Kitört a tőzsdepánik Európában

2008.01.21. 12:51
Valamennyi meghatározó nyugat-európai, valamint kelet- és közép-európai részvényindex hatalmas mínusszal kezdi a hetet. A német tőzsdeindex már 7, az orosz 5 százalékot gyengült, Párizsban 4,7, Londonban 3,7 százalékot esett a részvénypiac. A legnagyobb veszteséget a pénzügyi cégek szenvedik el.

Az ázsiai piacok hétfő reggeli esését követően az európai indexek zuhanórepülésbe kezdtek délelőtt. A német DAX index egykor már mínusz 490 pontos, vagyis 6,94 százalékos veszteségben tartózkodik. A francia CAC-40 4,7 százalékkal, a brit FTSE-100 3,7 százalékkal került lejjebb. A legnagyobb leértékelődést a pénzügyi szektor mutatta a Societe Generale körüli pletykáknak köszönhetően.

Mindenki eladna

Egyre inkább úgy tűnik, hogy az európai bankszektor sem úszhatja meg az amerikai másodlagos jelzáloghitelpiac összeomlásával kapcsolatos veszteségeleírásokat. Erre utalnak Soros György pénzügyi gurunak a szavai is, a befektető – aki piaci hírek szerint most az indiai tőzsdekrachra spekulál – a hétvégén azt nyilatkozta az osztrák Der Standardnak, hogy Amerikában recesszió lesz, ami Európát sem kíméli.

Az európai tőzsdeválság hatásai a tengerentúlon is érezhetők, a határidős amerikai indexek hasonló képet mutatnak. A Dow Futures 358 pontos mínuszban tartózkodik jelenleg. A hazánkat érintő régiós piacok szintén pirosba borultak, a lengyel WIG-20 3,8 százalékos, a cseh PX 3,5 százalékos, az orosz RTS 5,2 százalékos mínuszban tartózkodik, olvasható a laptársunkon, a Portfolio.hu-n.

Szeptember 11-i hangulat

Hatalmas kiárusítás van az osztrák börzén is, az ATX 4,1 százalékot esett. A bankpapírok tovább folytatják a lejtmenetet, az Erste 3,3, a Raiffeisen 4,4 százalékkal zuhant, míg az OMV 4 százalékkal került lejjebb. A Strabag a közelmúltbeli tőzsdei bevezetés óta nem látott mélypontra, 37 euróra esett a hétfői 8 százalékos szakadását követően.

A tőzsdepánikot nemcsak a nemzeti börzék mutatói jelzik. Az MSCI globális tőzsdeindex 2,6 százalékkal süllyedt, 2003 óta legalacsonyabb szintre, a Eurostoxx 50 átfogó európai tőzsdeindex pedig 5,3 százalékos veszteséggel a 2001 szeptember 11-i New York-i merénylet óta a legalacsonyabb szintjére csúszott, írja az MTI.

A BUX idén 12 százalékot gyengült

A BUX hétfőn délelőtt 2,8 százalékos mínuszban tudta tartani magát, azonban kora délutánra 4,3 százalékkal került lejjebb a részvényindex, ami több mint ezer pontos esést jelent. A részvényindex egykor 23 072 ponton állt, ezen a szinten utoljára tavaly március közepén járt a BUX. A múlt év végi 26 236 pontos értékéhez képest jelenleg 3164 pontos, több mint 12 százalékos mínuszt mutat az értéke.

A vezető részvények közül a legjobban az OTP részvényeit tiporták meg a befektetők, a hazai bankpapírok 5,71 százalékkal 7600 forintig értékelődtek le, ezzel 2006 decembere óta nem látott szintre süllyedtek. A délelőtt során 5 százalékot meghaladó mínuszt is mutató FHB eközben 4,2 százalékos mínuszban áll. A Mol szintén 5 százaléknál többet gyengült.

Bankot vegyenek

A bankpapírok gyengesége nem egyedi magyar jelenség: Európa-szerte lefelé vette az irányt a bankszektor, miután a ismét feléledtek a félelmek, hogy az európai bankok sem ússzák meg a hatalmas veszteségelírásokat a másodlagos jelzáloghitelpiac válsága következtében. A Societe Generale árfolyama folytatta a pénteken tapasztalt lejtmenetet, részvényei 6,3 százalékkal értékelődtek le a mai napon, miután a társaság nem kommentálta a pénteken felröppent híreszteléseket, miszerint hatalmas leírásokat lesz kénytelen elszenvedni a bank.

A Societe Generale körüli pletykák nyomán a Credit Agricole árfolyama 5,2 százalékot, a BNP Paribas 5,9 százalékot esett. Azonban nemcsak a francia bankok értékelődtek le a mai napon az európai piacokon, az UBS árfolyama 4,3 százalékot esett, a Credit Suisse árfolyama 7,5 százalékkal értékelődött le, a Deutsche Bank 5,4 százalékkal menetelt lefelé.