27 amerikai államban már recesszió van
Az utóbbi hetekben már George Bush elnök is a válság szót használta a helyzet jellemzésére, pedig ezt korábban következetesen kerülte. Gazdasági főtanácsadója, Edward P. Lazear pedig a hétvégén beszélt először recesszióról több állam kapcsán, ez a fogalom eddig szintén hiányzott az adminisztráció vezetőinek nyilatkozataiból.
"Amit most tapasztalunk, azt bárki úgy jellemezné, hogy az ország bizonyos részein recesszió van - próbált óvatosan fogalmazni a szakember, a Bush melletti gazdasági tanácsadó testület elnöke a CNN hírtévének nyilatkozva.
Márciusban még csak öt államban bontakozott ki a recesszió: Arizonában, Kaliforniában, Floridában, Michiganben és Nevadában. Mostanra már 27 államban állt meg a növekedés, és 14 további államot ugyanez fenyeget.- A recesszió parttól partig ér - mondta Mark Zandi, az Economy internetes üzleti magazin társalapítója, arra utalva, hogy az egész ország területét átfogja.
Március óta észrevehetően zsugorodott a munkapiac, és az ipari termelés jelentősen gyengült, ez a recesszió két kulcseleme. - Harmadik tényező a kiskereskedelmi forgalom visszaesése. Csak néhány olyan foltja van Amerikának, ahol nincs visszaesés, például a kontinensnyi ország közepén. Az agrár- és energiaszektor továbbra is erős és munkát ad a térségbeli népességnek. Nincs recesszió Maryland, Massachusetts és New Hampshire államokban sem, ahol az egészségügy, valamint az oktatási szolgáltatások jelentik a növekedés motorját.
A múltbeli visszaesések idején a magas mobilitású amerikai munkaerő a válság által jobban sújtott körzetekből a jobb helyzetű államokba vándorolt, ahol több munkahely és magasabb fizetések voltak. Most nincs hová vándorolni, hangzott el az ABC tudósításában.
David Wyss, a Standard and Poor's vezető közgazdásza kifejtette: a legkomolyabb gondok az északi úgynevezett rozsdaövezetben vannak, Michiganben a legnagyobb a munkanélküliség. Az ingatlanszektorból kiindult válság a leggyorsabban az autógyártásba terjedt át, így az érintett államokban hamar jelentkeztek a problémák. Most már olyan területeket is elért a recesszió, ahol az ingatlanpiaci buborék ki sem pukkadt.
Peter Morici, a Marylandi Egyetem közgazdász professzora elmondta: a gazdasági válságjelenségek régiónként különböző mértékűek, a nagy depresszió idején is voltak olyan körzetek, ahol szinte alig volt érezhető a recesszió. Most például továbbra is prosperálnak azok a szövetségi államok, ahjol erős a mezőgazdaság, részint a növekvő etanolkereslet, részint az ázsiai országok nagy gabonaszükséglete miatt. Több olyan nagy márka, köztük például a Coca-Cola sem érzi a recessziót, amelyek az erős nemzetközi jelenlétüknek köszönhetően fenn tudják tartani a növekedést.