Bankárok tízezreit rúgják ki

2008.01.27. 12:52
Londoni előrejelzések szerint több tízezer befektetési bankár veszítheti el állását az idén és jövőre a londoni Cityben a globális bankközi likviditási válság miatt. A lefaragások következtében erős nyomás alá kerülhet a brit főváros ingatlanpiaca is, amelynek eddigi árinflációját nem kis részben a londoni pénzügyi központban kiosztott milliárdos prémiumok táplálták.

Az Experian gazdasági előrejelző csoport, amely a kormánynak és a magánszektornak egyaránt készít rövid távú pénzügyi prognózisokat, új előrejelzésében azt írta: számításai szerint az úgynevezett City típusú állások akár 5 százaléka is odaveszhet a következő egy évben.

A londoni pénzügyi központban jelenleg csaknem 400 ezren dolgoznak befektetési banki munkakörökben, vagyis az Experian előrejelzése szerint az állásukat vesztő alkalmazottak száma megközelítheti a 20 ezret. A JP Morgan befektetési csoport előrejelzése a következő két évre jósol 21 ezres elbocsátást a Cityben.

Londoni elemzők egyetértenek abban, hogy ilyen mértékű leépítés komoly hatással lesz a londoni ingatlanpiacra, amelynek árinflációja az elmúlt évek fellendülése közepette évi átlagban rendre 20 százalék körüli volt, az általános éves brit infláció csaknem tízszerese.

A Centre for Economics and Business Research (CEBR), az egyik legnagyobb független londoni gazdaságelemző csoport nemrégiben kiadott becslése szerint már a 2007-2008-as prémiumszezonban 16 százalékkal csökkenhetett - de így is 7,4 milliárd fontot tett ki - a City befektetési és egyéb pénzügyi szolgáltatási területeken dolgozó bankárainak év végi összesített prémiuma a tavaly kifizetett 8,8 milliárd font után. A CEBR azzal számol, hogy az áthúzódó hatások miatt a 2008-as év végi prémiumszezonban már "csak" 6,2 milliárd font lesz a londoni pénzügyi központban dolgozók éves jutalma, 2009-ben azonban már visszaemelkedik 7,9 milliárd fontra.

Az elemzés szerint a citybeli prémiumapály fő oka az, hogy a bankoknak jelentős költségemelkedést okoz a nem elsőrendű - subprime - amerikai jelzálogadósi körből kiindult válság, amely miatt egyrészt komoly veszteségeket kell leírniuk az ilyen kötelezettségeket is tartalmazó pénzpiaci termékportfolióikban, másrészt a bankközi likviditáspiac is szinte kiszáradt. A bankok ugyanis egymásról sem tudják, hogy melyiküket milyen mértékben sújtja az értékpapírosított és világszerte terjesztett befektetési termékek értékvesztése, és a bizalomhiány miatt elapadó nagybani likviditás jelentősen emeli a finanszírozási költségeket.

Az intézet szerint a Cityben kiosztott jutalmaknak mintegy a fele a londoni ingatlanpiacra áramlik. Az egyik vezető londoni ingatlanár-figyelő cég, a Hometrack szerint - jórészt a citybeli rekord prémiumok és a lakóingatlan-hiány miatt - a lakáscélú ingatlanok ára a legkeresettebb londoni kerületekben tavaly havonta 2 százalékkal, átlagosan több mint 12 ezer fonttal emelkedett, és például az igen divatos nyugat-londoni Kensington & Chelsea kerületben az átlagos lakásár meghaladta a 648 ezer fontot (225 millió forint). Ez csak az átlag; egyes chelsea-i ingatlanközvetítők portfoliójában még most is szerepelnek 2,5 millió fontért (csaknem 900 millió forintért) kínált, átlagos alapterületű és nem luxus felszereltségű lakások.