Óriásbukás: dollármilliárdokat vesztettek el a befektetők

2007.07.18. 13:14
Kudarcot vallottak a bajba jutott Bear Stearns alapok megmentésére tett erőfeszítések, így az amerikai másodlagos jelzálogpiac krízise minden eddiginél nagyobb áldozatot hozott. Az ilyen úgynevezett hedge fundok befektetőinek vesztesége eléri a milliárd dolláros nagyságrendet. A piacokat hetek óta foglalkoztató két alap túlzott kockázatokat vállalva, a hitelek tömeges bedőlése által jelentett veszélyt alábecsülve gyakorlatilag teljesen elvesztette tőkéjét.

Az alapok bukása annál inkább súlyos, mert a hasonló befektetéseket megvalósító fondok befektetőit arra késztetheti, hogy kivonják tőkéjüket az alapokból. Ez a Bear Stearnshez hasonló csapdába taszíthat más alapokat is, és negatív spirált okozva további több milliárd dolláros bukásokat okozhat.

Nem maradt érték

"Gyakorlatilag nem maradt semmi érték az alapban" – írta a befektetőknek a Bear Stearns két, másodlagos jelzáloghitelekre épülő hedge fundjának vezetője a hét elején. A Bloomberg által tegnap megszerzett hírlevél szerint a magasabb tőkeáttételű alap pénze gyakorlatilag elfogyott, míg a másik, konszolidáltabb stratégiát követő hedge fund még éppen rendelkezik az anyacég felé fennálló tartozásának rendezéséhez szükséges 1,4 milliárd dollárral, de egy centtel sincs több pénze.

A két alap pár hónapja került bajba a másodlagos jelzálogpiac mélyrepülése miatt. Az alapok úgynevezett CDO-kba, azaz hitelintézetek kiszervezett hiteleire épülő strukturált termékekbe fektették a befektetőktől és hitelezőktől származó tőkéjüket. Kifejezetten a másodlagos jelzáloghitelekre épülő CDO-kat vásároltak.

A Bear Stearns veteránjának számító menedzser, Ralph Cioffi úgy igyekezett csökkenteni a másodlagos jelzáloghitelekből eredő kockázatokat, hogy kifejezetten a legmagasabb, AAA besorolású értékpapírokat tartott az alapok portfóliójában. Ezek a kifizetési rangsorban a legelőkelőbb helyen állnak, így a mögöttes hitelek egy részének bedőlése még nem feltétlenül veszélyezteti a befektetők tulajdonosának bevételeit.

Hiába a másfél milliárdos mentőöv

A másodlagos jelzálogpiac mostani mélyrepülését ezek a CDO-k sem úszták meg, a két alap gyakorlatilag megsemmisült, még az anyacég kétségbeesett kísérletének ellenére is, amelynek keretében mintegy 1,6 milliárd dolláros mentőövet dobott volna a két alap számára. A bukás ennek ellenére elkerülhetetlen volt.

A teljesen kiürült alap saját tőkéje 638 millió dollár volt március 31-én a Bloomberg információi szerint, és nagyjából 11 milliárd dolláros hitelállományból származott átlagon felüli tőkeáttétele. A másik alap 925 millió dolláros saját tőke mellett mintegy 9 milliárd dollárnyi hitellel rendelkezett, és a legfrissebb adatok szerint a befektetők 91 százalékos veszteséget könyvelhettek el idén.

Az anyacég kisebbet bukott

Az anyacég részvényei 14 százalékot estek az év eleje óta, részben a két hedge fund okozta problémák következtében. A társaság által kibocsátott kötvények kockázata a piac szerint 2002 novembere óta a legmagasabb, egy hétfőn napvilágot látott elemzés a Bear Stearns idei profitjának 6,8 százalékos csökkenését vetítette előre. A társaság legnagyobb problémája most, hogy helyreállítsa a vagyonkezelési üzletág renoméját, ennek érdekében komoly személycserék mentek végbe a pórul járt alapokat kezelő leányvállalat vezetésében is.

Az alapok bukása komoly kétségeket ébreszthet a strukturált termékekbe fektető hedge fundok befektetőiben. Felmerülhet a kérdés, vajon tényleg annyit ér-e még a befektetésük, mint hiszik, vagy egy újabb időzített bomba készül robbanni az iparágban.