%-ot, akkor meg annyit. Ettől az összefüggéstől lényegesen eltérő kamat- és költségvetési pálya megfogalmazása tehát már rövidtávon is inkonzisztens feltételekhez vezet.

Mekkora költségvetési kiigazítás kell?

Ha a jelenlegi, vagy ahhoz közelálló kamatkörnyezetből indulunk ki, akkor 9-10 százalékos nominális (6% körüli reál) kamatokat tételezhetünk fel a számítás során. Annak érdekében, hogy a piac, vagy az IMF finanszírozza a költségvetésünket, ilyen kamatok mellett a költségvetés (kamatkiadásokat figyelembe nem vevő) elsődleges egyenlegét a GDP 5-6%-a közé kellene emelni. Jelenleg a központi bank számításai szerint ez a mutató (ciklikusan igazított értéke) 3%-on áll, vagyis még további mintegy 700 milliárd forintos költségvetési kiadáscsökkentésre lenne szükség az IMF-feltételek teljesítéséhez. Ha azt a kamatszintet használjuk feltételként, amely a hosszú távú (potenciális) növekedési rátánkkal (2%) inkább összefüggésben van,í akkor 6-7%-os nominális kamatszintet feltételezhetünk (3%-os reálkamat). Ilyen feltételek mellett a költségvetés elsődleges egyenlege elég, ha a GDP 3%-a körül alakul, vagyis a gazdaságpolitika az idei költségvetési struktúrához való ragaszkodással ezt nagyjából teljesíti is.

Szükséges költségvetési elsődleges egyenlegpályák különböző reálkamat-feltételezések esetén (GDP %):

adossag01

Felmerülhet a kérdés, hogy lehet-e változatlanul a mai magas kamatszinttel kalkulálni 10-20 éven keresztül. Az én véleményem, hogy nem. A kamatok ugyanis a befektetők várakozásait mutatják, melynek nagyon fontos összetevője az állam hitel-visszafizető képessége. Ezt a képességet pedig az államadósság-ráta dinamikája vélhetően komolyan befolyásolja. Nehéz tehát elképzelni, hogy a befektetők akkor is ilyen drágán hitelezzenek Magyarországnak, ha éveken keresztül az államadósság rátájának csökkenését tapasztalják. (És igaz fordítva is: ha nem ezt tapasztalják, és emelkedik az adósság, akkor 10 százalékon sem fognak bennünket finanszírozni.)

De ha feltesszük, hogy a költségvetések a várható kamatkiadások figyelembevételével készülnek (majd, évek során, hiszen ez egy hosszú távú modell), akkor az adósságráta 2010-től már csökkenő pályára állhat, és 10 év alatt megfelelhetünk az eurózónás adósságkritériumoknak, vagyis az államadósságra fizetett kamatok ilyen összefüggésben igenis csökkenhetnek. Emiatt nem lehet hosszú távon változatlan kamatszinttel kalkulálni, vagy ha így is teszünk a modell egyszerűsége kedvéért, akkor a hosszú távú növekedésünk által meghatározottnál két-háromszor magasabb reálkamatokat feltételezni nagyon nagy óvatosságot tükröz.

(Természetesen nem érdektelen az a számítás sem, ami magas kamatokkal és az adósságráta elszállásával kalkulál. Ennek a konklúziónak azonban inkább a tavaly októberi időszakban lehetett értelme, amikor még nem látszottak az IMF mentőcsomagnak a jelei, és valós veszély lehetett az adósságválság.)

Mi a következtetés?

Látjuk, hogy ez a primitív modell a hosszú távú adósságpálya fenntarthatósága szempontjából a kamatszintre tett két feltétel mellett nagyon eltérő költségvetési kiigazítási igényt jelez. Ezek szélsőértéknek tekinthetők, és a szükséges hiánycsökkentés valahol a kettő között van. A gazdaságpolitikai irányban tehát egyet lehet érteni a krízis-szcenáriókat hirdetőkkel, a probléma nagyságrendjével azonban a fentiek alapján nem. Az IMF hitelkeret arra adott időt, hogy ne kelljen azonnal a jolly jokerrel kijönni, és a gazdaságot a rendszerváltáshoz hasonlatos recesszióba taszítani egy hatalmas költségvetési kiigazítással, vagy fizetésképtelenséget jelenteni.

Hogy pontosan mekkora kiigazításra van szükség, azt ennyi információ alapján nehéz megmondani. Biztos azonban az, hogy az eddiginél többre (mert az állampapír-hozamokból látható, hogy a befektetők még nem hatódtak meg), de kevesebb, mint a fentebb említett 700 milliárdra. A helyes mérték megtalálására túl sok időnk nincs. Ezért folyamatosan dolgozni kell azokon a reformokon, amelyek a növekedési kilátásokat javítják és farigcsálni a deficitet addig, amíg nagyjából a jövő év végéig (addig elég kb. az IMF pénz) meg nem születik az a piaci hangulat, amely a további lépések hatására ismét bizalmat szavaz a magyar költségvetési politikának.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Úgy néz ki, hogy 2024 a bankok éve volt Magyarországon

Úgy néz ki, hogy 2024 a bankok éve volt Magyarországon

Magyarország hetedik legnagyobb bankja is történelmi évet zárt tavaly.

március 25., 18:23

  • Gazdaság
Árulkodik a tojás, ez már a kormány beavatkozása

Árulkodik a tojás, ez már a kormány beavatkozása

Lejtőre kerültek az árak.

március 25., 13:56

  • Gazdaság
Varga Mihály kemény üzenetet küldött, Orbán Viktortól is kért egy fontos dolgot

Varga Mihály kemény üzenetet küldött, Orbán Viktortól is kért egy fontos dolgot

Ez a hét legfontosabb hazai gazdasági történése.

március 25., 14:00

  • Gazdaság
Varga Mihály váltott, új vezérigazgató a magyar tőzsde élén

Varga Mihály váltott, új vezérigazgató a magyar tőzsde élén

Tóth Tibor május 1-től tölti be a pozíciót.

március 26., 09:23

  • Gazdaság
Elárulták, kik tartoznak Orbán Viktor középosztályába

Elárulták, kik tartoznak Orbán Viktor középosztályába

Most ellenőrizheti, hogy középosztálybelinek számít-e.

március 25., 15:44

  • Gazdaság
Továbbra sincs telitalálat az ötös lottón, de 14-en így is milliomosok lettek

Továbbra sincs telitalálat az ötös lottón, de 14-en így is milliomosok lettek

A Luxornak ketten is örülhetnek.

tegnap, 20:43

  • Gazdaság
Nagy Márton: Bővülhet az árrésstop alá tartozó termékek száma

Nagy Márton: Bővülhet az árrésstop alá tartozó termékek száma

A miniszter szerint az árrésstop a bejelentés után azonnal hat.

március 26., 10:55

  • Gazdaság
Donald Trump emberének lefőhet a kávé, leidiótázták a nemzetbiztonsági tanácsadót

Donald Trump emberének lefőhet a kávé, leidiótázták a nemzetbiztonsági tanácsadót

Bődületes szarvashibát követhetett el Mike Waltz.

március 25., 17:36

  • Címlapon
Az EU vészhelyzetre készítené fel a lakosságot, de mit mondanak a magyar prepperek?

Az EU vészhelyzetre készítené fel a lakosságot, de mit mondanak a magyar prepperek?

Megnéztük, hogyan éljük túl a 73. órát.

4 órája

  • Gazdaság
Érdemes gyorsan cselekedniük az autósoknak, csütörtökön ismét változik a benzin ára

Érdemes gyorsan cselekedniük az autósoknak, csütörtökön ismét változik a benzin ára

Oda kell figyelnie annak, aki feltöltené a tankot.

március 26., 10:21

  • Gazdaság
Az államtitkár szerint közel 900 élelmiszer ára csökkent az árrésstop bevezetése óta

Az államtitkár szerint közel 900 élelmiszer ára csökkent az árrésstop bevezetése óta

Zsigó Róbert úgy véli, az áprilisi inflációs adatok igazolják majd az intézkedés bevezetését.

március 26., 09:42

  • Gazdaság
Orbán Viktor elárulta, hogy miért avatkoztak be az élelmiszeráraknál

Orbán Viktor elárulta, hogy miért avatkoztak be az élelmiszeráraknál

Számokat is közzétett a miniszterelnök.

március 23., 11:47

  • Gazdaság
Spanyolország döntött: törvényi erővel csökkentenék az élelmiszer-pazarlást az országban

Spanyolország döntött: törvényi erővel csökkentenék az élelmiszer-pazarlást az országban

Megjelentek a részletek a jogszabályról.

március 24., 06:44

  • Gazdaság
Kipukkadt a lufi, visszatért a korábbi lélektani határhoz a forint

Kipukkadt a lufi, visszatért a korábbi lélektani határhoz a forint

Hétfő óta ingadozik a magyar fizetőeszköz.

március 26., 11:49

  • Gazdaság
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében

Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében

Az Állami Számvevőszék feljelentése után ez a legfrissebb fejlemény.

március 25., 13:32

  • Gazdaság
Pogátsa Zoltán az árrésstopról: Már az ókor óta tudjuk, hogy az állami beavatkozásnak több a kára, mint a haszna

Pogátsa Zoltán az árrésstopról: Már az ókor óta tudjuk, hogy az állami beavatkozásnak több a kára, mint a haszna

A Levegő Munkacsoport szerint az árréstop alá eső termékek fogyasztását inkább korlátozni kellene.

március 26., 14:30

  • Gazdaság
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményt adott ki: nincs kockázat a magyar államadóságban

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményt adott ki: nincs kockázat a magyar államadóságban

Cáfolták az Európai Bizottság állításait.

március 26., 20:12

  • Gazdaság
Csaknem negyedmilliárd forintot értek ezek a számok a hatos lottón

Csaknem negyedmilliárd forintot értek ezek a számok a hatos lottón

Kihúzták a nyerőszámokat.

március 23., 16:58

  • Gazdaság
Ötszázezer forintra emelné az ingyenes készpénzfelvételt a Mi Hazánk

Ötszázezer forintra emelné az ingyenes készpénzfelvételt a Mi Hazánk

Novák Előd törvényjavaslatot is benyújtott az ügy érdekében.

március 25., 10:35

  • Címlapon
Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja

Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja

Az orosz titkosszolgálat főhadiszállásánál történt az incidens.

tegnap, 17:11

  • Gazdaság
Egyre durvábban eladósodnak a magyarok, meglepő okok állnak a háttérben

Egyre durvábban eladósodnak a magyarok, meglepő okok állnak a háttérben

A személyi kölcsönöknél is érezni az inflációt.

március 25., 12:45

  • Gazdaság
Lecsapott a jegybank, nagy büntetést kapott a K&H Bank

Lecsapott a jegybank, nagy büntetést kapott a K&H Bank

Több hiányosság is előjött.

március 24., 11:44

  • Gazdaság
Kiderült, mikor juthatnak hozzá a pénzükhöz a nyugdíjasok áprilisban

Kiderült, mikor juthatnak hozzá a pénzükhöz a nyugdíjasok áprilisban

Bankszámlára történő folyósítás esetén korábban kapják meg a járandóságukat.

március 24., 11:14

  • Gazdaság
Bedurrant a forint bicepsze, erősen kezdte a hetet a magyar fizetőeszköz

Bedurrant a forint bicepsze, erősen kezdte a hetet a magyar fizetőeszköz

Maradt a múlt héten tapasztalt szint.

március 24., 07:21

  • Címlapon
Százmilliós luxusautótól búcsúzhat Putyin flottája, mutatjuk, mit veszíthetett Oroszország vezetése

Százmilliós luxusautótól búcsúzhat Putyin flottája, mutatjuk, mit veszíthetett Oroszország vezetése

Rolls-Royce-külső, hibrid hajtás, éjjellátó rendszer – ilyen az orosz csúcslimuzin.

tegnap, 19:58

  • Gazdaság
Beavatkozott a kormány, itt a fordulat az élelmiszereknél

Beavatkozott a kormány, itt a fordulat az élelmiszereknél

Az árrésstop hatására egyes termékek ára 60 százalékkal is csökkent.

március 24., 10:41

  • Gazdaság
Orbán Viktor olyat tett Donald Trumppal, amit előtte még senki

Orbán Viktor olyat tett Donald Trumppal, amit előtte még senki

Meg is lett a jutalma.

március 25., 06:20

  • Gazdaság
Magyar Péter csapdát állított magának, Orbán Viktor pedig most kér egy kávét

Magyar Péter csapdát állított magának, Orbán Viktor pedig most kér egy kávét

Nem véletlen, hogy a kérdéseket nem valódi referendum keretében tették fel.

március 24., 15:35

  • Gazdaság
Újabb ingyenpénzre lehet jelentkezni vidéken

Újabb ingyenpénzre lehet jelentkezni vidéken

5–30 millió forintos támogatást igényelhetnek a kkv-k.

március 24., 14:03