Recesszió van Amerikában

2008.12.01. 19:27
Kevesebb munkahely, csökkenő jövedelmek, hanyatló ipar jellemzik az USA-t tavaly év vége óta. Rég nem volt ilyen hosszú recesszió Amerikában, és még nem látszik a válság vége.

Egy hétfői bejelentés óta hivatalosan is recesszióba fordult az amerikai gazdaság, számolt be a CNN. A Natoinal Bureau of Economic Research (Nemzeti Gazdaság-kutató Hivatal) friss elemzése szerint 2007. decembere óta hanyatlik az Egyesült Államok gazdasága. Sok elemző gondolta, hogy recesszió sújtja az USA-t, de a hivatalos bejelentés mostanáig váratott magára, és először egyértelmű, hogy mikor kezdődött a rossz periódus.

Minden fontos gazdasági mutató romlott. Tavaly december elsejétől idén október végéig 1,2 millióval csökkent a dolgozók száma. Ráadásul becslések szerint csak novemberben 325 ezren vesztették el állásukat. Csökkent az emberek reálbére is. Hanyatlásnak indult az ipari termelés. Csökkent a nagykereskedelmi és a kiskereskedelmi forgalom is.

A 1930-as évek nagy válsága óta alig volt még ilyen hosszú recesszió az USA-ban, pedig még egyáltalán nem látszik, hogy mikor kezdődhet a kibontakozás. Utoljára 2001-ben fordult elő, hogy a gazdasági mutatók visszaestek, de akkor 8 hónap alatt sikerült kikeveredni a nehéz időszakból. Szintén 8 hónap elég volt az 1990-91-es recesszió kiheverésére. A nagy világválság óta csupán 1981-82-ben és 1973-75-ben fordult elő, hogy 16 hónapig nem javultak a gazdasági mutatók.