További Pénz beszél cikkek
-
A Századvég teljesen mást vár jövőre a magyar gazdaságban, mint a kormány
- Szintet léphetnek a vállalkozások a digitalizáció terén – itt a DIMOP Plusz hitelprogram
- Hasít a bitcoin, Donald Trump másfélszeres árfolyamra repítette a kriptovalutát
- Lesújtott a központi bank, 51 millió forintos bírságot kapott a Groupama Biztosító
- Módosította a kormány a SZÉP-kártya felhasználását
A blogról
A Barosso-levél nyilvánosságra kerülése óta egyértelmű, csak akkor lesz megállapodás az IMF-fel, ha az „erőteljesen” megváltoztatni javasolt törvényi passzusokat módosítják. Ha nem, akkor Magyarország külső források hiányában igen rövid időn belül mély recesszióba süllyed, amelyből hosszú évekig nem fog tudni kikászálódni. Ha lesz megállapodás, akkor esély nyílik az ország reorganizációjára.
Az elmúlt másfél év rapid törvénykezése nem szólt másról, mint arról, hogy a kétharmados többség gazdasági hátországát hogyan lehet megsokszorozni, hogyan lehet a „nemzeti burzsoáziát” hatékonyan kiépíteni. Ennek a hátországnak természetesen nem érdeke az, hogy az ország pénzügyeibe beleszóljanak: az állam gazdasági tevékenységét finanszírozó (a gazdasági hátországot hizlaló) re-disztribúcióból tappodtat sem engednek. Magyarország még most is az élbolyban van a tagországok között a közbeszerzések és a vissza nem térítendő támogatások GDP-hez viszonyított arányát illetően. A versenyszektorban végbenő, hipokrita állami újraelosztás forrásai azonban kevésnek bizonyulnak, újakat kell keresni.
Ezért vetettek szemet a jegybank devizatartalékaira. A jegybank függetlensége azonban akadályozza a hozzáférést.
Az állami emlőkön, hatalmi befolyással felhízlalt, illetve megszerzett vállalatokat működtető „nemzeti burzsoázia” a magyar gazdaság legnagyobb tehertétele. Mivel nem a piaci versenyben választódnak ki, nem lesznek versenyképesek még magyar viszonylatban sem, nemhogy nemzetközi szinten, további állami gondnokságra szorulnak, felemésztve ezzel azokat a forrásokat, amelyeknek a hazai kkv-szektor fejlődését kellene szolgálnia.
Pontosan emiatt csak igen kis számban tudnak kifejlődni tőkeexportra képes magyar vállalatok. Pedig ezzel lehetne ellensúlyozni a globalizációba való félgyarmati beágyazódás igen hátrányos következményeit. Leginkább azt, hogy a magyar export zömét – és az utóbbi időben a lanyhuló növekedés szinte egyetlen forrását – adó importalkatrészeket összeszerelő nemzetközi vállalatok által előállított GDP-nek minimális az adótartalma, részben a globális kapitalizmus szabályai és részben a fejlett technológiákat meghonosító beruházásokért folytatott országok közti verseny következtében.
Emiatt a GDP másik felét produkáló hazai kkv-szektort a termelékenységéhez képest túlságosan magas adókkal kell megterhelni. A magyar GDP adótartalma negyven százalék. Ez azonban a nemzetközi vállalatok alacsony és a hazai kkv-szektor magas értékeinek az átlaga.
Ha az állam elvonja a kkv-szektorban megtermelt GDP nagyobbik részét, akkor nem marad forrás a növekedésre, rákényszerítve ezzel a szektor vállalatainak igen jelentős részét az adócsalásra. Ez az adósságspirál elsődleges oka. A megoldás éppen az lenne, ha elzárnánk a hátországot hizlaló csapokat, és nem kellene beszedni ilyen költekezést finanszírozó adórészeket. A kormánypártok kohéziója azonban éppen ezeknek a szivattyúknak a működtetésén alapul.
Az Orbán-kormány nemhogy megszüntetné, hanem éppen konzerválja az eladósodást okozó struktúrákat, ezért a deficitcélt csak újabb és újabb források bevonásával lehet tartani. Újabb források azonban egyre kevésbé állnak rendelkezésre, ezért az unió válságával, és várható recessziójával megnő az esélye annak, hogy az ország mély depresszióba süllyedjen.
Az újabb és újabb megszorításokat megelégeli az elszegényedés rémével szembetalálkozó lakosság és gyorsan terjedni fog az Esztergom-szindróma, elkeseredett, lincselni kész tömegek követelik majd a felelősök megbüntetését. A magán-nyugdíjpénztári vagyon elherdálása, valamint a szabadságharc követelte egyéb felesleges véráldozatok elég okot szolgáltatnak erre.
Ezt elkerülni – ez az igazi tétje az IMF-fel folytatandó tárgyalásoknak. Amikor 2008-ban először kellett a valutaalaphoz fordulni, már akkor azt gondoltam, hogy ezt nagyon is az ország előnyére válhatna, hisz meg lehetne valósítani egyfajta magyar gazdasági csodát.
Mivel nem ez történt, tavaly ezzel a címmel jelentettem meg egy könyvet, amelyben a hazai kkv-szektorban általános kétcsatornás (bejelentett és zsebbe adott) bérezés jelenségét vettem górcső alá. Ennek a társadalmi ténynek a tüzetes vizsgálata nélkül nem lehet megérteni a magyar gazdaság duális struktúrájának mibenlétét.
De ha tisztázzuk és rendszerezzük az okokat, szinte magától értetődő módon összeáll az új paradigmáknak egy olyan rendszere, amelyekkel az adósságcsapdából ki lehet menekülni és le lehetne rakni egy virágzó gazdaság alapjait. Ezt a paradigmaváltást, amely vezérlő elvének, hüvelykujjszabályának a redisztribúció radikális visszavágásának kellene lennie, az IMF – példaértéke miatt – optimális kondíciók mellett hitelezné meg.
Végre lehetne hajtani – anélkül, hogy megszorításként élné át a társadalom – egy 1500-2000 milliárd forintos kiadáscsökkentést a vissza nem térítendő támogatások és az állami, önkormányzati megrendelések, valamint a folyamatban lévő államosítások, tőkeemelések és -pótlások blokkolásával. Ez kiváltaná ugyan a hátország haragját, de ezzel lehetőség nyílna egy olyan adóreform végrehajtására, amelyben az adók a kkv-szektor teljesítőképességének megfelelő szintre csökkennének. Ezzel lehetne visszaszorítani a kétcsatornás bérezést.
Így nyílna lehetőség egy új társadalmi szerződésre, melynek a lényege az, hogy a korábbihoz képest lecsökkent adókulcsok alapján mindenkinek adózni kell, de ezekkel az adóforintokkal a hatalom a lehető leggondosabban bánik. Ezzel tudnánk az adósságcsapdából kimenekülni. Az adócsökkenés miatti ideiglenes bevételi hiány pótlására pedig be kellene vezetni egy minden vagyontárgy bevallásán alapuló vagyonadót.
A támogatások felfüggesztésével egyidejűleg kezdeményezni kellene az Európai Bizottságnál azt, hogy a nekünk megítélt uniós forrásokat teljes egészében az államadósság törlesztésére fordíthassuk. A jövedelmeknek ez a fajta redisztribúciója aláássa az unió versenyképességét is, mivel a tagországok befizetéseinek megengedhetetlen pazarlását eredményezi.
Ezt leginkább a négyes metró példáján keresztül lehet érzékeltetni. Tavasszal abban a szerencsében volt részem, hogy mesterszakos projektvezetést tanuló hallgatóimmal együtt alászállhattunk az épülő Fővám-téri állomásra. A látvány sokkoló volt: itt egy olyan állomás készül, amelynek természetes megvilágítása lesz, nem csupán egy földalatti megálló, hanem turisztikai látványosság épül. A hihetetlenül drága állomás létjogosultságát ráadásul megkérdőjelezi az, hogy a két szomszédos megálló túl közel van, nem tudnak akkora sebességre felgyorsulni a szerelvények, ami miatt érdemes metrót építeni. Elegendő lett volna egyetlen állomást két kijárattal, mozgójárdákkal megépíteni a Vámház körút alatt. Mindennek tetejébe, a hely szűkössége miatt az állomás benyúlik a Duna alá, emiatt ezen a vonalon csak négy kocsiból álló szerelvények közlekedhetnek majd a másik két metrón megszokott öt helyett. És erre ad közel kétszáz milliárdforintnyi támogatást az unió.
Meg is érdemli a sorsát az, aki ilyesmikre herdálja el erőforrásait. Persze az összeg nagy részét a magországok globális vállalatai (Alstom, Siemens, stb.) teszik zsebbe. Az ördögi (hipokrita) kör így zárul be. A nekünk megítélt uniós pénzek forrását ráadásul azok az adók (áfa, osztalékadó) képezik, amelyek a nálunk megtermelt hozzáadott érték után a nettó befizetők büdzséjébe folyik be, csak azért, mert a magyar gazdaság félperifériás módon ágyazódott be a világgazdaságba.
Magyarország visszaszerezhetné elvesztett tekintélyét, ha ezzel érvelve meggyőzné a többi tagországot arról, hogy a kártékony uniós redisztribúció helyett ezeket a forrásokat az államadósságok törlesztésére lehessen fordítani.
Külső források igénybe vétele nélkül nem tudjuk az adósságot csökkenteni. Az uniós pénzek erre való felhasználása a lehető legkézenfekvőbb megoldás lenne: az ütemes adósságtörlesztés következtében igen rövid időn belül megfizethető szintre esnének a kamatok. Az uniós pénzekből gazdagodók ugyan hoppon maradnának, de a méltányos adók által a béklyóitól megszabadított kkv-szektor ugyanakkor az inspiratív (minimális inflációban, alacsony kamatszintben, stabil árfolyamban, drasztikus költségvetési szigorban megnyilvánuló) gazdasági klímát teljesítményének komoly növelésével hálálná meg.
A méltányos adók bevezetésével az állam rovására és a vállalkozások, valamint a munkavállalók javára végbemenő jövedelemátrendeződés a nagy elosztó rendszerek hatékony reformjának (öngondoskodás, önrész kérése a közszolgáltatás igénybe vételekor, stb.) elengedhetetlen feltétele. Ezzel a paradigmaváltással az állam működése sokkal olcsóbbá válna, egyrészt a kisebb újraelosztás kisebb apparátust igényel, másrészt pedig az adócsökkentés az állami alkalmazottak foglalkoztatásának költségeire is jótékony hatással lenne.
Nem kellene továbbá a BKV forráshiányára hivatkozva megemelni a budapesti cégek iparűzési adóját sem. A BKV-hoz hasonló termelékenységi szinten vegetáló hazai vállalatok a béreket terhelő adók és járulékok elcsalásával tudnak csak talpon maradni. A kereseteket leadózó BKV nem kérheti el e terhek fedezetét teljes egészében, mert akkor senki nem váltana jegyet. Újabb adókat kell kivetni, ami jól mutatja a helyzet tarthatatlanságát.
Szakadékba taszítja az országot a kétharmados többség, ha megszavazza az MNB devizatartalékait a hátországba átcsatornázó újabb kalandor akciót, miközben kikényszeríthetnék azt is, hogy az IMF-tárgyalások elé egy igazi magyar csodát megalapozó programmal mehessünk. Érdemes ezen elgondolkodni, mielőtt megnyomják a szavazógombot. Nem mondhatják, hogy senki sem figyelmeztette őket.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Ha beválnak a tervek, hatalmas lökést kaphat Orbán Viktor szekere
Bemondták, mekkora hátszelet adhat idén Magyarország húzóágazata.
február 20., 14:24
- Gazdaság
Leállás jön Magyarország egyik legnagyobb bankjánál
Harminc órán keresztül nem lesznek elérhetőek bizonyos szolgáltatások a CIB Banknál.
február 20., 08:36
- Gazdaság
Válaszolt a Hell a támadásokra
Hangsúlyozzák, hogy tulajdonosaik sosem törekedtek arra, hogy reflektorfényben legyenek.
február 20., 11:20
- Gazdaság
Hiába a kormányzati élénkítés, nincs pénzük a magyaroknak, és ez jól látszik
A szakszövetség szerint idén még nem lesz érzékelhető a lakhatási válságon enyhíteni szándékozó lépések eredménye.
február 20., 16:59
- Gazdaság
Akár 300 ezres bírságot kockáztat, aki nem végzi el a NAV adategyeztetését
A hivatal átláthatóságot vár a döntéstől.
február 20., 07:29
- Gazdaság
Százhúsz éve harcolnak érte, ilyen lesz az új magyar híd
Mohácsnál megkezdődtek a munkálatok.
február 20., 12:45
- Gazdaság
Engedett a Nemzetgazdasági Minisztérium, visszavont egy jogszabálytervezetet
A beérkezett észrevételeket figyelembe véve döntöttek így.
február 20., 16:13
- Mindeközben
A Cápák között vállalkozója magára tetováltatta a terméke logóját, annyira hisz annak sikerében
3 órája
- Címlapon
Az orosz–amerikai tárgyalások miatt félő, hogy a történelem megismétli önmagát
A Szudéta-vidék átadása? Jalta 2.0? Amikor a nagyhatalmak a kelet-európaiak feje felett döntöttek a sorsukról.
3 órája
- Gazdaság
Csaknem 700 milliárdot bukott eddig Magyarország a kohéziós alapból, de messze még a vége
Ha 2025-ben sem sikerül megállapodni, újabb százmilliárdok bánják.
2 órája
- Gazdaság
Az ingatlanárak repülőrajtot vettek, ám a lakásépítések padlót fogtak
Kérdés, lendíthetnek-e a helyzeten a lakhatási válság enyhítését célzó állami intézkedések.
február 20., 08:55
- Mindeközben
Évek óta nem hallani az RTL egykori műsorvezetőjéről: „Máig felismernek az utcán, megkérdezik, hová tűntem”
4 órája
- Mindeközben
Opitz Barbi faképnél hagyta a Házasság első látásra Szabiját, csúnyán összekaptak egy luxusétteremben
5 órája
- Címlapon
Emmanuel Macront még soha nem alázták meg úgy, mint Donald Trump a Fehér Házban
Az orosz−ukrán háborúról egyeztettek a felek, amikor furcsa jelenet zajlott le.
8 órája
- Címlapon
Felrobbant egy Ukrajnának gyártott harckocsi Szlovákiában
A szlovák védelmi miniszter nem zárja ki egy harmadik fél beavatkozását.
54 perce
- Címlapon
Úgy szóltak be Orbán Viktornak, hogy ott sem volt
Az egyik felszólalást bekiabálás akasztotta meg.
6 órája
- Gazdaság
Pénzeső érkezik, 16,5 milliárd forintra lehet pályázni
Közvetve akár évi 80-100 milliárd forint pluszjövedelmet jelenthetnek a mezőgazdaság számára.
február 18., 13:50
- Gazdaság
Az oroszok nyilvánosságra hozták, hogy Orbán Viktor miért adhatott ultimátumot Brüsszelnek
Rekordot döntött a Török Áramlat.
február 18., 09:13
- Gazdaság
A vadkapitalista időszak a múlté, a köd oszlik, a bizalom növekszik a magyar lakosságban
Létezik-e olyan, hogy etikus biztosítás? Utánajártunk.
február 19., 16:03
- Mindeközben
Millie Bobby Brown alig múlt 21 éves, de elérte, hogy mindenki tíz évvel idősebbnek nézze
7 órája
- Gazdaság
Történelmi lépés: már épül a magyar kikötő Triesztben
A beruházás első fázisában egy 250 méteres partfalszakaszt építenek.
február 20., 21:14
- Gazdaság
Hernádi Zsolt figyelmeztet: Európa egyre nehezebb helyzetben találhatja magát
Komoly problémákkal küzd a kontinens a Mol-vezér szerint, túlzottan erőlteti az olajipari átállást.
február 21., 08:41
- Címlapon
A magyarok egy része kételkedik az új gazdasági lépésekben
A nyugdíjasok áfa-visszatérítésével és a gyerekesek szja-mentességével kapcsolatban is hasonlóan gondolkodnak.
26 perce
- Mindeközben
Titokban megszületett Palácsik-Ráthonyi Tímea kisfia, közben a másodikkal várandós
10 órája
- Mindeközben
Brasch Bence felkészült rá, hogy gyermeke a Nagy Duett élő show-jának idején születhet meg
tegnap, 21:30
- Gazdaság
Lerántották a leplet: ilyen lesz a béke utáni Magyarország
Belekóstoltunk, milyen az, ha közelít az orosz–ukrán háború lezárása.
február 19., 11:45
- Gazdaság
Tömeges leépítést jelentett be egy német autóipari beszállító
2026 végéig hajtják végre.
február 19., 12:37
- Gazdaság
Számos lépést tesz a Lidl mindannyiunk érdekében
A cég évek óta kiemelten kezeli a fenntarthatóság kérdését.
február 19., 14:11
- Gazdaság
Rekordközelben termeltek hétfőn az ipari naperőművek
Magyarország a termelésben és tárolásban is élenjáró szerepre tör a minisztérium szerint.
február 18., 17:55
- Gazdaság
Rangos díjat nyert Orbán Gábor, a Richter vezérigazgatója
265 vezérigazgató véleménye alapján nyerte el az elismerést.
február 19., 13:27
- Gazdaság
Romániai céget vásárol fel a Duna Aszfalt Zrt.
Az adásvétel értékét a felek nem hozták nyilvánosságra.
február 19., 07:19
- Mindeközben
A Next Top Model Hungary győztese: Addig kell ütni a vasat, amíg meleg, de most már nagyon jó lenne egy kis pihenés
tegnap, 20:30
- Címlapon
„Édesanyámhoz közel csapódott be a rakéta, ez győzte meg, hogy hagyjuk el Ukrajnát”
Különleges történetekről számoltak be lapunknak a Magyarországra érkezők, volt, akinek aknamezőn keresztül kellett menekülnie.
3 órája
- Gazdaság
Nagy üzletre készül Magyarország, széket kér Orbán Viktor a nagyhatalmak asztalánál
Bejelentést tett a kormány.
február 19., 09:04
- Gazdaság
1,3 milliárdért eladta az állam Balatonföldvár egyik legértékesebb területét
Az eladási ár azt mutatja, hogy igen jelentős lehetett az érdeklődés az ingatlanra.
február 19., 11:33
- Mindeközben
Fejes Tamás kijelentette: óva inti a fiait attól, hogy magukra tetováltassanak
tegnap, 18:35
Rovataink a Facebookon