Medvegyev csütörtökön jelentette ki, hogy az államfői tisztség mellett nem folytatható egyéb tevékenység, tehát ő maga államfővé választása esetén elhagyja a Gazprom elnöki posztját. Miután a december 2-ai parlamenti választáson a dumában alkotmányos többséget szerzett Egységes Oroszország párt Medvegyevet jelölte - három más párt támogatásával - államfőnek, és Putyin is támogatásáról biztosította a jelölést, úgyszólván biztosra vehető, hogy meg is nyeri a március 2-i elnökválasztást.
Az állami tisztségviselőkről szóló törvényben a Vedomosztyi által idézett szakértők szerint ugyan nem szerepel szó szerint, hogy az elnök más tevékenységet nem folytathat, de ezt diktálja a szokásjog.
A gazdasági minisztérium szerint a részvényesek január 31-ig jelölhetnek tagokat a Gazprom igazgatótanácsába, de az államot képviselő tagok listáját a minisztérium már megküldte a kormánynak, és az Állami Vagyonügynökség illetékese szerint ezen - amely azóta nem változott - szerepelt Medvegyev, akinek elhatározása most vált ismertté.
Medvegyev bejelentése nyomán mindenesetre találgatások kezdődte, hogy ki lép a helyére a Gazprom élén, s a legtöbb szakértő Vlagyimir Putyint látja a legvalószínűbbnek. Őt ugyanis Medvegyev elnökké választása esetére felkérte kormányfőnek, és Putyin a napokban vállalta is ezt. E lehetséges változatot több elemző és többek között egy Medvegyev köreihez tartozó forrás is megerősítette a lapnak, míg egy kremlbeli forrást azt állította: nem kizárt, hogy előbb átmenetileg más látja el a feladatot, és utána következik Putyin.
A miniszterelnöknek az elnökkel ellentétben lehet "mellékállása": Mihail Fradkov nemrég távozott kormányfő például a Vnyesekonombank felügyelő bizottságának elnöke volt.
Más források szerint Medvegyev helyét Putyinon kívül más magas beosztású tisztségviselő is elfoglalhatja, hiszen neki miniszterelnökként amúgy is lesz befolyása a Gazpromra. Egy kremlbeli forrás kétkedően nyilatkozott arról, hogy kell-e Putyinnak ilyen feladat. Medvegyev ugyanis igen aktívan részt vett az igazgatótanács munkájában, a konszern irányításában, de még a Gazpromot érintő nemzetközi tárgyalásokon is, noha az energiaügyi kérdések nem hozzá tartoztak a kormányban, amelynek most első miniszterelnök-helyettese. De ő irányította a Gazprom-részvények kereskedelmének liberalizálását, többször útját állta a Gazprom szétszabdalására irányuló kísérleteknek, és harcolt azért, hogy a gázárak 2011-re az európai szintre emelkedjenek.
Szergej Kuprijanov, a Gazprom szóvivője és Medvegyev titkárságának illetékesei nem kívánták kommentálni a találgatásokat. Medvegyev egyévnyi szünettel 2000 óta tölti be az igazgatótanács elnökének tisztségét a Gazpromnál, amelynek 50,002 százaléka van állami kézben.