További Világ cikkek
Több tévé, több mobil
A kínaiak tavaly több tévét, több hűtőgépet és több mobiltelefont vásároltak, mint az amerikai polgárok, a számítógépek száma pedig minden 28 hónap alatt a duplájára nő. Kínában egy év alatt 64 millió tonna húst fogyasztottak, míg az USA-ban 38 millió tonnát. Az ázsiai óriás gazdasága 2003-ban 258 millió tonna acélt használt fel szemben az USA 104 milliójával, az ipar és a lakosság szénigénye pedig együttesen negyven százalékkal múlta felül az amerikai adatokat. A tanulmány emlékezett, a kínai gazdasági növekedés 2004-ben 9,5 százalékos volt, nagyobb a vártnál, az ország gazdasága már a hatodik legnagyobb a világon.
Az, hogy Kína fogyasztásban megelőzte az USA-t egy újabb mérföldkövet jelent a világ legnagyobb gazdaságává váláshoz vezető úton - állítja az Earth Policy Institute. Kína nem csak egy fejlődő ország, hanem leendő szuperhatalom, mely gazdaságtörténelmet ír - teszik hozzá.
Sokan vannak
A kínai gazdaság kétségtelen fejlődése ellenére a fogyasztási adatok ilyen összehasonlításának nincs akkora jelentősége, hiszen Kína lakossága több mint a négyszerese az USA-énak - mondta az Indexnek Mészáros Klára, az MTA Világgazdasági Kutatóintézetének munkatársa. Az egy főre jutó adatokat tekintve pedig az USA még mindig fölényesen vezet - ezt a az Earth Policy Institute tanulmánya is hangsúlyozza. (Kína lakossága 1,3 milliárd, míg az USA-ban 2005 nyarán a becslések szerint 295 millióan élnek majd.)
A termelésben az USA még szintén megelőzi Kínát - mondta Mészáros Klára. Mennyiségben ugyan egyre inkább kezdik utolérni Amerikát, a várakozások szerint ez 2020-ban következik be, de a minőséget illetően sokkal nagyobb lemaradás. Ezzel kapcsolatban Pekingben is úgy vélik, hogy 2040 körül lesz az előállított termékek minősége, illetve az ipar általános minőségi kapacitása, ideértve egyebek között a kutatás-fejlesztést is amerikai színvonalú.
Kevés az energia
A kínai gazdaság legnagyobb problémája azonban nem ez, hanem az energiahiány. Gyakran előfordul, hogy az ország termelőkapacitásának akár hatvan százaléka is áll emiatt - mondta Mészáros Klára. A fogyasztás növekedése, egyebek között az autók számának folyamatos emelkedése ezt a hiányt csak még tovább fokozza. Az ország a piacát tekintve ma már egyértelműen nyitottnak tekinthető, a kínai siker egyik kulcsa a pragmatizmus: a politikai irányvonaltól, a hivatalos nyilatkozatoktól függetlenül a világ vezető cégei, melyek jelen is vannak az országban, egy liberalizált piacon működhetnek.